Straż Pożarna
Strażacki konwój z pomocą humanitarną wyruszył na Bałkany Zachodnie
Sześć ciężarówek z ponad 70 tonami pomocy humanitarnej w postaci ubiorów ochronnych, masek chirurgicznych i płynów dezynfekujących wyruszyło we wtorek z Warszawy do krajów Bałkanów Zachodnich.
Konwój pojazdów Państwowej Straży Pożarnej zorganizowały MSZ, MSWiA oraz resort klimatu, któremu podlega Agencja Rezerw Materiałowych.
Solidarność ma w Polsce szczególne znaczenie, to słowo ma znaczenie nie tylko historyczne, nie tylko polityczne, ale można powiedzieć, że także międzyludzkie, metafizyczne. Solidarność może być słowem kluczem do naszego dzisiejszego spotkania.
W trakcie misji strażacy z Podkarpacia, Mazowsza, Wielkopolski, woj. zachodniopomorskiego, Śląska oraz Komendy Głównej PSP siedmioma samochodami przewiozą środki pomocowe do sześciu krajów Bałkanów Zachodnich. Wiceszef MSZ oraz ambasadorowie państw, do których trafi pomoc – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii – podkreślali nie tylko pomoc Polski udzielaną w obliczu pandemii, ale także jej zaangażowanie w proces berliński, wspierający współpracę regionu z UE.
Polscy strażacy ruszają z misją. Dostarczą potrzebującym mieszkańcom Bałkanów środki ochrony przed koronawirusem. pic.twitter.com/NVyCDHq6ky
— Straż Pożarna (@KGPSP) May 26, 2020
Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podkreślił, że jest to kolejna akcja pomocowa polskiej straży pożarnej. "Ludzie w Europie i na świecie mogą na nas liczyć" – zapewnił. W kwietniu br. Polska wsparła Białoruś. W 13 pojazdach Państwowej Straży Pożarnej znajdowały się środki dezynfekcyjne i antyseptyczne (ponad 75 tys. litrów), 100 tys. sztuk maseczek chirurgicznych oraz lekarstwa niezbędne w walce z pandemią COVID-19.
Odprawy lekarstw, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualne i innych przywożonych w związku z epidemią COVID-19 realizowane są priorytetowo. Celem KAS jest zapewnienie profesjonalnej i jak najszybszej obsługi celnej takich towarów.
Część artykułów medycznych trafiła do szpitala w Woronowie i dwóch szpitali w Obwodzie Grodzieńskim – regionie, w którym zamieszkuje największa na Białorusi mniejszość polska.
IS24/PAP