MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
CIEKAWY
wtorek, 27 października 2020, 18:15

Dlaczego w wojsku wyznacznikiem jest data ,,kiedy zastałem zawodowym " a nie jak w policji ,, data wstąpienia"? Wstąpiłem do 1994 ZSW + WSO i zawodowym zostałem 1999 i nie mam możliwości doliczenia lat z cywila.

Czy ktoś zna odp.
wtorek, 27 października 2020, 23:19

Mam podobnie ZSW 1996 + 2 lata SCh i zostałem zawodowy 99. Dlaczego nie mogę doliczyć lat z cywila

Cvb
czwartek, 5 listopada 2020, 15:12

Znam bo tak sobie ustalili że zsw to nie służba,a co ?praca?większość ludzi musiała ją odbyć.wiec większość mogłaby doliczyć cywila.proste?

Greg
niedziela, 25 października 2020, 19:21

Związki powinny walczyć o każdego (99-12) a nie wybrane roczniki (99-03), no chyba ze tylko wybrane roczniki płacą składki.

Żołnierz Żandarmerii
niedziela, 25 października 2020, 19:20

Panowie ZZ, co ze zrównaniem służby wojskowej WP/SG/OPP, to wszystko miało charakter ZSW bez względu na formacje, czas to zrównać i uregulować, nie wolno Wam traktować nas gorzej bo służyliśmy w armii Ojczyźnie. Wyszkolenie było takie samo, czasami lepsze, a podzieiliście dwie tożsame służby na lepszą (SG, OP art.15) i gorszą (WP art.15a)

Roman
niedziela, 25 października 2020, 19:15

Ludzie, po prostu oddajcie nam nasze lata pracy, składki, albo zrównajcie nas zasadami z kolegami przyjętymi przed 1999, ile może trwać ta sytuacja?. Ludzie z rocznika 99-12 są naprawdę zmęczeni tym ciągłym impasem, obecna propozycja zmian 15a to ciąg dalszy niekorzystnych zapisów. Jest pandemia, każdy to rozumie, ale obecna propozycja art.15/25lat służby/minus II emka to jakiś niepoważny żart.

Artur
niedziela, 25 października 2020, 19:07

Dodatek +25 wszedł ekspresem, od razu znalazła się kasa mimo ze płaci ZUS-wski podatnik, tymczasem 15a jest finansowany z naszych osobistych, odłożonych przez lata składek i po 20 latach brak rozwiązań, ktoś to rozumie?. ZZ ogłosiły sukces negocjacji, chyba mieli na myśli dodatek "dziadkowy", bo negocjacje 15a to totalny blamaż na który nie może być zgody.

Tweets InfoSecurity24