Służba Więzienna
Kiedy Służba Więzienna doczeka się szczepień na COVID-19?
”Czy Funkcjonariusze i Pracownicy SW również będą objęci w pierwszej kolejności możliwością szczepień na COVID-19?” - pytają szefa formacji związkowcy z Tymczasowej Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność. Mundurowi z SW nie znaleźli się bowiem na liście „Etapu I” programu szczepień, na którą trafili m.in. policjanci czy strażacy.
W połowie stycznia 2021 roku rusza Etap I Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jest to jedna z czterech faz szczepień, które zaplanował polski rząd. Pierwsza, oznaczona "0" przeznaczona była dla pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Etap 1 obejmuje pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, nauczycieli i służby mundurowe. Jednak nie wszystkie formacje zostały nim objęte. Na liście znajdziemy bowiem żołnierzy (w tym Wojsk Obrony Terytorialnej), policjantów, strażników granicznych, strażników gminnych i miejskich, strażaków, a także pracowników TOPR i GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe. Nie trafiła więc na nią Służba Więzienna, Służba Celno-Skarbowa czy Służba Ochrony Państwa.
Pytania w tej sprawie, do gen. Jacka Kitlińskiego, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, przesłali związkowcy z Tymczasowej Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność. Jak podkreślają w piśmie, w opublikowanym na rządowych stronach programie formacja nie została wymieniona jako grupa, która objęta zostanie szczepieniami w Etapie I. "W naszej ocenie, Funkcjonariusze i Pracownicy Służby Więziennej powinni priorytetowo uzyskać dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach przedmiotowego Programu" - piszą związkowcy.
Istnieje szansa, że rząd ma w planach objęcie funkcjonariuszy Służby Więziennej szczepieniami w Etapie II, a praktycznie trzecim. Choć szczegóły kolejnych faz po "0" i "I" mają wynikać z wniosków z tych pierwszych etapów, to na razie właśnie Etap II zakłada, że obejmą one "osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na często kontakty społeczne". Rząd wskazuje tu wprost właśnie funkcjonariuszy służb celno-skarbowych, ale również pracowników wymiaru sprawiedliwości. Tu zapewnie "trafili" więc i mundurowi ze Służby Więziennej. Nadal nie wiadomo jednak co ze Służbą Ochrony Państwa.
Narodowe szczepienie
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w niedzielę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych, co trwać ma do 14 stycznia br. Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni. Zabiegi poprzedza badanie kwalifikacyjne. Zgodnie z danymi z 29 grudnia, przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 14 tys. osób.
Pierwsza dostawa szczepionki na Covid-19 dotarła do Polski w ubiegły piątek, transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.
PAP/IS24