Więcej na inwestycje, mniej na uposażenia. MSWiA chce "odwrócić trend" w nowym programie modernizacji [AKTUALIZACJA]

Do 4 maja – a nie jak pierwotnie zakładano do końca marca – resort spraw wewnętrznych i administracji zamierza przedstawić założenia do nowego programu modernizacyjnego służb podległych MSWiA. „Chcielibyśmy, aby to były kwoty większe niż w programie, który jeszcze trwa. On jest rozłożony tak, że 40 proc. to było m.in. na inwestycje, remonty, a 60 proc. na uposażenia i podniesienie etatów. Chcemy odwrócić ten trend, żeby ponad 80 proc. to były środki przeznaczone na inwestycje, a pozostałe 20 proc. na uposażenia, ale w sensie etatowym, czyli zwiększenie etatów” – powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański był we wtorek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o postępy prac przy nowym programie modernizacji służb podległych MSWiA, który będzie obejmował lata 2026-2029.
„Zawarliśmy porozumienie ze związkami zawodowymi, na bazie którego mamy przedstawić do określonego terminu kwestie związane z ustawą o dodatku mieszkaniowym, ale również o karcie mundurowej. Z tego się wywiązaliśmy i w tej chwili te projekty ustaw są na etapie wpisywania i realizacji, jeśli chodzi o prace programowe rządu” – przypomniał Wiesław Szczepański.
Podkreślił przy tym, że do 31 marca resort spraw wewnętrznych i administracji miał czas do przedstawienia stronie społecznej informacji na temat nowego programu modernizacji. „Poprosiliśmy związki zawodowe o to, żeby wydłużyć ten termin do 4 maja z uwagi na fakt, iż toczymy jeszcze rozmowy na temat wielkości środków finansowych, które chcielibyśmy mieć na ten program” – zaznaczył.
„Chcielibyśmy, aby to były kwoty większe niż w programie 2022-2025. Program, który jeszcze trwa, obejmuje kwotę 10 miliardów. On jest rozłożony tak, że 40 proc. to było dosprzętowienie, inwestycje, remonty, a 60 proc. uposażenia i podniesienie etatów. Chcemy odwrócić ten trend. Chcemy, żeby ponad 80 proc. to były środki przeznaczone na inwestycje, a pozostałe 20 proc. na uposażenia, ale w sensie etatowym, czyli zwiększenie etatów” – powiedział wiceszef MSWiA.
Zapewnił, że o większych środkach na nowy program MSWiA rozmawia z premierem Donaldem Tuskiem i Ministerstwem Finansów. „Mamy nadzieję, że w kwietniu poznamy dokładną kwotę i wywiążemy się z tego 4 maja, przedstawiając program modernizacji z kwotami, które zostaną przedłożone związkom zawodowym” – dodał Szczepański.
Przypomnijmy, wprowadzenie kolejnej edycji programu modernizacji służb podległych MSWiA na lata 2026-2029 zostało wpisane do porozumienia zawartego pomiędzy kierownictwem resortu a stroną społeczną. Według dokumentu ma on uwzględniać „realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia”. „Nowy program modernizacji zostanie ustanowiony z dniem 1 stycznia 2026 r.” – wskazano w porozumieniu.
AKTUALIZACJA - 15 kwietnia, godz. 12.15
Do wtorkowej wypowiedzi wiceszefa MSWiA Wiesława Szczepańskiego odniósł się przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. W rozmowie z InfoSecurity24.pl szef NSZZP ocenił, że „mówienie przez ministra Szczepańskiego, o odwróceniu tendencji modernizacji, to jest jak budowanie zamków z piasku”.
„Z moich informacji wynika, że MSWiA nie jest w tej chwili w stanie zrealizować nawet połowy zapotrzebowania, jakie wyraziła Policja” – podkreślił Jankowski. Jak dodał, „pomimo dobrych chęci, które minister Szczepański ma (…) jest to po prostu radosna wypowiedź ministra, który zrobiłby wiele, gdyby miał na to środki”. „A że tych środków nie ma, to może opowiadać o odwracaniu tendencji. A żadnej tendencji nie odwróci, póki nie będzie miał na to pieniędzy” – zaznaczył przewodniczący NSZZ Policjantów.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami