Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Prokuratura zajmie się likwidacją delegatur ABW

Autor. gov.pl

Przewodniczący komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk skierował do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego szefa ABW Piotra Pogonowskiego. Chodzi o niedopełnienie obowiązków w związku z likwidacją 10 z 15 delegatur terenowych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

O skierowaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego szefa ABW poinformowało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Z treści opublikowanego komunikatu wynika, że przewodniczący komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich generał Jarosław Stróżyk zawiadomienie do Prokuratury Krajowej skierował w środę, 15 stycznia.

Reklama

„Były szef ABW, pełniący swoją funkcję w latach 2015–2020, jako funkcjonariusz publiczny miał nie dopełnić swoich obowiązków, co wynikało z decyzji o przeprowadzeniu zmian w statucie Agencji. W ich efekcie zlikwidowano 10 z 15 delegatur terenowych ABW. Decyzja ta, jak wskazuje komisja, miała negatywny wpływ na zdolność Agencji do realizacji jej ustawowych zadań i doprowadziła do istotnego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa” – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Resort sprawiedliwości zauważył, że zlikwidowane jednostki obejmowały m.in. delegatury w Olsztynie (odpowiedzialną za monitorowanie zagrożeń z rejonu Obwodu Królewieckiego), w Rzeszowie (kluczową dla logistyki wsparcia Ukrainy) oraz w Bydgoszczy (obszar obejmujący obiekty NATO). „Komisja wskazuje, że decyzja o likwidacji tych jednostek została podjęta bez przeprowadzenia analizy wpływu na bezpieczeństwo narodowe” – podało MS.

Czytaj też

„Ponadto komisja wyraża poważne wątpliwości co do rzetelności informacji przekazywanych przez ówczesnego szefa ABW w uzasadnieniu do wprowadzanych zmian. Wskazuje na możliwość, że zawarte w tych materiałach dane były nieprawdziwe i mogły wprowadzać w błąd decydentów” – przekazał resort.

Jak dodało ministerstwo, w opinii komisji działania byłego szefa ABW „miały charakter szkodliwy dla interesu publicznego”, które doprowadziło do „głębokiej dysfunkcji systemu służby specjalnej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa i jego porządek konstytucyjny”.

„Co więcej, nawet po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. nie podjęto żadnych działań naprawczych mających na celu przywrócenie likwidowanych delegatur, w szczególności na obszarach wschodnich kraju” – podało MS.

Reklama

Przypomnijmy, od 1 lipca 2024 roku na mapę Polski wróciło 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zostały zlikwidowane w 2017 roku. Z nowej struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zniknęło za to Centrum Prewencji Terrorystycznej, które zajmowało się szeroko pojętą profilaktyką terrorystyczną, a jego kluczowym zadaniem było rozpowszechnianie wiedzy na temat możliwości zapobiegania niekorzystnym - z punktu widzenia bezpieczeństwa - zdarzeniom. W CPT ABW organizowane były m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów.

Pod koniec marca ubiegłego roku InfoSecurity24.pl zapytało Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wprowadzane zmiany oraz o to, która komórka Agencji przejmie zadania po CPT. „Zadania Centrum Prewencji Terrorystycznej pozostają we właściwości rzeczowej ABW, zostaną rozdzielone pomiędzy istniejącymi jednostkami organizacyjnymi (głównie Centrum Antyterrorystyczne) i nadal będą realizowane” – zapewnił wtedy Zespół Prasowy ABW.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama