Reklama

Straż Pożarna

Strażacki konwój z pomocą humanitarną wyruszył na Bałkany Zachodnie

Fot.  Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej/YouTube
Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej/YouTube

Sześć ciężarówek z ponad 70 tonami pomocy humanitarnej w postaci ubiorów ochronnych, masek chirurgicznych i płynów dezynfekujących wyruszyło we wtorek z Warszawy do krajów Bałkanów Zachodnich.

Konwój pojazdów Państwowej Straży Pożarnej zorganizowały MSZ, MSWiA oraz resort klimatu, któremu podlega Agencja Rezerw Materiałowych. 

Solidarność ma w Polsce szczególne znaczenie, to słowo ma znaczenie nie tylko historyczne, nie tylko polityczne, ale można powiedzieć, że także międzyludzkie, metafizyczne. Solidarność może być słowem kluczem do naszego dzisiejszego spotkania.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych

W trakcie misji strażacy z Podkarpacia, Mazowsza, Wielkopolski, woj. zachodniopomorskiego, Śląska oraz  Komendy Głównej PSP siedmioma samochodami przewiozą środki pomocowe do sześciu krajów Bałkanów Zachodnich. Wiceszef MSZ oraz ambasadorowie państw, do których trafi pomoc – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii – podkreślali nie tylko pomoc Polski udzielaną w obliczu pandemii, ale także jej zaangażowanie w proces berliński, wspierający współpracę regionu z UE.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podkreślił, że jest to kolejna akcja pomocowa polskiej straży pożarnej. "Ludzie w Europie i na świecie mogą na nas liczyć" – zapewnił. W kwietniu br. Polska wsparła Białoruś. W 13 pojazdach Państwowej Straży Pożarnej znajdowały się środki dezynfekcyjne i antyseptyczne (ponad 75 tys. litrów), 100 tys. sztuk maseczek chirurgicznych oraz lekarstwa niezbędne w walce z pandemią COVID-19. 

Odprawy lekarstw, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualne i innych przywożonych w związku z epidemią COVID-19 realizowane są priorytetowo. Celem KAS jest zapewnienie profesjonalnej i jak najszybszej obsługi celnej takich towarów.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, kwiecień 2020

Część artykułów medycznych trafiła do szpitala w Woronowie i dwóch szpitali w Obwodzie Grodzieńskim – regionie, w którym zamieszkuje największa na Białorusi mniejszość polska.

IS24/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama