Jak będą wyglądać policyjne kontrole podczas kwarantanny?

11 marca 2020, 15:01
koronawirusz, policja, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

"Policjanci przynajmniej raz na dobę będą kontrolować osoby, które zostały poddane kwarantannie. Apelujemy, by te osoby stosowały się do poleceń służb" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka, odnosząc się do wczorajszych informacji przekazanych przez szefa Policji. Jak dodał, "priorytetem dla Komendanta Głównego Policji a także Głównego Inspektora Sanitarnego, z którym uzgadniane były kontrole osób objętych kwarantanną było to, aby nie narażać zdrowia i życia policjantów".

Jak przekazał rzecznik KGP, policjanci na bieżąco otrzymują od inspekcji sanitarnej wykaz osób objętych kwarantanną. "Ta liczba się zmienia, bo niektórym na przykład się kwarantanna kończy, a niektóre osoby mogą ją dopiero rozpoczynać" - powiedział inspektor.

Przede wszystkim chce uspokoić policjantów. Oni nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Chce też wyraźnie podkreślić, że priorytetem dla Komendanta Głównego Policji a także Głównego Inspektora Sanitarnego, z którym uzgadniane były kontrole osób objętych kwarantanną było to, aby nie narażać zdrowia i życia policjantów. Dlatego Komendant Główny Policji i Główny Inspektor Sanitarny położył duży nacisk na to, aby te kontrole w pierwszej kolejności były przeprowadzone telefonicznie.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Ciarka przekazał, że kontrola osób objętych kwarantanną będzie się odbywać przynajmniej raz na dobę. "W praktyce powinno to wyglądać tak, że policjant wyposażony w służbowy telefon komórkowy pojawia się w miejscu zamieszkania osób objętych kwarantanną. Dodzwaniają się do takiej osoby i proszą, aby ta osoba pokazała się na przykład w oknie, aby ta osoba zasygnalizowała, że jest w miejscu, które zostało wyznaczone do kwarantanny" - podkreślił.

Policjanci w żadnym przypadku nie mają obowiązku wchodzić do mieszkania. Jeżeli osoba nie będzie się pokazywała, nie będzie odbierała telefonów, i nie będzie z nią kontaktu to o czymś takim policjanci będą informować Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. I to Wojewódzki Inspektor Sanitarny będzie postępował zgodnie z przyjętymi wytycznymi i procedurami.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Rzecznik KGP wskazał też, że jeżeli funkcjonariusze zauważą osobę, która nie stosuje się do przymusowej kwarantanny, wówczas policjanci też do takiej osoby nie podchodzą. "Z odległości bezpiecznej poinformują, że łamie ona zasady kwarantanny, że ma iść w miejsce wyznaczone. Natomiast o tej sytuacji zostanie powiadomiony również Wojewódzki Inspektorat Sanitarny, który będzie podejmował dalsze decyzje, według własnych procedur" - podał.

Przypomniał także, że osoba, która nie stosuje się do decyzji związanej z przymusową kwarantanną może zostać ukarana przez inspekcję sanitarną poprzez karę administracyjną w wysokości do pięciu tysięcy złotych. "A w indywidualnych przypadkach pamiętajmy, że popełniamy wykroczenie albo przestępstwo, za co również grożą nam konsekwencje karne, w tym również grzywna nałożona przez sąd do kolejnych pięciu tysięcy złotych" - zaznaczył. 

"Aby osoby zrozumiały jak to jest bardzo ważny obowiązek, jak ma on duży wpływ na zdrowie ich i ich najbliższych, i dlaczego tak bardzo zależy nam na tym, aby te osoby podchodziły do tego z dużą dyscypliną, niech nauczką będzie przykład włoski, gdzie ludzie, którzy byli poddani kwarantannie zwyczajnie go ignorowali. Chodzili do restauracji, chodzili do pubów, pili sobie ze znajomymi piwo, traktowali tak naprawdę tę kwarantannę jak dodatkowe dni urlopu. W związku z czym, teraz Włochy mają bardzo poważny problem, gdyż te osoby były nosicielami" - powiedział rzecznik KGP.

Zaapelował również do osób objętych kwarantanną, aby w przypadku, gdy będą potrzebowały pomocy przy kupnie leków, czy zakupów, informowały o tym policjantów. "Policjanci będą odpowiednie służby o tym informować i zostaną one dostarczone. Mogą to być również, na zasadzie doświadczenia życiowego, zakupy zrobione przez bliskich, przez rodzinę, ale bez bezpośredniego kontaktu. Na przykład poprzez umówienie się, że taka osoba zostawi torbę z zakupami pod drzwiami" - tłumaczył.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Według ostatnich danych, 220 osób jest hospitalizowanych, 1055 objęto kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Herod Antypis
czwartek, 26 marca 2020, 16:04

Tu nie o pomoc chodzi a o kontrolę nad społeczeństwem. Sytuacja to testowanie ludzi na ile pozwolą ograniczyć swoje swobody... Potem droga to całkowitego przejęcia kontroli nad zastraszonym społeczeństwem będzie bardzo krótka...

Aga
wtorek, 24 marca 2020, 10:24

Zgłosiłam siebie i męża na kwarantanne domowa w sobotę do sanepidu.dzis.jest.w wtorek i nikogo do tej pory nie było na kontroli co mam zrobić

nn
środa, 1 kwietnia 2020, 12:54

nie wychodzić chyba proste

niedziela, 29 marca 2020, 16:05

Zależy kiedy straż graniczna wprowadzi was w system... ja wróciłam we srode z Niemiec i tez zero zainteresowania

Domin
sobota, 21 marca 2020, 16:56

Dzisiaj odwiedził mnie dzielnicowy realizując jakiś wywiad jak to jest wszystkim mówią zostań w domu, a sami chodzą po mieszkaniach narażając ludzi ?

Jeden z wielu
piątek, 13 marca 2020, 00:50

Ogłoście stan wyjątkowy i do sprawdzania wysyłajcie ludzi w kombinezonach przewidzianych do skarżenia jakie ma wojsko lub WOT a nie policjantów w kombinezonach malarskich i maskach pyłowych. PS nikt w słowach przysięgi nie obiecywał głupoty i ryzykowania życia a w najgorszej wersji L-4 za 80%

1234
czwartek, 12 marca 2020, 10:21

Panie Ciarka, kiedy Pan się uda do chorego i w mediach zaprezentuje jak powinna wyglądać wzorcowa wizyta ? Wie Pan "mówić" to każdy potrafi. Pan potrafi doskonale. Tylko my na dole oprócz tego, że musimy "mówić" to jeszcze musimy "zrobić".

Tweets InfoSecurity24