Reklama

Straż Pożarna

400 mln złotych dla młodych strażaków

Autor. KM PSP w Zielonej Górze

Rządowy Program Wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych „Bezpieczeństwo mojej gminy - historia, teraźniejszość, przyszłość” na lata 2023-2024 kosztować może nawet 400 mln złotych. Projekt uchwały w tej sprawie wpisany został już do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Organem odpowiedzialnym za opracowanie i przedłożenie dokumentu jest resort edukacji i nauki. 

Reklama

O sprawę dofinansowania Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, pytany był w porannej rozmowie w Radiu Zet. Czarnek na temat programu miał – jak zapewnia - rozmawiać m.in. z Waldemarem Pawlakiem. „Dwukrotnie, nawet w gabinecie marszałka Zgorzelskiego” – mówił minister. Polityk tłumaczył też, że dofinansowanie to nie łapówka dla ludowców, by zdecydowali się oni na budowanie koalicji z PiS. „Chcemy, żeby OSP rozwijała się każdego miesiąca, drużyny spotykały się nie tylko na zawody strażackie. Żeby spotykały się co miesiąc. Zajęcia zarówno dot. bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej, kondycji fizycznej – mówił.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak wynika z informacji zawartych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – gdzie wpisano już projekt specjalnej uchwały rządu – przekazanie pieniędzy w ramach programu wynika z „pilnej potrzeby zahamowania negatywnych skutków sytuacji popandemicznej stanowiącej przyczynę spadku zaangażowania młodzieży w 62 proc. OSP”. Czytamy też, że oprócz tego „z perspektywy ciągłości ochotniczego ruchu pożarniczego niepokojący jest brak »struktur dedykowanych młodzieży« w ponad połowie jednostek”. 

Rządowy program „ma na celu systemowe i systematyczne wsparcie działań młodzieżowych drużyn pożarniczych jak i ich opiekunów w szczególności w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych oraz rozwoju ww. drużyn w zakresie przygotowania do pełnienia funkcji strażaka OSP lub PSP w dorosłym życiu”. Dofinansowanie może zostać przeznaczone na organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej, organizację obozów szkoleniowo-wypoczynkowych, prowadzenie zajęć w zakresie działań ratowniczych i szkolenie kadry MDP. Zakładany kosz realizacji programu to 400 000 000 zł. Rząd uchwałę w tej sprawie powinien przyjąć do końca tego roku.

Czytaj też

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza to komórka organizacyjna jednostki OSP, która jest powoływana na podstawie statutu przez zarząd. MDP powołuje się - jak czytamy na rządowych stronach - w celu szerszego zainteresowania młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP.

Reklama

Komentarze

    Reklama