Ukrainiec planował zamach na terenie Polski?

10 grudnia 2019, 09:50
abw plus policja at
Fot. Śląska Policja

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, którego podejrzewa o przygotowywanie się do zamachu terrorystycznego. Mężczyzna - Maksym S., który niedawno przeszedł na islam, miał rozważać zamach na galerię handlową w Puławach (Lubelskie) - uważają śledczy.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział we wtorek, że materiały zgromadzone przez prowadzącą śledztwo lubelską delegaturę ABW pozwoliły zatrzymać go 4 grudnia.

Nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt - podała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Rzeczniczka PK poinformowała, że Ukrainiec to mieszkający od dwóch miesięcy w Polsce Maksym S. Zatrzymany przez ABW mężczyzna miał "swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzać uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach" - powiedziała Bialik.

Przygotowania miały polegać na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu - pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków - w postaci pieniędzy oraz broni. Za takie czyny grozi do 5 lat więzienia.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że ze śledztwa wynika, iż mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu - pułapki, ładunków wybuchowych albo broni palnej. "Zamach miał przygotowywać co najmniej od 1 października działając w Puławach i Warszawie" - powiedział PAP rzecznik.

ABW ustaliła, że mężczyzna zapoznawał się z materiałami o charakterze terrorystycznym, a o swoich planach opowiadał współpracownikom oraz osobom ze swojego otoczenia.

Stanisław Żaryn - rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

Według ABW, w ostatnich tygodniach mężczyzna dokonał konwersji na islam, przyjął nowe imię - Muhamat - i uległ silnej radykalizacji. "Będąc w Warszawie mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej" - podał rzecznik.

Zaznaczył, że oprócz działań wobec obywatela Ukrainy, funkcjonariusze ABW przeszukali też miejsce zamieszkania tych cudzoziemców, z którymi utrzymywał kontakty.

Podejrzanemu przedstawiono zarzuty przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz formułowania gróźb karalnych - wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Meska
wtorek, 10 grudnia 2019, 18:26

"Będąc w Warszawie mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej" Kto takich ludzi wpuszcza do kraju? Czy ktoś w rządzie chce żeby było jak w Anglii?

Alek
czwartek, 12 grudnia 2019, 02:29

Tak, dokładnie tak! Będzie jak w Anglii

naprzód marsz
wtorek, 10 grudnia 2019, 23:55

Gdyby to się miało wiązać z takimi samymi zarobkami i kwotą wolną od podatku, to czemu nie ;)

ekon
wtorek, 10 grudnia 2019, 22:08

Wszyscy chca zeby było 'jak w Anglii'. Bo w Anglii zwyczajnie jest lepiej. Kilkaset tyś naszych rodaków którzy wybrali zycie w Anglii tez jest tego zdania.

Noke
wtorek, 10 grudnia 2019, 22:33

Wszyscy, którym nie chce się pracować i/lub ich kompetencje zawodowe i intelektualne pozwalają jedynie na wykonywanie najprostszych prac? Zgodnie z dokumentami przygotowanymi przez tamtejszy odpowiednik GUS przeciętny Polak w Wielkiej Brytanii zarabia mniej niż wynosi tamtejsza pensja minimalna... A przecież oprócz bandy Sebastianów i Karyn pojechała tam garstka fachowców, którzy siłą rzeczy muszą zawyżać zarobki tej polonijnej elity. I to by było na tyle, jeżeli chodzi o "kilkaset tys. naszych rodaków, którzy wybrali życie w Anglii" i kolejny ze starannie pielęgnowanych polskich mitów.

Kiks
wtorek, 10 grudnia 2019, 16:53

TYle samo co za kłusownictwo. Co rusz słyszymy, żę Polska ma dobre prawo karne. Chyba już dawno powinno się je mocno przemeblować, ale nie tylko lifting robić co kilka lat.

ZZZZ
wtorek, 10 grudnia 2019, 15:59

Prawda jest taka, że Polska w 2018 roku przyjęła 635 tys imigrantów. Najwięcej spośród wszystkich krajów UE. I patrząc na poziom kompetencji naszych służb to podejrzewam, że nikt w Polsce nad tą falą uchodźców nie panuje.

Ss
wtorek, 10 grudnia 2019, 14:32

5 lat... Prawo świetne po prostu

Adam S.
wtorek, 10 grudnia 2019, 17:34

Za "wyrażanie gotowości do przeprowadzenia zamachu" to chyba odpowiednia kara. Nic konkretnego jeszcze nie zrobił. Teraz ma 5 lat na przemyślenie swoich poglądów.

jak to jest
wtorek, 10 grudnia 2019, 17:57

śmiechem jest to że lepiej trzymać w domu trotyl niż np. MJ, za posiadanie znacznej ilości gramów trawy dostajesz 10 lat..

elac
wtorek, 10 grudnia 2019, 17:16

Mnie też to uderzyło.

Vrixx
wtorek, 10 grudnia 2019, 11:10

5 lat ??? Powinno byc 55 lat!

Tabarttab
wtorek, 10 grudnia 2019, 15:47

Najważniejsze pytanie to to czy osoby z którymi miał kontakt określone jako radykalne również znikną ze społeczeństwa. Druga sprawa to pytanie co będzie wiarygodną weryfikacją sukcesu przesłuchania, ilość wyrwanych paznokci czy metraż zdartej skóry ? Mam nadzieje że polskie służby zrobią wszystko aby wyłapać przy okazji wszystkie groźne elementy takich siatek.

Normalny
wtorek, 10 grudnia 2019, 15:33

5x5 to na początek

Tweets InfoSecurity24