Reklama

Służby Specjalne

Kontrola operacyjna po nowemu? Siemoniak: jest wstępna zgoda kolegium ds. służb specjalnych

Powiększa się grono krajów stosujących system Predator
Autor. pxhere.com/CC0

Chcemy znowelizować zarządzenia premiera, które mówi o tym, jak wygląda wniosek o kontrolę operacyjną – zapowiedział szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Jak dodał, kolegium ds. służb specjalnych już wstępnie zaopiniowało pozytywnie ten kierunek zmian.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak był w środę gościem w Radiu Zet. Podczas rozmowy odniósł się m.in. do zmian w kontroli operacyjnej na przykładzie sprawy Pegasusa, która jego opinii ma „ogromną wagę”. „Państwo polskie musi wyciągnąć z tego wnioski. Chcemy znowelizować zarządzenia premiera, które mówi o tym, jak wygląda wniosek o kontrolę operacyjną” – podkreślił Tomasz Siemoniak.

Reklama

„Kolegium ds. służb specjalnych wstępnie zaopiniowało pozytywnie ten kierunek, więc szykujemy odpowiednie dokumenty. Chcemy, żeby nie było takiej sytuacji, że sędzia nie wie, jak ma wyglądać kontrola operacyjna. Pan sędzia Igor Tuleya i różni sędziowie zwracali na to uwagę” – mówił szef MSWiA.

Zapewnił przy tym, że dla rządzących jest jasne, że „służby, prokuratura nie mogą zrezygnować z kontrolowania”. „Mamy terrorystów, akty dywersji, szpiegów. Służby muszą mieć narzędzia. Natomiast obywatele muszą mieć pewność, że sądy bardzo rzetelnie te wnioski badają” – dodał Siemoniak.

Czytaj też

Przypomnijmy. W połowie kwietnia na stronach Sejmu i Senatu opublikowana została informacja Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 roku. Z dokumentu wynika, że w zeszłym roku wszystkie uprawnione służby skierowały „łącznie wobec 5 973 osób wnioski o zarządzenie kontroli i utrwalanie rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej”. Wobec 5 835 osób sądy zgodziły się na kontrolę, natomiast wobec 22 osób odmówiono jej zarządzenia. Z kolei wnioski wobec 116 osób nie uzyskały zgody prokuratora.

Reklama

Informacja Prokuratora Generalnego została również uzupełniona w liczbę osób, wobec których zarządzona była kontrola operacyjna Pegasusem w latach 2017-2022. „Mając na względzie, iż informacje te mogą być istotne dla prawidłowego funkcjonowania państwa, uprzejmie informuję, iż trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego łącznie wobec 578 osób, przy czym w roku 2017 wobec 6 osób, w 2018 roku wobec 100 osób, w 2019 roku wobec 140 osób, w 2020 roku wobec 161 osób, w 2021 roku wobec 162 osób, a w 2022 roku wobec 9 osób” – informował Adam Bodnar.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze