Rektor-komendant SGSP zdymisjonowany. Kamiński: w szkole doszło do poważnych nieprawidłowości

29 kwietnia 2020, 13:06
SGSP, fot wikimedia commons joalanta DYR
Fot. Wikimedia Commons

Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, szef resortu zapoznał się z raportem z prac zespołu komendanta głównego PSP do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. „W szkole doszło do poważnych nieprawidłowości. Dlatego podjąłem decyzję o odwołaniu z funkcji rektora-komendanta SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki” – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Od 1 maja br. stanowisko szefa SGSP obejmie mł. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski. Jak dodał Kamiński, „uczelnię czeka również wiele zmian organizacyjnych”

Zespół z Komendy Głównej PSP miał skontrolował m.in. postępowanie kierownictwa w związku z niebezpieczeństwem transmisji koronawirusa SARS COV-2 na terenie uczelni. Ocenił również skuteczność działań izolacyjnych zastosowanych na terenie szkoły wobec podchorążych. Jak informuje MSWiA, kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości zarówno w odniesieniu do kadry kierowniczej i dowódczej, jak i do podchorążych wszystkich kompanii. „W szkole został przyjęty niewłaściwy system zarządzania, co w efekcie doprowadziło do obniżenia dyscypliny wśród kadry i studentów” – czytamy w komunikacie resortu. 

Powołany przez szefa PSP zespół miał też ustalić m.in. że „wprowadzone ograniczenie wydawanych przepustek i udzielanych urlopów nie miało zastosowania w praktyce, co przyczyniło się do emisji COVID-19 na terenie uczelni”

Dla przykładu - 13 marca br. zostało ogłoszone rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. Mimo to wydano wtedy 49 przepustek, a 150 przedłużono.

fragment komunikatu MSWiA

Zespół kontrolny negatywnie miał również ocenić skuteczność działań izolacyjnych zastosowanych na terenie SGSP. Z ustaleń kontroli ma wynikać, że prorektor ds. operacyjnych polecił m.in. by studenci mający dolegliwości osobiście zgłaszali swoje objawy pod dostępne numery telefoniczne Inspekcji Sanitarnej.  Jak podkreśla MSWiA, było to sprzeczne z procedurą postępowania Głównego Inspektora Sanitarnego  MSWiA z 13 marca 2020 r. „Nie zweryfikował tego faktu również rektor-komendant SGSP, ani pozostałe osoby posiadające tę informację” – dodano.

Jak czytamy w komunikacie, „ze względu na skalę nieprawidłowości, szef MSWiA podjął decyzję o odwołaniu z funkcji rektora-komendanta SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki”

Zespół z Komendy Głównej szczegółowo wyjaśnił działanie uczelni w kontekście przypadków koronawirusa wśród podchorążych. Obiecałem, że nie będzie zamiatania sprawy pod dywan i wyciągnę pełne konsekwencje wobec winnych tej sytuacji. Słowa dotrzymuję. Nie obejdzie się również bez zmian organizacyjnych w samej szkole, tak aby nigdy więcej nie doszło do tak nagannej sytuacji jak ta, z którą mieliśmy do czynienia.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji 

Zgodnie z decyzją szefa MSWiA, miejsce odwołanego nadbryg. Kępki zajmie – od 1 maja - mł. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski. Chodorowski ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i studia doktoranckie w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w SGSP m.in. jako kierownik pracowni. Następnie pełnił m.in. funkcję naczelnika wydziału nauczania i naczelnika wydziału kształcenia w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Od 2018 r. był komendantem powiatowym PSP w Kłodzku.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Damian
środa, 29 kwietnia 2020, 22:50

A jak mają przebiegać egzaminy w szkołach Aspirantów potwierdzające kwalifikacje w zawodzie skoro na takowych mają się stawić ludzie z całego kraju w jednym miejscu. Nie da się zachować wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Skoro egzaminy końcowe odbyły się w formie internetowej to dlaczego nie zachować takiej formy. Kto da gwarancję bezpieczeństwa? Czy strażak jest gorszy od np lekarzy którym zostały uznane egzaminy wewnętrzne?

Tweets InfoSecurity24