Reklama

Służby Specjalne

Plocke za Biernackiego. Sejmowa speckomisja ma nowego szefa

Autor. Sejm RP/X

Komisja do Spraw Służb Specjalnych ma nowego przewodniczącego. Marka Biernackiego, dotychczas sprawującego tę funkcję, zastąpił Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej. Zmiana to efekt wprowadzenia – zapowiadanej jeszcze przed wyborami – rotacyjności w kierownictwie tego gremium. 

O tym, że przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmowej speckomisji będą sprawowali swoje funkcje rotacyjnie, InfoSecurity24.pl informował już jakiś czas temu. 4 lipca do Marszałka Sejmu wpłynął projekt uchwały zmieniającej regulamin izby, w której grupa parlamentarzystów postulowała dodanie do art. 138 zapisu mówiącego o tym, że „funkcję przewodniczącego Komisji i zastępców przewodniczącego pełnią kolejno, po 6 miesięcy, członkowie tej Komisji”. Niedługo potem do propozycji przychyliła się większość parlamentarna.

Czytaj też

Formalnie do zmian w prezydium doszło 25 lipca. Wtedy to, na przewodniczącego komisji powołano Kazimierza Plocke (KO), a jego zastępcą został Zbigniew Konwiński (KO). W prezydium – w roli wiceprzewodniczącego – pozostał, reprezentujący Konfederację, Krzysztof Tuduj. 

Kazimierz Plocke, to polityk i samorządowiec. Posłem jest od 2001 roku. W latach 2007-2015 był wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest doktorem nauk rolniczych. 

Przywrócenie kadencyjności w prezydium sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, to zmiana, jaką rządząca obecnie większość zapowiadała jeszcze przed wyborami. Czy kolejnym krokiem, będzie realizacja innych deklaracji, mówiących m.in. o możliwości wyposażenia gremium w uprawnienia śledcze czy umocnienia roli Komisji w systemie kontroli nad służbami specjalnym? Entuzjaści zmian, będą musieli jednak chyba jeszcze poczekać, bo jak na razie nic nie wskazuje na to, by przygotowywano się do rewolucji.

Czytaj też

Czym zajmuje się sejmowa speckomisja? Jej prace polegają m.in. na opiniowaniu projektów ustaw, rozporządzeń i innych aktów związanych z funkcjonowaniem m.in. Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencji Wywiadu (AW), Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służby Wywiadu Wojskowego (SWW). Posiedzenia najczęściej są niejawne. Posłowie zasiadający w tym gremium opiniują też wnioski oraz powołania i odwołania szefów służb specjalnych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze