MSWiA ukarze i odstraszy. Do końca miesiąca projekt dot. wyższych kar za napaść na funkcjonariuszy

16 września 2020, 13:16
policja policja
Fot. policja.pl

Do końca września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawić ma projekt nowelizacji przepisów podwyższających kary za naruszanie nietykalności, czynną napaść i znieważenie funkcjonariuszy - zadeklarował podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa policjantów szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Co więcej, minister zapowiedział dodatkowe "dotkliwe" kary finansowe za popełnienie tych przestępstw, których celem będzie odstraszanie potencjalnych napastników. 

Premier Mateusz Morawiecki, minister Mariusz Kamiński oraz komendant główni policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wzięli udział w zorganizowanej w środę konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Spotkanie to konsekwencja napaści na policjantów, jaką zakończyła się interwencja mundurowych w Pastuchowie (woj. dolnośląskie). Ojciec (47 lat) i syn (25 lat) zaatakowali tam parę mundurowych. Napaści przyglądali się okoliczni mieszkańcy. Ostatecznie mężczyźni zostali zatrzymani i zastosowano wobec nich tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia. Jak podkreślił premier Morawiecki, było to "nieakceptowalne" zajście, a władze robią wszystko, żeby bezpieczeństwo funkcjonariuszy jeszcze umocnić.

Na propozycje polityków w tej sprawie poczekać mamy do końca września. Zgodnie bowiem z deklaracjami szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, do końca bieżącego miesiąca resort przedstawi projekt nowelizacji przepisów podwyższających kary za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, czynną napaść, bądź ich znieważenie. Co ważne, nowe przepisy wprowadzić mają "obligatoryjną dla sądu", jak to ujął minister, dodatkową "dotkliwą" karę finansową, która ma odstraszać potencjalnych przestępców. Będzie ona obowiązywała w wypadku stwierdzenia tego przestępstwa oraz niezależnie od wysokości orzeczonej kary. 

Minister Kamiński przedstawił również przybliżone dane dotyczące przestępstw przeciwko funkcjonariuszom wykonujących czynności służbowe. Jak przekazał, w latach 2015-2020 miało dojść do ok. 20 tys. naruszeń nietykalności policjantów, 1500 czynnych napaści oraz 50 tys. znieważeń. 

Chce złożyć jasną deklarację, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń czy też ran w związku z wykonywaną służbą, będzie przedmiotem szczególnej troski i swoich przełożonych, ale i ministra spraw wewnętrznych. Nie chodzi tylko o pomoc medyczną (...), ale również pomoc finansową i nagrody, dla tych funkcjonariuszy którzy nie boją się, którzy często muszą spotykać się z wyjątkowo brutalnymi przestępcami, chuliganami, muszą twardo interweniować. I ta ich odwaga, ten profesjonalizm, ta skuteczność musi być bardzo doceniana.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Jak dodał szef polskiej policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, funkcjonariusze formacji są przygotowani na te napaści i mają pełną świadomość tego, że podejmują się zadań, które mogą stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Najwyższy czas na propozycje

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaostrzenie kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie zapowiadał jeszcze w grudniu 2019 roku. Resort pracować miał również nad przepisami chroniącymi funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

Już w grudniu br. szef MSWiA zwrócił uwagę na statystyki, które pokazują, że coraz częściej dochodzi do czynnych napaści na funkcjonariuszy i zapowiedział, że przewidziana jest nowelizacja przepisów. "Nie może być sytuacji, że polecenia wydawane przez policjanta w trakcie wykonywanych czynności służbowych nie są respektowane" - mówił Kamiński.

Następnie, w maju br., minister Kamiński skomentował podczas konferencji prasowej kontrowersje wokół zagadnień związanych ze zgromadzeniami publicznymi. Jak dodał, m.in. w związku z nimi policjanci spotykają się z niedopuszczalnymi sytuacjami - z agresją, znieważaniem, z lekceważeniem. Ponownie przypomniał wtedy, że resort pracuje nad podwyższeniem kar za czynne napaści i znieważanie funkcjonariuszy, gdyż są one za małe. Jak widać, po prawie roku, projektowane przez resort przepisy ujrzą w końcu światło dzienne.

image
Reklama

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
m
czwartek, 24 września 2020, 13:00

Od straszenia to są duchy. Władza jest od wprowadzania właściwych i skutecznych przepisów. Przynajmniej w cywilizowanych krajach...

nada
środa, 23 września 2020, 11:23

Jeśli tak to chyba teraz będą chodzić z bronią Ci drudzy.

Gosc
środa, 16 września 2020, 17:37

Nawet nie ma na co liczyć, bo nie zmienią nic co by mogło im samym zaszkodzić. Nie wyobrażam sobie aby jakiś pryncypał z wielkiej został ukarany że nie słucha funkcjusza.

olo
środa, 16 września 2020, 17:28

Wielkie słowa bo taka jest potrzeba chwili. Później na kolanie zmienione przepisy, kwestionowane przez większość sądów i do następnego. Ile było do tej pory takich sytuacji? Wspomnę tylko śmierć policjanta zabitego na przystanku w Warszawie, bo zwrócił uwagę gnojom w tramwaju. Też były głośne zapowiedzi i nic z nich. Władza jest gotowa na poświęcenie funkcjonariuszy. Po nich przyjdą kolejni. Dlatego można bezkarnie lżyć policjantów na manifestacjach, rzucać kamieniami na meczach i wystawiać na pośmiewisko w ramach spraw sądowych (patrz. Frasyniuk vel Grzyb) lub pod domem prezesa. Jakie wyroku zapadają po atakach na policjantów? Śmieszne zawiasy, bo on ma rodzinę miało pije. I co? Jeszcze kary finansowe od sprawców żyjących zazwyczaj z zasiłków i 500+? To sa wyborcy obecnej władzy, są nietykalni

...
środa, 16 września 2020, 22:09

Niestety dobrze powiedziane. Tu nie chodzi o bezpieczeństwo oficerów, tylko zwykłych fizycznych. Kto by się tym przejmował

Euter
środa, 16 września 2020, 17:06

Kiedy policja zacznie używać gazu, kajdanek, pałki czy broni. W przeciwnym razie bez sensu jest noszenie całego tego majdanu i robienie z policjantów zwykłych popychadeł. Gdzie ranga policjanta, którego bandzior ma się bać a nie śmiać

ET go home
środa, 16 września 2020, 23:28

noszą bo każą, jak użyją to po robocie albo co gorsza wyrok dlatego jako chrzescijanie nastawiają drugi policzek -smutne ale prawdziwe

Tweets InfoSecurity24