Reklama

Straż Pożarna

Strażacki Colossus na MSPO 2024

Autor. sekc. Krzysztof Pisz/KG PSP

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach na stosiku spółki Allies Incorporated prezentowany był m.in. robot gaśniczy Colossus francuskiej firmy Shark Robotics.

Przypomnijmy, że pod koniec 2023 roku Państwowa Straż Pożarna kupiła osiem robotów gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń CBRNE Colossus, które trafiły do województw: mazowieckiego (JRG nr 17 KM PSP m. st. Warszawy oraz JRG Akademii Pożarniczej), wielkopolskiego (JRG nr 6 KM PSP w Poznaniu), pomorskiego (JRG nr 1 KM PSP w Gdyni), lubelskiego (JRG nr 1 KM PSP w Lublinie), małopolskiego (JRG nr 6 KM PSP w Krakowie), łódzkiego (JRG nr 4 KM PSP w Łodzi) oraz podkarpackiego (JRG Leżajsk). 

Francuski robot to efekt współpracy inżynierów Shark Robotics z paryskimi strażakami (Brigade de Sapeurs-Pompiers de Paris). Zresztą to w Paryżu miał miejsce słynny debiut francuskiego robota, gdy w kwietniu 2019 roku przez 10 godzin wspierał paryskich strażaków podczas akcji gaszenia katedry Norte-Dame de Paris.

Czytaj też

Robot Colossus to zdalnie sterowana platforma o napędzie elektrycznym (2 silniki o mocy 4000 W) zasilana z 6 akumulatorów Li-Ion (które można wymieniać bez przerywania pracy urządzenia), w której zastosowano gąsienicowy układ jezdny. To rozwiązanie zapewnia wysoką mobilność, w tym także możliwość pokonywania schodów. Prędkość maksymalna Colossusa to 3,5 km/h a czas pracy wynosi od 8 do 12 godzin.

Konstrukcja robota wykonana jest z lotniczego aluminium, jego masa całkowita to 525 kg, a ładowność – 500 kg. Colossus może też holować przedmioty o masie do 650 kg. Wymiary francuskiego robota to odpowiednio: długość – 160 cm, szerokość 78 cm oraz wysokość (bez zamontowanych akcesoriów) – 76 cm.

Reklama

Ze względu na działania w obszarach, gdzie występują wysokie temperatury i otwarty ogień Colossus wyposażony jest w system ochrony własnej w postaci zraszaczy. Robot wyposażony jest także w odbiornik GPS, czujniki temperatury itp.

Dzięki uniwersalnej konstrukcji i dostępnym akcesoriom robot może pełnić różne funkcje. Zaprezentowany na MSPO Colossus wyposażony był w: działko wodno-pianowe (sterowane z pilota oraz ręcznie), zderzak do torowania przejazdu (może przesuwać przedmioty/ max. 1,5 tony) oraz maszt oświetleniowy z zamontowanymi kamerami, w tym termowizyjną. Jest to dokładnie taka konfiguracja, jaką zamówiła PSP.

Czytaj też

Pozostałe moduły możliwe do zamontowania to: wsparcie ODO, nosze do ewakuacji, kosz transportowy, wentylator, ramię o udźwigu 70 kg, uchwyty na drobniejszy sprzęt, dezynfekcja, półka z miernikami wielogazowymi i CBRN, dodatkowe kamery z przodu i z tyłu, przekaźniki sygnału (w przypadku sterowania na większe odległości), dodatkowe akumulatory, zwijadło z linką o ciągłym naprężeniu.

Zdalne sterowanie Colossusem odbywa się za pomocą cyfrowych tabletów Shark Station. Na tablecie operator kontroluje m.in. przechyły w trakcie jazdy oraz ma podgląd na kamery video (30 x zoom) i kamery termowizyjne. Jest on przystosowany do obsługi w rękawicach, a zasięg sterowania wynosi do 1000 m. Za pomocą tabletu możliwe jest także rejestrowanie i odtwarzanie zdjęć oraz materiałów wideo.

Reklama

Swój debiut bojowy w Polsce roboty Colossus miały podczas akcji gaszenia hal targowych przy ul. Marywilskiej w Warszawie, gdzie udowodniły swoją skuteczność. W trakcie działań na robota zawalił się dach hali, ale uszkodzeniu uległy jedynie anteny. To potwierdza najważniejszą korzyść z wykorzystania bezzałogowych systemów, jaką jest ochrona ludzkiego zdrowia i życia. Wysyłając roboty do akcji nie narażamy bezpieczeństwa strażaków, czy też redukujemy zagrożenie dla nich.

Roboty ratowniczo-gaśnicze firmy Shark Robotics trafiły na wyposażenie 18 jednostek straży pożarnej we Francji m.in. Paryż (BSPP - Brigade de Sapeurs-Pompiers de Paris), Marsylia (Ville de Marseille Bataillon de Marins-Pompiers) oraz do 15 krajów świata (m.in.: Argentyna, Belgia, Francja, Hongkong, Izrael, Norwegia, Rumunia, Singapur, Szwajcaria, Tajlandia, Włochy). Firma ma w ofercie także mniejszy robot gaśniczy Rhyno i wersje dla innych służb (wykorzystywane m.in. przez francuską Police Nationale).

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama