Reklama

Zagrożenie zarażeniem pozwoli wyjść zza krat?

17 marca 2020, 10:09
areszt śledczy, więzienie, służba więzienna, fot. por. Michał Grodner
Fot. por. Michał Grodner/Facebook Służba Więzienna

Po raz pierwszy w Polsce sąd uchylił areszt wobec osoby będącej w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem - podaje "Rzeczpospolita". Dziennik informuje, że postanowienie zapadło w piątek w Sądzie Okręgowym w Warszawie, który rozpoznawał zażalenia obrony na tymczasowe aresztowanie zatrzymanych przed miesiącem.

"Podstawa decyzji sądu jest wyjątkowa – to art. 259 par. 1 pkt 1 k.p.k. Głosi on, że jeżeli szczególne względy nie stoją na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, <<zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo>>. Za te szczególne względy sąd uznał stan zdrowia podejrzanego i <<aktualną sytuację związaną z wirusem SARS-Cov-2>>" - czytamy w artykule.

"Rz" podaje, że sąd przywołał stanowisko resortu zdrowia, że najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon – w wyniku zakażenia – są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. "Podejrzany znajduje się w grupie ryzyka i wymaga szczególnej opieki" – podkreślił sąd.

SW reaguje

Jak mówił w ubiegłym tygodniu w rozmowie z portalem money.pl były szef Służby Więziennej dr Paweł Moczydłowski, "więzienia są bardzo niebezpieczne epidemiologicznie, trzeba racjonalnej polityki penitencjarnej, by nie stały się inkubatorami wirusa". Moczydłowski w rozmowie z portalem przekonywał, że na podstawie obowiązujących dziś przepisów istnieje prawna możliwość warunkowego zwolnienia z jednostek części osadzonych. Jego zdaniem może to być grupa stanowiąca nawet ok. 30 proc. Jak tłumaczył, zwolnienia warunkowe wystawiane na wniosek Służby Więziennej.

Czy SW powinna zdecydować się na taki krok? W rozmowie z InfoSecurity24.pl Czesław Tuła przewodniczący NSZZ FiPW podkreśla, że Służba Więzienna ma takie uprawnienia i stosuje je. Tuła dodaje jednak, że zawsze trzeba zadać sobie pytanie o efekt takiego działania.

Jest powołany sztab kryzysowy przy ministrze Wójciku i są rozważane różne warianty, które są wdrażane. To są decyzje bardzo przemyślane, które mają czemuś zapobiec. Wprowadzane rozwiązania nastawione są na osiągnięcie konkretnych efektów. Działania jakie podjęła do tej pory Służba Więzienna moim zdaniem są właściwe.  

Czesław Tuła, przewodniczący NSZZ FiPW

Jak dodaje, sztab kryzysowy z pewnością zdaje sobie sprawę z istnienia takiego wariantu, ale - jak podkreśla - "na pewno zadają sobie pytania o to, co taka decyzja przyniesie, jakie mogą być jej skutki". 

Do wczoraj 30 jednostek penitencjarnych w całej Polsce, zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego, wstrzymało widzenia oraz ograniczyła realizację przez osadzonych pracy wykonywanej poza więzieniami. Jak dowiedziało się InfoSecurity24.pl w najbliższych dniach do zamkniętych już jednostek dołączą kolejne. "Podjęte działania profilaktyczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym, a także funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa" – podkreśla rzecznik prasowa dyrektora generalnego SW ppłk. Elżbieta Krakowska.

Mężczyzna, który opuścił areszt, znalazł się tam w związku ze sprawą sprzed miesiąca. CBA podawało wtedy, że rozbiło międzynarodowy gang, który miał wytransferować za granicę co najmniej 8,6 mld zł. Śledztwo ws. grupy przestępczej prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. Zatrzymano 18 osób. Sprawa miała dotyczyć pewnej krajowej instytucji płatniczej. Jej prezes decyzją sądu rejonowego w lutym trafił do aresztu, ale teraz go opuści. 

DM/PAP 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Maja.
środa, 18 marca 2020, 10:32

Powinni zarządzić i wypuścić osadzonych z małą karą do 2 lat jest to najbezpieczniejsze pamiętajmy że oni mają rodziny A przede wszystkim cierpią ich dzieci z braku odwiedzin .

Niewinny.
środa, 18 marca 2020, 22:36

Sami wpakowali się za kraty... Myśleli o dzieciach i rodzinie popełniając przestępstwa?

Magdalena
środa, 18 marca 2020, 21:16

W końcu ktoś mówi prawdę właśnie powinni tak zrobić czyli zwolnić skazanych z karą do 2 lat pozbawienia wolności przynajmniej z powodu braku kontaktu z dziećmi

K.
wtorek, 17 marca 2020, 18:47

Mam pytanie do Pana Moczydłowskiego który to artykuł pozwala zwolnić skazanego warunkowo z uwagi na zagrożenie epidemiczne? Żaden sąd nie zwolni skazanego jeśli jego prognoza kryminoligiczno społeczna nie będzie pozytywna i nie ma tu żadnego znaczenia czy jest epidemia czy jej nie ma. A opowieści, że nagle zostanie zwolnione 30% skazanych to zwykłe kłamstwo które może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych.

środa, 18 marca 2020, 23:07

Było kłamstwo i jest, świadek fikcyjny i sprawa leci. Winny, nie winny wyrok. Tak robią dzisiaj sądy. Powinna być amnestia duża, nie dekrecik jak do tej pory. Niektórzy nie powinni tam być, ale Pan sędzia jest królem, co powie to basta, choć niewinny zrobić winnego, bo im się gęba oskarżonego nie podobała.. To nie sądy a mafie, jak nie masz pieniędzy to do pierdla.

Młoda
wtorek, 17 marca 2020, 15:14

Przede wszystkim służba więzienna powinna wstrzymać transporty między wiezieniami. Z tego co wiem one są realizowane A to jest narażenie osadzonych.

Ja
sobota, 21 marca 2020, 22:37

Tylko osadzonych?

viconia
wtorek, 17 marca 2020, 23:20

Mało tego przywieźli zatrzymanych z deportacji Belgii itd.czy to jest normalne?

Fsz
wtorek, 17 marca 2020, 21:42

Główny zarząd nie ma jak taka jest prawda żeby wstrzymać z widzenia,transporty .Brak odpowiedzialności albo strach Wiem bo pracuję i widzę co się dzieje W niedzielę były widzenia i transporty są do tej pory .Zero odpowiedzialności za funkcjonariuszy i osadzonych ☹️

Mati
wtorek, 17 marca 2020, 21:18

Nic się nie martw dadzą sobie radę

Heca
czwartek, 19 marca 2020, 08:00

Zwolnić wszystkie małe wyroki i tych co na sankcjach

Reklama
Tweets InfoSecurity24