Reklama

Służby Specjalne

Dane podatników coraz częściej trafiają do CBA i ABW

Autor. gov.pl/ sluzby-specjalne

Ponad 200 tys. razy szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazał w latach 2020–2021 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacje o rozliczeniach podatników - donosi we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Reklama

"Dla porównania w czterech ostatnich miesiącach 2019 r. miało to miejsce w 21 tys. takich przypadkach. Wzrosła również liczba podatników, o których rozliczenia pytało CBA i ABW. W 2019 r. służby te spytały o 517 podatników, w 2020 r. – o 6082, w 2021 r. – o 3375" - czytamy w "DGP".

Reklama
Liczba zdarzeń odpowiada liczbie przypadków udostępnienia danych odpowiednio CBA i ABW, zaś liczba unikalnych NIP – liczbie podatników, których dane udostępniono.
Autor. Interpelacja nr 33474 Posłów: Pana Janusza Cichonia i Pani Izabeli Leszczyny, dotyczącą informacji udostępnionych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
Reklama

Jak podaje dziennik, eksperci są zaskoczeni takim nasileniem współpracy między KAS a służbami. "To wręcz skokowy wzrost liczby takich przypadków w dwóch ostatnich latach. Jak widać, współpraca szefa Krajowej Administracji Skarbowej ze służbami rozwija się coraz sprawniej i pozwala na swobodne pozyskanie interesujących je danych podatkowych" – komentuje w rozmowie z gazetą Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy i partner w EY.

Czytaj też

Dziennik zauważa, że interpelacja poselska oraz odpowiedź wiceminister finansów Anny Chałupy, z której pochodzą statystyki, dotyczyła danych, które szef KAS udostępnił CBA i ABW – w celu realizacji ich ustawowych działań – na podstawie art. 297e ordynacji podatkowej. Przepis ten - jak podkreśla gazeta - pozwala szefowi KAS na przekazanie danych zgromadzonych w Centralnym Rejestrze Danych Podatkowych, niezawartych w aktach spraw podatkowych (innych niż dane z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej – STIR).

"Chodzi o informacje wynikające m.in. z deklaracji składanych przez podatników, jednolitych plików kontrolnych oraz innych dokumentów związanych z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa podatkowego i celnego. Innymi słowy, są to dane bardzo ważne z punktu widzenia podatników, mogą one wskazywać przykładowo kwoty podatków deklarowane przez podatników urzędom skarbowym" – tłumaczy Tomasz Rolewicz.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze