Śmigłowce wielozadaniowe dla Policji w KIO. Posiedzenie pod koniec maja

16 maja 2018, 14:13
Mi-8 policja, fot. MSWiA
fot. MSWiA
  • KIO wyznaczył termin posiedzenia dot. odwołania złożonego przez Airbus Helicopters na 28 maja 2018;
  • Polska Policja prowadzi obecnie postępowanie w celu pozyskania dwóch śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, w celu zastąpienia przestarzałych Mi-8, służących m.in. wsparciu policyjnych antyterrorystów.

Krajowa Izba Odwoławacza zajmie się sprawą zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla Policji 28 maja – dowiedział się InfoSecurity24.pl. Odwołanie złożył koncern Airbus Helicopters. Policja prowadzi obecnie postępowanie z wolnej ręki, w celu zakupu śmigłowców Black Hawk.

Polska Policja prowadzi obecnie postępowanie w celu pozyskania dwóch śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, w celu zastąpienia przestarzałych Mi-8, służących m.in. wsparciu policyjnych antyterrorystów. Fakt prowadzenia procedury z wolnej ręki potwierdził InfoSecurity24.pl pod koniec kwietnia rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Pierwsze doniesienia o planowanym zakupie Black Hawków przekazało natomiast Radio Zet. Rozmowy prowadzone są z PZL Mielec.

Na złożenie odwołania zdecydował się jednak koncern Airbus Helicopters. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Mickael Peru, wiceprezes Airbus Helicopters, koncern nie zgadza się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki” i w związku z tym wnioskuje o otwarty przetarg. Nieoficjalnie wiadomo też, że Airbus złożył też do MSWiA i KGP pismo, m.in. z prośbą o przedstawienie kryteriów wyboru śmigłowców.

Z informacji przekazanych przez Magdalenę Grabarczyk, Wiceprezes Krajowej Izby Odwoławczej wynika, że „7 maja 2018 r. wykonawca Airbus Helicopters Societe par actions simplifee złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych prowadzonym przez Komendę Główną Policji”. Jak informuje KIO, „skład orzekający dokonał czynności formalno-prawnych i sprawdzających i wyznaczył termin posiedzenia z udziałem stron na 28 maja 2018 r.”

Przypomnijmy, Komendant Główny nadinsp. Jarosław Szymczyk podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych powiedział, że „Policja chce kupić dwa śmigłowce Black Hawk dla antyterrorystów”. Jak zaznaczył szef Policji, „podpisanie umowy ma nastąpić w najbliższym czasie”.

Jak mówił w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych „sprawa modernizacji lotnictwa Policji jest bardzo pilna. Bardzo dobrze, że ten temat wreszcie ruszył. Niezależnie od sposobu, w jaki zostaną pozyskane śmigłowce, powinno to być bezzwłocznie realizowane. Nie można dłużej czekać. Policja potrzebuje nowych śmigłowców do wykonywania podstawowych zadań. 

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rozpatrywanie sprawy przez KIO wpłynie na proces zakupu śmigłowców. Nadinsp. Szymczyk zapowiadał, że stosowne umowy mają zostać podpisane w niebawem, a nieoficjalne źródła mówiły, że sprawa zostanie sfinalizowana jeszcze w maju. Co do zasady Prawo zamówień publicznych nie pozwala podpisać umowy, dopóki KIO nie wyda orzeczenia. KIO może ten zakaz uchylić w sytuacji, kiedy zamawiający wykaże, że oczekiwanie na wydanie wyroku spowoduje szkodę w interesie publicznym, która jest większa niż wszystkie inne interesy godne ochrony w związku z postępowaniem.

Krajowa Izba Odwoławcza jest quasi sądowym organem orzekającym powołanym dla rozpoznawania w pierwszej instancji środków ochrony prawnej związanych z naruszeniem przez zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

DM/JP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Julek
środa, 6 czerwca 2018, 16:25

W Świdniku stoją od lat 2 nowe śmigłowce PZL Sokół, nigdy nie odebrane przez Bumar (Polski Holding Obronny). Są własnością Bumaru, czyli pośrednio państwa. Ich zakup (łącznie z przeglądem / remontem po długotrwałym postoju) zamiast 2 Black Hawków kosztowałby może 25% tych pieniędzy. Za resztę można by kupić pozostałe śmigłowce i cały zakup zamknąłby się w kwocie niższej niż obecnie państwo zapłaci za Black Hawki. Wiem, co zaraz powiedzą malkontenci, ale od razu informuję, że w polskich warunkach Sokoły zrobią te samą robotę co Black Hawki, ale po dużo niższych kosztach i korzystając z części produkowanych w Polsce (łącznie z silnikami). Pojemność kabiny na 10 policjantów z wyposażeniem jest wystarczająca w polskich warunkach.

Harry 2
środa, 6 czerwca 2018, 18:45

Sokół odpada. Słabe silniki, długie terminy remontów, modernizacji, brak chęci rozwoju konstrukcji przez Leonardo (były takie plany gdy zakład był w polskich rękach) Zakup 2 śmigłowców w Mielcu jest zakupem politycznym.

Mati
środa, 16 maja 2018, 18:21

Będzie jak z samolotami dla VIPów.

Mariusz
środa, 16 maja 2018, 17:11

Przetarg ruszył ale czy skończy się zakupem?

kris
środa, 16 maja 2018, 20:33

Właśnie, że nie ruszył, bo to nie otwarty przetarg, ale negocjacje z wolnej ręki w oparciu o niejawne kryteria.

Gts
środa, 16 maja 2018, 16:51

Narobimy sobie smrodu tyle ze potem przyjdzie nam kupowac cos tylko z Afryki, zanim i ci sie na nas poznaja. Nie zastanawia was ludzie z MONi czemu nawet najblizsi sasiedzi nie chca wchodzic z nami w zadne spolki, umowy czy inwestycje?

Marek1
czwartek, 17 maja 2018, 13:17

Gts - im to wisi. Przecież bynajmniej NIE chodzi o realne zakupy, tylko ich pozorację dla celów propagandowych. A ponieważ NIKT ich z niczego nie rozlicza, więc ten stan trwa i trwać będzie.

bojowa owca
środa, 16 maja 2018, 16:34

PZP jest trochę nijakie ale z drugiej strony jak coś dotyczy bezpieczeństwa państwa to może iść bez przetargu chyba że w kwitach były babole. Z drugiej strony. Chcę kupić do firmy auto określonego producent abo mi pasuje do tego co mam w firmie, podobne do niego będzie drugie auto tej samej marki tego samego producenta. A tu nagle wchodzi do salonu w którym jestem gościu z innego salonu i mówi \"panie kup pan u mnie bo pana do sądu podam\". Ktoś powinien w końcu zatrybić że PZP to jakiś bełkot a w państwie reguły jakie winny obowiązywać do udokumentowanie procesu nabycia, zasadności jego nabycia i prostoty zapisów tak aby jasne było że nie jest to na szkodę państwa. Inna sprawa że trochę szkoda że śmigłowcowe polskie zakłady swego czasu za grosze puściła jedna ekipa a nieco później druga. Trzeba było zainwestować wtedy i może teraz \"obcy\" dziś Sokół byłby krajowy produktem dużo bardziej dojrzałym i rozwiniętym niż towar marketu wciskany przez \"obcych\".

Courre de Moll
poniedziałek, 21 maja 2018, 16:30

PZP jest niewygodne, ale rezygnacja z wymogu przetargów w ramach PZP to nawet nie droga, a szeroka autostrada do korupcji. Przykład z kimś kto \"chce kupić auto do firmy\" jest zupełnie nietrafiony, bo ten ktoś robi to za własne pieniądze, a nie publiczne. Proponujesz jakieś \"udokumentowanie zasadności nabycia\". Ok, tylko jeśli to ma być obiektywne i mierzalne, musi składać się z wymienionych kryteriów, ich wagi i listy dostępnych rynkowo opcji i analizy która ile z tych kryteriów spełnia - czyli de facto z tego samego, co się dzieje w przetargu. Chyba że masz na myśli dopuszczenie nieweryfikowalnych kryteriów typu \"bo nam się podoba\" - no cóż, wtedy handlowcy z największych firm dysponujacych funduszami \"reprezentacyjnymi\" przybiją sobie piąteczkę z podskokiem. A my zapłacimy.

kris
środa, 16 maja 2018, 20:42

Niby prawda, ale na tym polegają zamówienia publiczne, że wybiera się w jawnym przetargu, do którego mają prawo przystąpić wszyscy zainteresowani. To daje minimum gwarancji, że zostanie wybrana oferta lepsza (często oznacza to głównie tańsza niestety). Ma to swoje zalety i wady, ale kupowanie na zasadzie wybieram co chcę i nie oglądam się na cenę rodzi groźbę większych nadużyć.

Victor
środa, 16 maja 2018, 20:29

Jak będzie Pan właścicielem prywatnej firmy to oczywiście proszę sobie kupować taki samochód jaki Panu pasuje. Ale jak się jest szefem państwowej organizacji, na dodatek powołanej do pilnowania przestrzegania prawa, to wszystko co się robi za pieniądze podatników musi być przejrzyste. Jako podatnik muszę być pewien, że moje pieniądze wydawane są w sposób uczciwy. Że kupowany jest rzeczywiście najlepszy produkt za najlepszą cenę. Brak przetargu budzi bardzo, ale to bardzo złe podejrzenia.

Mat
czwartek, 17 maja 2018, 01:08

Gdybyś wiedział na co idą twoje podatki to kombinowałbyś z całych sił by tylko ich nie zapłacić:D

Tweets InfoSecurity24