Reklama

Służby Mundurowe

Wykryj i zakłóć. Nasobny system detekcji i zagłuszania dronów

Autor. MyDefence/Facebook

Duński system antydronowy to jedno z rozwiązań, które służbom mundurowym oferowano niedawno podczas kieleckich targów Polsecure. Nowatorski, nasobny sprzęt, z którego korzystać może pojedynczy funkcjonariusz firmy MyDefence na polskim rynku oferuje GLOMEX MS Polska. To oczywiście nie wszystko, co ma on do zaproponowania mundurowym. Na liście jest bowiem jeszcze taki sprzęt, jak hełmy od Ops-Core czy wykrywacze metalu oraz IED od CEIA.

Reklama

System antydronowy, który mogliśmy zobaczyć podczas tegorocznej edycji targów i konferencji POLSECURE, to duńskie rozwiązanie składające się z dwóch odrębnych elementów. Pierwszy, to mały system wykrywający drony, znany jako Wingman 103 i 105 (WM103, WM105; wyposażony w różne baterie). Drugi, to system zagłuszania UAV, czyli Pitbull (PB100 i PB101).

Reklama

Oba urządzenia są stosunkowo niewielkie. W przypadku Wingmana 103 mówimy o wadze 1110 g (z baterią) i wymiarach 154x96x42 mm. Pitbull waży 1330 g (już z baterią) i ma wymiary 165x90x60 mm. Można je zawiesić na kamizelce taktycznej wyposażonej np. w system MOLLE. Jak wspomniano w parametrach, oba urządzenia wyposażone są we własne akumulatory, które pozwalają na pracę przez 14 godzin dla Wingmana i 20 godzin w trybie czuwania dla Pitbulla (lub 2 godziny ciągłego zakłócania).

Systemy Wingman (po lewej) i Pitbull (po prawej).
Systemy Wingman (po lewej) i Pitbull (po prawej).
Autor. InfoSecurity24.pl

Wingman posiada zasięg wykrywania sygnału do 6 km w mniej niż 10 sekund. Sprzęt w sposób ciągły i autonomiczny skanuje otoczenie funkcjonariusza, pełniąc jednocześnie funkcję systemu wczesnego ostrzegania przed komercyjnymi dronami – nawet, jak zapewnia producent, jeszcze przed ich startem. Urządzenie jest przystosowane do pracy nawet w ekstremalnych temperaturach. Anteny wewnętrzne pokrywają częstotliwości 2,4GHz, 5,2GHz i 5,8GHz, jednak istnieje możliwość zamontowania anteny zewnętrznej, rozszerzającej kąt pokrycia z 60 stopni do 360 stopni i zapewniającej pokrycie dodatkowych pasm - 433MHz, 866MHz, 915MHz oraz 1,2GHz. Pitbull jest wyposażony w antenę wewnętrzną obsługującą częstotliwości 2,4 GHz, 5,2 GHz i 5,8 GHz dla wersji PB100 oraz dodatkową antenę 1,6 GHz (GNSS) dla wersji PB101.

Reklama

W ofercie jest jeszcze inny Wingman, a dokładnie Wingman 105 (WM105), ma wewnętrzną baterię i czas pracy +7 godzin. Urządzenie można umieścić (oprócz opcji zewnętrznej, np. na mundurze lub na kamizelce taktycznej) również pod kurtką. Ta wersja została stworzona dla policji, ochroniarzy Close Protection Operatives itp.

Duński MyDefence, reprezentowany przez firmę GLOMEX MS Polska, oferuje również stacjonarny system rozpoznania i zagłuszania bezzałogowych statków powietrznych. Osobno proponowany jest dookólny system rozpoznania radioelektronicznego Wolfpack 210 (umieszczony pod jedną kopułą), współpracujący z systemem zagłuszania Doberman 360, zapewniający również pokrycie 360º. Blok rozpoznawczy waży 5 kg i ma wymiary 0,315 x 0,315 x 0,260 m, a blok aktywnej ingerencji waży 16 kg i mierzy 0,522 x 0,188 m. Oba te urządzenia oferowane są w jednym zestawie, mocowanym na statywie. Oferowane są również systemy rozpoznawcze Watchdog (250). Wersja 250 zabezpiecza częstotliwości (2,4 GHz, 5,2 GHz, 5,8 GHz i GNSS).

Elita w sprzęcie FAST

To oczywiście niejedyny sprzęt oferowany przed Glomex, z którego korzystać mogliby mundurowi. Mowa o rozwiązaniu, na które zdecydowali się np. amerykańscy specjalsi, czyli hełmy Ops-Core z rodziny FAST. Model XR to lekka konstrukcja, odporna na przenikanie 7,62x39 mm i zapewniająca ochronę Level IIIA/HG2. Jego balistyczna powłoka wykonana jest z hybrydowego kompozytu węglowego, jednokierunkowego polietylenu i tkanego aramidu. System szyn szkieletowych jest niskoprofilowy i oferuje lekki system mocowania dodatkowych akcesoriów i osłon balistycznych. Wyściółka FAST XR ma opatentowane wgłębienie na pałąk zestawów słuchawkowych. Hełm, a dokładnego jego skorupa, waży zależnie od rozmiaru od 713 g do 894 g.

Hełm Ops-Core FAST SF.
Hełm Ops-Core FAST SF.
Autor. Gentex Corporation/Facebook

Drugi model z rodziny FAST, któremu się przyjrzeliśmy, to SF – także typ High Cut i wykonany w tej samej techologii. Rozwiązanie to powstało jako ewolucja hełmu Ops-Core FAST MT Super Hight Cut, o bardzo wysokim wycięciu, z redukcją wagi o 8 proc. O 30 proc. zmniejszyła się waga zastosowanych na SF szyn. Wycięcie wokół uszu jest o 16 mm wyższe niż w czerepie FAST XP o wysokim wycięciu, co pozwala na wykorzystanie większych zestawów słuchawkowych. Producent wykorzystał w tym modelu również lekkie mocowanie Modular Bungee Shroud (MBS), które redukować ma np. ryzyko zaczepienia. Zresztą posiada on także zintegrowane karabińczyki, poprawiające trzymanie gogli noktowizyjnych, stabilizują oraz redukują oddziaływanie na akcesoria zamontowane na szynach. Wewnątrz hełmu wykorzystano fasunek ze spienionego polipropylenu. Także w tym modelu mówimy o konstrukcji zapewniającej ochronę Level IIIA/HG2. Waga skorupy waha się tu od 630 g do 780 g.

Glomex rodzinę hełmów FAST prezentuje razem z zestawem słuchawkowym AMP z technologią 3-D Hear Through, by zachować naturalne słyszenie oraz możliwość lokalizacji źródła dźwięku, a także ochroną słuchu. Konstrukcja umożliwia dostosowanie zestawu do pałąka lub hełmu, w zależności od wymagań operacyjnych. Istnieje możliwość przepięcia mikrofonu i kabla do radiostacji z prawej lub lewej strony. Ogólnie, sprzęt ten powstając rozwiązał parę bolączek operatorów. Ochronniki słuchu Ops-Core AMP można zamontować do tylnej części szyn ARC, pozostawiając główną jej część wolną na inne akcesoria oraz poprawiając np. stabilizację hełmu. Waga zestawu słuchawkowego, zależnie od konfiguracji, to od 386 g do 460 g. Bateria zestawu wytrzymać ma do 120 h, w przypadku działania w ok. 21 stopniach C.

Hełm i słuchawki Ops-Core.
Hełm i słuchawki Ops-Core.
Autor. InfoSecurity24.pl

Zarówno na hełmy FAST SF oraz zestawy słuchawkowe AMP Adaptive Mission Platform zdecydowało się – jak wspomniano wyżej – np. Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych „SOCOM". Pod koniec ubiegłego roku na rozwiązania od Ops-Core zdecydowało się również NATO. Agencja Wsparcia i Zaopatrzenia NATO, czyli NATO Support and Procurement Agency podpisała kontrakt dotyczący hełmów FAST RF1 i XP.

Bezpiecznie na ziemi

Polscy mundurowi przyjrzeć mogli się również oferowanemu przez Glomex wojskowemu wykrywaczowi min i niewybuchów Ceia CMD, który wykrywa nawet przedmioty ze śladową ilości metali pod powierzchnią ziemi i pod wodą. Zresztą wykonany jest zgodnie z normą IP68, co oznacza całkowitą wodoodporność.

Sprzęt wykorzystuje system modulacji akustycznej i ledowy wskaźnik, co pozwala funkcjonariuszowi na prowadzenie precyzyjnej lokalizacji. Czułość na różnego rodzaju terenach zapewnia natomiast system kompensacji gruntu.

Model CMD gotowość do pracy osiąga w 20 sekund po uruchomieniu i nie wymaga ręcznej kalibracji. Zaletami są również niewielka waga (samo urządzenie to około 2 kg) oraz konstrukcja oparta na regulowanym drążku teleskopowym. W skład kompletu wchodzą jeszcze m.in. walizka czy słuchawki i baterie.

Wersja CMD V2 to kompaktowy, ok. 2-kilogramowy, wykrywacz o wysokiej wydajności i wysokiej czułości, przeznaczony do wykrywania metali i obiektów o minimalnej zawartości metali w gruntach przewodzących i nieprzewodzących, w tym laterytu i magnetytu, a także szerokiej gamy obiektów, takich jak przewodzące elementy niemetalowe (np. pręty węglowe), druty i przełączniki rtęciowe.

Detektor składa się z cewki poszukiwawczej wykrywacza, panelu kontrolnego, sztycy teleskopowej i podpórki na łokieć połączonych razem w kompaktową konstrukcję. Cewka wykrywacza jest lekka, a okablowanie zaprojektowane tak, aby było chronione przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami. Jednoczęściowa, składana konstrukcja umożliwia szybkie uruchomienie wykrywaczy metali CMD i łatwe przenoszenie ich w dowolne miejsce.

Autor. CEIA

Detektor wyposażony jest we wbudowaną ładowarkę akumulatorów Ni-MH, która umożliwia ponowne naładowanie akumulatorów (maks. 3 godziny) bez konieczności wyjmowania ich z urządzenia. Pozwala to również na ochronę komponentów przed środowiskiem naturalnym oraz zapewnia szybkość działania dla użytkownika. Do działania gotowy jest w poniżej 20 sekund.

CMD V2 także nie wymaga ręcznej kalibracji; ponadto optymalna czułość jest zapewniona na wszystkich rodzajach terenu dzięki systemowi automatycznej kompensacji gleby CEIA. Lokalizacja zagrożeń jest wspomagana przez system namierzania z modulacją akustyczną wspomagany przez wizualny wykres słupkowy LED, który umożliwia dokładne określenie pozycji wykrytego elementu. W razie potrzeby pasek LED można zamaskować zatrzaskiwaną pokrywą, aby uniknąć wykrycia operatora.

Sprzęt ten nie jestem obcy krajom NATO, bowiem wykorzystywany jest przez wojska większości z nich, w tym Siły Zbrojne USA. Zresztą, to rozwiązanie sprawdzone, m.in. podczas trwającego konfliktu w Ukrainie.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama