Nadbryg. Bartkowiak o nowych strażackich mundurach: od stażysty do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo

22 sierpnia 2020, 09:45
andrzej bartkowiak, fot. straz.gov.pl
Fot. mł. kpt. Tomasz Banaczkowski/straz.gov.pl

O tym, że Państwowa Straż Pożarna zamierza wymienić umundurowanie koszarowe wiadomo już od jakiegoś czasu. Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zdradził, jak już niebawem mogą wyglądać strażackie koszarówki. Nowe mundury będą barwy piaskowej i mają czerpać z rozwiązań wykorzystywanych w umundurowaniu innych służb. Pierwszy komplet pokazowy umundurowania koszarowego ma być gotowy do końca miesiąca.

Jak zaznaczył komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, pierwszy pokazowy komplet umundurowania jest już praktycznie gotowy. Dodał, że projektowane mundury zastąpią ubrania służbowe i koszarowe. Będą koloru piaskowego, zbliżonego do nowych ubrań specjalnych, z czarnymi plakietkami, na których będą się znajdowały nazwiska i stopnie służbowe. Czarne będą również buty.

Rezygnujemy z dwóch sortów mundurowych, czyli z ubrania służbowego i z ubrania koszarowego, w całości. Wprowadzamy jeden obowiązujący wszystkich wzór. Od stażysty, który przychodzi do służby pierwszego dnia, do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo. Jedyne różnice to nazwiska i stopnie.

nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP

Szef PSP nie ukrywa, że projekt jest wzorowany na rozwiązaniach, z których już dziś korzystają policja, straż graniczna oraz Służba Ochrony Państwa. Mundury SOP są nawet zbliżone kolorystycznie do projektowanego umundurowania strażaków. "Trzeba powiedzieć, że ubrania koszarowe, te, które nosimy to jest koniec lat dziewięćdziesiątych. Straż pożarna zasługuje już na nowe rozwiązanie i jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy mieli najlepsze ubrania mundurowe" - zaznaczył.

Bartkowiak wyraził nadzieję, że pierwsze komplety trafią do strażaków już na początku przyszłego roku. "Myślę, że do końca tego miesiąca będziemy mieli już pierwszy komplet, który będziemy mogli pokazywać" - powiedział. Zaznaczył także, że PSP stara się, by do połowy przyszłego roku zakończyła się również wymiana umundurowania specjalnego, w którym strażacy wyjeżdżają na akcje. Jak jednak podkreślił, wszystko zależy od budżetu.

Wkrótce nowe legitymacje

To niejedyne zmiany w PSP. Jak zapewnił komendant główny, wkrótce - po raz pierwszy od 30 lat - rozpocznie się wymiana legitymacji służbowych strażaków. Bartkowiak zaznaczył, że decyzja o wymianie to m.in. efekt jego 20-letniego doświadczenia w akcjach gaśniczych. Jak dodał, tekturowa legitymacja w starym stylu, po akcji gaśniczej często nadawała się tylko do wymiany.

"Teraz będzie to dokument nowoczesny, plastikowy, z chipem, który będzie umożliwiał zameldowanie się w pracy, czy otwarcie drzwi. To bardzo nowoczesne rozwiązanie i jak tylko zostanie zatwierdzone prawnie, chcemy jak najszybciej rozpocząć wymianę" - zapewnił szef PSP.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Tomasz Jarmużewski
sobota, 22 sierpnia 2020, 22:31

To kto na tym zarobi. Tyle lat koszarówki nikomu w czarnym kolorze nie przeszkadzały. Ludzie szukamy oszczędności. Wzory dawno wypracowane i się sprawdzały. Czy ktoś ma w tym interes aby to zmieniać? Zaraz wprowadzą rozporządzenie,że i OSPbędzie to zmieniać. Kto na tym zarobi,czemu to służy? Tyle lat służyłem w PSP i mi stare koszarówki nie przeszkadzały.

Ksm
wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:51

Jak ślą mnie to obecne są słabe

niedziela, 23 sierpnia 2020, 23:55

Tu chyba w PSP nie pracowałeś jak Ci one nie przeszkadzały. Szmaty jedne co po pierwszym praniu dla Reksia się tylko nadawały. Jeden rozmiar szyty dla wszystkich! I ten krok wiszący po j.. przy akcji która nie można zrobić bo ruch ograniczają. Ale jak się ma 300 wyjazdów rocznie to skąd to wiedzieć

Ja ze straży
niedziela, 23 sierpnia 2020, 20:49

A kto i kiedy powiedział że mamy szukać oszczędności!? A jeżeli mamy szukać to napewno nie w umundurowaniu i sprzęcie. Koszarówkę trzeba zmienić bo obecna jest fatalnego kroju a materiały jeszcze gorsze.

Strażak z Mazur
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:47

Tomek jak zwykle ma mądre przekazy... za komuny tez było lepiej. Obecna koszarowka może wyglada nienajgorzej, ale do cholery żyjemy w 21 wieku, komuna dawno minęła. Ja jako strażak w okresie letnim dzięki naszym „wspaniałym” ubraniu koszarowym które jest jak plandeka mam nogi całe W pryszczach i wrzodach. Ciało w tym syfie nie oddycha, a ruchy są krępowane i komort pracy spada do zera. O naszych przegrzanych jajkach i powodowanie, ze strażacy stają się bezpłodni nie wspomnę. Do tego dla osób, które uważają nasze koszary, ze są super to proszę się sobie przeczytać wytyczne producentów ubrań bojowych. Po ubraniem bojowym ma być bielizna termoaktywna lub ubranie składające się ze 100% bawełny. A nie 98 poliester jak nasza koszarówka. Tragedia. Dzięki Bogu ktoś się w końcu za to wziął.

Strażak PSP
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:51

Służy komfortowi pracy!! Obecne ubrania koszarowe to porażka!! Nie zdają egzaminu w żadnych warunkach pogodowych. Dziwi mnie że pracował pan w PSP i nie zauważył pan tego?? Chyba że pan w biurze pracował i koszar zakładał od święta!!

niedziela, 23 sierpnia 2020, 10:37

Przeszkadzały i przeszkadzają . Są nieergonomiczne, z słabej jakości materiału.

Bobik
niedziela, 23 sierpnia 2020, 09:55

Popieram

miko
niedziela, 23 sierpnia 2020, 00:49

Szanowny Tomaszu jeżeli uważasz z e te koszarowki nikomu jie przeszkadzały to albo nie nie masz pojęcia o tej formacji albo nie lubisz strazakow.. Bardzo dobra decyzja!!!! Tyle lat czekania. ..

Tweets InfoSecurity24