Związkowcy po spotkaniu w MSWiA: podwyżki do 10 kwietnia; uwagi do superustawy zostaną uwzględnione

25 marca 2020, 16:11
MSWiA_1
Fot. MSWiA

"Do dnia 10 kwietnia na konta funkcjonariuszy trafią pieniądze z wyrównania liczonego od dnia 1 stycznia. Warunkiem wypłaty będzie uchwalenie ustawy budżetowej na piątkowej sesji Sejmu" – poinformowało Biuro Prasowe Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Jak zapewnić miał podczas spotkania wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, uwagi jakie do przygotowanego przez resort projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych podnoszą związkowcy "zostaną niezwłocznie uwzględnione po złożeniu ich w formie pisemnej". 

Spotkanie, które wczoraj odbyło się w MSWiA, jest efektem publikacji przez resort projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. To w tym obszernym akcie prawnym ministerstwo zawarło m.in. przepisy dotyczące wypłaty dodatku przedemerytalnego czy wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jednak zaproponowane rozwiązania przez mundurowych związkowców uznane zostały za niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, więc obie strony spotkały się, by porozmawiać o ostatecznym kształcie przepisów. 

Z informacji jakie przekazało Biuro Prasowe FSS SM wynika, że "uwagi związkowców zostaną niezwłocznie uwzględnione po złożeniu ich w formie pisemnej, tak by nie było już żadnych wątpliwości". Takie zapewnienie miał złożyć wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Spotkanie było konieczne, ponieważ kilka propozycji, jakie znalazły się w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych zaniepokoiło Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych.  

fragment komunikatu FZZ SM

Najwięcej uwag zgłoszonych przez Federację dotyczy – jak wynika z komunikatu - świadczenia motywacyjnego, którego celem jest zatrzymanie w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, który nabyli już prawa emerytalne. Związkowcy chcieli by z projektu usunięto przepisy zagrażające powszechności przyznawania tego dodatku. Zdaniem mundurowych "opinia bezpośredniego przełożonego mającego decydować o przyznaniu świadczenia motywacyjnego na podstawie stopnia trudności, złożoność i sposobie realizacji zadań wykonywanych przez funkcjonariusza oraz o efektach jego pracy nie daje gwarancji zachowania obiektywizmu". Jak podkreślają, jest to sprzeczne z wcześniejszym deklaracjami szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który wielokrotnie mówił o tym, że dodatek będzie miał charakter powszechny.

Związkowcy zaproponowali, by wykreślić z ustawy elementy subiektywnej oceny a opinię bezpośredniego przełożonego zastąpić opinią sformalizowaną, o której mowa w art. 35 ustawy o Policji i analogicznych zapisach w ustawach o SG i PSP, czyli opinią, od której funkcjonariusze mogą się odwołać. Po takiej korekcie, o przyznaniu świadczenia motywacyjnego decydowałyby staż służby, niekaralność i pozytywna opinia służbowa.

fragment komunikatu FZZ SM 

Zgodnie z tym, co w rozmowie z InfoSecurity24.pl zapowiadał Rafał Jankowski, przewodniczący FZZ SM, mundurowi pytali też ministra o przepis dotyczący otrzymywania ekwiwalentu w zamian za wyżywienie w okresie od 1 listopada do 31 marca. Zgodnie z projektem mundurowi pełniący służbę z użyciem pojazdu takiego dodatku nie mogliby otrzymać. "O jaki <<pojazd>> konkretnie tu chodzi i kto go w projekcie umieścił wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, wyjaśnić się nie udało" – pytają w komunikacie związkowcy. Jak podkreślają "ważniejsze jest jednak to, co zadeklarował minister – <<pojazd>> zostanie usunięty".

Minister nie zgodził się natomiast z zarzutem Federacji jeśli chodzi o niekonstytucyjność art. 6 ust. 1, ograniczającego prawo do ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego (art. 115a ustawy o Policji oraz odpowiedni w ustawie o SG) w stosunku do funkcjonariuszy zwolnionych ze służby przed dniem 6 listopada 2018 r.

fragment komunikatu FZZ SM

Jak czytamy w komunikacie, "z zastrzeżeniami związkowców spotkały się też niektóre zapisy w katalogu przewinień dyscyplinarnych i kar dyscyplinarnych". Mundurowi krytycznie odnieśli się również do innego projektu dotyczącego rozkładu czasu służby policjantów. Jak zauważają "w nowym brzmieniu § 9 regulującym sposób udzielania czasu wolnego w zamian za nadgodziny i za służbę w dniu wolnym nie ma już zapisu, który w zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby przewiduje dzień wolny w innym dniu tygodnia (obecny § 9 ust. 3)". Jak poinformowano, podczas spotkania zgłoszono też postulaty dotyczące specustawy, a konkretniej zapisów jakie znaleźć mają się w jej nowelizacji. Chodzi m.in. o doprecyzowanie kwestii związanych z zachowaniem 100 proc. uposażenia w związku z kwarantanną będącą konsekwencję realizacji obowiązków służbowych, zaliczenia do wymiaru czasu służby całego czasu przebywania w systemie skoszarowania.

Okazuje się też, że w związku z trwającą pandemią, niektóre sprawy będą musiały poczekać na załatwienie dłużej niż pierwotnie zakładano. "Na pierwszym planie pojawiły się takie kwestie, jak art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, czy program rozwoju na lata 2021 – 2024" – piszą związkowcy. Jak dodają, "w obecnej sytuacji trudno rozmawiać o rozwiązaniach konkretnych, zwłaszcza w kontekście finansowym, nie wiedząc w jakiej sytuacji znajdzie się gospodarka naszego po zakończeniu epidemii". Jeśli chodzi jednak o kwestie finansowe, jak zapewnił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, "tegoroczna podwyżka uposażeń funkcjonariuszy zostanie zrealizowana zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami". Pieniądze na kontach funkcjonariuszy mają znaleźć się do 10 kwietnia wraz z wyrównaniem od 1 stycznia. Jak jednak podkreślono, "warunkiem wypłaty będzie uchwalenie ustawy budżetowej na piątkowej sesji Sejmu".

DM 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
zRozum
poniedziałek, 30 marca 2020, 18:40

A co z nauczycielami?

Stary
sobota, 28 marca 2020, 04:46

Budżet uchwalony no to czekamy

Dawid
piątek, 27 marca 2020, 20:43

Pytanie zasadnicze czy uwzględnia nasza podwyżkę w ustawie budżetowej uchwalonej w piątek

Marek
piątek, 27 marca 2020, 09:20

Rok czasu wypłacają mi za zaległe urlopy.20.000zł. Masakra. I to jest policja!

Robert K.
sobota, 28 marca 2020, 17:49

Do Marek Obawiam się , że sprawa zaległych urlopów skutecznie została zamknięta. To co uzyskano do tej pory plus ta podwyżka to koniec na kolejne 5 lat niestety . Pozostaje spór cywilny ale jakie szanse ????

m@rio
piątek, 27 marca 2020, 08:56

Za cały ten bałagan można podziękować osobom odpowiedzialnym za plan przykręcenia śruby Policji. W swoim czasie można było zauważyć pojawianie się a później wzmożenie informacji o tym jak Policja jest niedobra, jakie ma przywileje itp. Rosło rosło.. i urosło. Taki był cel, żeby zmiany poprzedzić kampanią medialną i uzyskać poparcie społeczne do przeprowadzenia zmian. Tylko nikt nie przewidział konsekwencji. Suma summarum wyszło gorzej niż mogło być gdyby zmian nie było. Tak więc proponuję dociec kto był odpowiedzialny za takie ruchy i mu podziękować serdecznie za taki stan służb.

Tweets InfoSecurity24