Reklama

Służby Mundurowe

Związkowcy spotkali się z kierownictwem MSWiA. Rozmowy trwają, ale przełomu brak

Autor. MSWiA

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji – zgodnie z zapowiedziami – 19 grudnia kolejny raz przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych działających w MSWiA spotkali się z przedstawicielami resortu. I choć, jak informuje NSZZ Policjantów, w sprawie świadczenia mieszkaniowego wykonano „krok do przodu”, w kwestiach dotyczących siatki płac, czy modernizacji nadal nie przedstawiono szczegółów. Protest zatem trwa, choć nie jest wykluczone, że jeszcze w styczniu na stole pojawi się projekt porozumienia. 

Jeśli ktoś oczekiwał, że czwartkowe spotkanie w MSWiA będzie przełomowe, to może czuć się zawiedziony. Sami związkowcy podkreślają, że „w programie posiedzenie znalazły się tylko dwa punkty – świadczenie mieszkaniowe i karta mundurowa”. Nie dyskutowano natomiast ani o nowym programie modernizacji, ani o siatce płac oraz progresji dodatków. 

Czytaj też

„Wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek oraz Wiesław Szczepański na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2024 r. przedstawili dalsze propozycje ws. wprowadzenia w podległych służbach świadczenia mieszkaniowego oraz programu Karta Mundurowa” – czytamy w komunikacie wydanym przez NSZZ Policjantów.  

Związkowcy piszą, że „w stosunku do propozycji, jaka została przedstawiona 15 listopada 2024 r., świadczenie mieszkaniowe ma szanse na wprowadzenie w całości w przyszłym roku” – i to jedna z tych dobrych dla funkcjonariuszy informacji. Do niedawna MSWiA – jak informowano – miało zamiar rozłożyć wprowadzanie zmian na 3 lata. Jeśli jednak nawet cała „mieszkaniówka” w nowej odsłonie pojawi się w przyszłym roku, to „nie od dnia 1 stycznia 2025 r.” bowiem - jaka piszą związkowcy - „według przedstawicieli MSWiA nie ma na to wystarczających środków”. „Minister Mroczek zapewnił, że stosowny projekt ustawy związki zawodowe otrzymają do zaopiniowania zaraz po posiedzeniu” – dodano.

Więcej informacji na temat zmian w „mieszkaniówce” przekazali związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. W zamieszonym komunikacie udostępnili oni projekt otrzymany od MSWiA. W dokumencie mowa wprawdzie jedynie o funkcjonariuszach SG, ale rozwiązania mają dotyczyć też policjantów i strażaków.

Mł. insp. Andrzej Szary, reprezentujący NSZZP – podczas spotkania - miał podtrzymać stanowisko Krajowego Komitetu Protestacyjnego mówiące, że „świadczenie mieszkaniowe powinno zostać wprowadzone w całości ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 r., a dodatkowe około 2 mld zł, potrzebne na jego sfinansowanie powinno zwiększyć deficyt, ponieważ postulat ten, Zarząd Główny NSZZ Policjantów skierował już na początku roku”. Jak czytamy, „świadczenie to traktowane jest przez NSZZ Policjantów, jako uzupełnienie znacznie niższego poziomu waloryzacji”, a co za tym idzie, zdaniem policjantów, musi ono mieć charakter powszechny, czyli „nie zawierać żadnych nieuzasadnionych wyłączeń”.

Co do nowego programu modernizacji wraz z siatką uposażeń i progresywnym wzrostem dodatków służbowych i funkcyjnych, który został opracowany przez Zespół Komendanta Głównego Policji, nie przedstawiono żadnych dodatkowych informacji.
Fragment komunikatu NSZZ Policjantów

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek miał też zapewnić, że „resort gotowy jest do podpisania porozumienia po przedstawieniu dalszych szczegółów na początku stycznia 2025 r.” Policjanci zamierzają jednak przygotować własny projekt porozumienia, z którym zapewne, udadzą się na kolejne spotkanie do ministerstwa. 

Kluczowe pozostaje pytanie, czy związkowcom i resortowi uda się osiągnąć konsensus. To nie będzie łatwe, tym bardziej że brak oczekiwanych przez środowisko deklaracji sprawia, że napięcie wewnątrz formacji - zarowno w Policji jak i PSP oraz SG - rośnie i jeśli przełoży się ono na zaostrzenie form prowadzonego protestu, trudno będzie zrobić krok w tył.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama