Związkowcy chcą natychmiastowego odwołania szefa Służby Więziennej

5 października 2021, 15:59
gen. Kitliński SW
Fot. Piotr Kochański/Służba Więzienna

NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa zdecydował się wystąpić do szefa resortu sprawiedliwości z żądaniem natychmiastowego odwołania ze stanowiska Dyrektora Generalnego Służby Więziennej generała Jacka Kitlińskiego. Decyzja taka zapadła jeszcze we wrześniu, podczas spotkania delegatów w Ustce. 

"Wystąpić do Pana Ministra Sprawiedliwości z żądaniem natychmiastowego odwołania ze stanowiska Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Pana Generała Jacka Kitlińskiego" - taką uchwałę jednogłośnie podjął XIX Krajowy Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Delegatów NSZZ FiPW, obradujący w drugiej połowie września w Ustce. Jak podkreślają związkowcy, jego dalsze pozostawanie na stanowisku "grozi destabilizacją funkcjonowania" formacji. Przypominają również, że szef Służby Więziennej już w 2019 roku otrzymał od Zarządu Głównego NSZZ FiPW wotum nieufności.

W opinii związkowców z NSZZ FiPW szef formacji, jak to ujęli, kreuje "wirtualną rzeczywistość" na temat dobrej sytuacji, która panuje w służbie. Wśród zarzutów pojawia się brak szacunku dla podległych mu funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, który przekładać ma się m.in. na sposób walki z nadgodzinami. Według związkowców odbywa się ona zgodnie z zasadą "za wszelką cenę", czyli przez "zawieszanie stanowisk, niewystawianie stanowisk, wykorzystywanie w nieuzasadniony, nadmierny sposób funkcjonariuszy szeroko rozumianych działów logistycznych do wykonywania zadań typowo ochronnych, co skutkuje niewykonywaniem swoich obowiązków służbowych". Zgodnie z uzasadnieniem, generał musi zaakceptować również osobiście każde awansowanie funkcjonariusza, choć może się tym zajmować kadra kierownicza jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

Działaczy oburzyły również słowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej generała Jacka Kitlińskiego, który komentować miał sytuację etatową w formacji, a dokładnie odejścia ze służby na emerytury i ich konsekwencje dla SW przy liczbie wakatów sięgającej 1400.

Służba Więzienna boryka się z bardzo dużymi problemami z naborem nowych funkcjonariuszy do służby. Świadczy o tym fakt około 1400 wakatów. Z uwagi na to ogromne oburzenie wywołały słowa Pana Generała, że nawet w przypadku odejścia ze służby, w ciągu roku, wszystkich funkcjonariuszy (w liczbie około pięciu tysięcy) posiadających uprawnienia do emerytury, nie spowodowałoby problemu w funkcjonowaniu naszej Formacji. (...) Zdaniem delegatów dalsze utrzymywanie tak dużej liczby wakatów przy wysokiej absencji chorobowej, spowodowanej głównie wypaleniem zawodowym i zmęczeniem kadry podstawowej i dowódczej, na które mają wpływ działania Pana Generała min. w sferze "walki z nadgodzinami", polityki awansowej na stanowiska kierownicze i przyznawania dodatków służbowych, może być powodem zagrożenia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy i pracowników SW.

fragment Uchwały XIX Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Na liście związkowców znalazły się również: "nieuprawnione skierowanie do Ministra Sprawiedliwości projektu zmiany ustawy o Służbie Więziennej" ze zmienionymi zapisami, ustalonymi wcześniej wspólnie ze stroną społeczną; "złamanie prawa w zakresie kształtowania tzw. płacy minimalnej"; brak konsultacji w zakresie przyznawania dodatku służbowego funkcjonariuszom.

Dotychczasowe działania Dyrektora Generalnego SW wskazują na lekceważenie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy w sposób szczególnie ofiarny i zaangażowany wywiązują się ze swoich obowiązków. To dzięki ich służbie udaje się utrzymać w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych ład, porządek i bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie, w tym trudnym, pandemicznym okresie.

fragment Uchwały XIX Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

W podsumowaniu, związkowcy oceniają, że nie widzą dalszej możliwości współpracy z obecnym szefem Służby Więziennej. Pytanie, jak do oceny tej ustosunkuje się sam resort sprawiedliwości, a dokładnie minister Zbigniew Ziobro.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
opinia
środa, 6 października 2021, 11:01

w mojej opinii największą destabilizcję w SW wprowadza niejaki emeryt przewodniczący Tuła wraz ze swoją grupką emerytów i krótko pracujących na pierwszej linii funkcjonariuszy, którzy pracą za bardzo się nie skalali, a tworzą tzw. zarząd główny. Teraz chodzą w garniturkach . Ubezpieczenia w SW? Pytanie dlaczego akurat tez związek niejakiego emeryta pana Tuły ma się zajmować ubezpieczeniami. Drugi związek Solidarność może jedynie sobie oblizać palce tymi kąskami. Dlaczego nikt nie rozlicza pana emeryta Tuły i tego drugiego z tej działalności. Ile pieniędzy przekazują na poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy i gdzie!!!!! Czy to prawda, że pan przewodniczący emeryt zajmuje jeszcze etat w okręgu. Gdzie i jaką ma z tego gratyfikację. Gdy z tego się rozliczy to może rozliczać kitlińskiego zresztą też ciekawego człowieka...

Realista
środa, 6 października 2021, 09:42

Czas zrobić porządki w SW po 15 latach ok 3000 emerytura inni po 40 1500 to jest sprawiedliwość !!!!!!

Krystian
środa, 6 października 2021, 22:07

Nie chciało się nosić teczki trzeba nosić woreczki

przed 99
środa, 6 października 2021, 00:58

Kiedyś był jeden związek i na nic z jego strony nie można było liczyć. Obecnie są dwa i nadal nic. Nie wiem który gorszy. Najlepiej jak by rozwiązano oba a nas pod skrzydła wzieły związki MSWiA. Najgorsze że tych panów Z NSZZFiPW nie idzie się pozbyć nawet jak odejda na emkę - nadal siedzą w związkach - kasta nie do ruszenia

Derś
środa, 6 października 2021, 00:20

Tam chodzi tylko o dodatek na odejście a jaśniej o jego obecny brak podnoszenia dla tych co nie mają 25 lat służby. Tylko że w innych służbach nikt nie podnosi dodatku na odejście czyli w SW i tak jest lepiej więc czemu płaczą. Wy zawsze na strajku chcecie się ślizgać i wykorzystywać inne służby ale jak tylko wspólna ustawa, przepisy to wy cicho-sza i dodatkowe uprawnienia i przywileje jak m. in. dodatek na odejście. Walczcie sobie sami i zobaczymy co będziecie mieli.

Awj1
środa, 6 października 2021, 15:48

Tak chodzi o dodatek. Druga sprawa w SW zarabia się mniej niż w innych służbach a ten dodatek to wyrównanie tych niesprawiedliwości liczonych w latach.

DajcieSpokojzTakaSluzba
środa, 6 października 2021, 20:41

Mam 10 lat sluzby "dopiero" z czego 6 na oddzialach. Mam 400 zl dodatku - tyle samo co mlodsi koledzy w pierwszym dniu po podoficerce. Niedawno dostalem oddzialowego. Moj AS rozwiazali i polaczyli jako OZ z nirwiele wiekszym ZK i zlikwidowali stanowiska kierownicze i dowodcy zmiany. Robota ta sama, ale u nas juz nie ma d-cy a jest zastepca d-cy ktory tylko ma stanowisko chorazackie.. kierownicy ewidencji, kwat, penit itd.. rowniez to juz tylko zastepcy.. szukanie oszczednosci tam gdzie sie nie powinno.. nadgodziny, ucinanie stanowisk zwolnienia mlodych funkcjuszy.. ludzie maja dosc, a kierownik ochrony "wyciaga konsekwencje" gdy nie odbierzemy telefonu aby przyjsc na dodatek.. ptfu

związkowiec
czwartek, 7 października 2021, 11:46

To się zwolnij chłopcze. Oglądałem ogłoszenia. Potrzebują do pracy przy brukowaniu ulic.

I jeszcze narzeka hehe
czwartek, 7 października 2021, 10:27

400 PLN dodatku po 10 latach?, dobry wynik, przyjdź do policji będziesz miał tyle samo po 20 latach

TT
środa, 6 października 2021, 00:19

Policjanci podobnie. Tylko że góra związkowa się okopała na stanowiskach i jest problem z ruszeniem czegokolwiek. Pozostaje się wypisać i ewentualnie zapisać do innego, jeszcze nie politycznego związku

Olo
środa, 6 października 2021, 15:18

Tutaj zawsze będzie źle. Koledzy dużo mówią a jak przyjdzie co do czego to głowa nisko i nie mówiłem nic. Ja już się na tym poznałem dawno a jak patrzę to lepiej nie będzie.

Tweets InfoSecurity24