Reklama

Straż Pożarna

Znamy zwycięzców akcji "Bitwa o remizy". Najwyższa frekwencja wyniosła ponad 90 proc.

Autor. KG PSP

W ramach akcji „Bitwa o remizy” wyłoniono 314 gmin w całej Polsce, które miały najwyższą frekwencją w październikowych wyborach parlamentarnych. Największa frekwencja - która wyniosła ponad 90 procent - padła w gminie Klwów w powiecie przysuskim na Mazowszu.

Reklama

Akcja „Bitwa o remizy” to - jak tłumaczono - profrekwencyjna inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach akcji do Ochotniczych Straży Pożarnych trafić ma ponad 300 milionów złotych.

Reklama

Według założeń jednostki OSP otrzymać mają do miliona złotych dotacji na termomodernizację, remont lub wyposażenie remiz. Warunkiem, aby ochotnicy dostali pieniądze, była wysoka frekwencja w październikowych wyborach parlamentarnych.

Czytaj też

O 314 gminach z najwyższą frekwencją w wyborach, które zostały wyróżnione w akcji „Bitwa o remizy”, poinformowała w środę Państwowa Straż Pożarna. „Trzy z nich osiągnęły rekordowe wyniki. Ponad 90 proc. wyniosła frekwencja w gminie Klwów w powiecie przysuskim, blisko 89 proc. w gminie Michałowice w powiecie pruszkowskim oraz prawie 88 proc. w gminie Suchy Las w powiecie poznańskim” – czytamy na stronie Komendy Głównej PSP.

Reklama
Do wyznaczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymają dofinansowanie, w każdej gminie zostanie powołany zespół złożony z przedstawicieli gminy, jednostek OSP, PSP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zespół zakończy swoją pracę najpóźniej do 31 grudnia br.
Fragment Komunikatu Państwowej Straży Pożarnej

Według zapowiedzi dotacje dla jednostek OSP będą realizowane w 2024 roku, zgodnie z procedurami określonymi przez Ministra Klimatu i Środowiska (w ramach właściwego programu priorytetowego NFOŚiG) oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (reprezentowanego przez Komendanta Głównego PSP).

Pełna lista gmin z najwyższą frekwencją w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

Czytaj też

Poprzednia odsłona akcji, czyli „Bitwa o wozy” ogłoszona została trzy lata temu, przy okazji wyborów prezydenckich. Wtedy mowa była o 16 nowych średnich samochodach ratowniczo-gaśniczych, sfinansowanych przez MSWiA, które trafiły do gmin do 20 tys. mieszkańców, które w każdym województwie osiągnęły największą procentową frekwencję wyborczą w pierwszej turze wyborów prezydenckich. W drugiej turze wyborów ich liczba zwiększyła się do 49 (zgodnie z liczbą byłych województw, według stanu granic na dzień koniec 1998 roku).

Reklama

Komentarze

    Reklama