Straż Graniczna
Większy ruch na przejściach granicznych. Średnio ponad 120 tys. osób w ciągu doby
Od początku roku na przejściach granicznych funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili prawie 37 milionów podróżnych. Oznacza to, że średnio na dobę granicę Polski przekraczało ponad 120 tysięcy osób. Dla porównania w analogicznym okresie w zeszłym roku funkcjonariusze odprawili 31,5 miliona osób.
Straż Graniczna podsumowała ruch graniczny od stycznia do końca października 2023 roku. Z danych SG wynika, że w czasie funkcjonariusze SG odprawiali średnio na dobę 121 tysięcy podróżnych. „To wzrost liczby podróżnych o 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. – wówczas odprawiano 103 tysiąca podróżnych na dobę” – wskazuje w komunikacie SG.
Czytaj też
Łącznie w tym roku, na przejściach granicznych, odprawiono 36,8 mln podróżnych. Tu również widoczny jest wzrost, ponieważ w analogicznym okresie w 2022 roku funkcjonariusze odprawili 31,5 mln osób.
Polacy coraz chętniej wybierają podróże drogą lotniczą. W tym roku ruch w przejściach lotniczych wzrósł o 29 proc. (w 2023 r. – 17,8 mln, w 2022 r. – 13,8 mln). Z podróży drogą lotniczą najczęściej korzystali ob. Polski, stanowiąc ponad 68 proc. (12,1 mln osób) wszystkich podróżnych odprawionych w przejściach lotniczych (łącznie 17,8 mln osób)
Fragment Komunikatu Straży Granicznej
Według danych SG wzrósł także ruch na granicy z Ukrainą. Od początku tego roku na granicy polsko-ukraińskiej odprawiono 15,9 miliona osób. W 2022 roku w analogicznym okresie funkcjonariusze odprawili 14,5 miliona osób. W zdecydowanej większości osobami, które podróżują przez polsko-ukraińską granicę to obywatele Ukrainy, którzy stanowią ponad 94 procent wszystkich odprawionych podróżnych.
Jak się okazuje najchętniej wybieranym przejściem granicznym w tym roku było lotnisko na warszawskim Okęciu. Od stycznia do końca października z przejścia lotniczek skorzystało 5,8 miliona osób, co – według SG – daje średnio 19 tysięcy podróżnych na dobę. Na drugim miejscu uplasowało się przejście graniczne w Medyce z Ukrainą, z którego skorzystało 3,9 miliona osób. Na ostatnim miejscu „podium” znalazło się kolejne przejście na granicy polsko-ukraińskiej – Korczowa. Od początku roku funkcjonariusze SG odprawili na nim 2,7 miliona osób.
Czytaj też
W tym roku wśród podróżnych, którzy przekraczali granice Polski najwięcej było obywateli Ukrainy (16,3 miliona osób) oraz Polaków (12,8 miliona osób). Z danych SG wynika także, że najwięcej osób, w tym roku odprawiono w wakacje - w lipcu i sierpniu - po ok. 4,8 miliona osób w każdym miesiącu. Najmniej natomiast w lutym - 2,5 miliona podróżnych.
Nieznacznie na granicach zewnętrznych wzrósł również ruch środków transportu (m.in.: samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, motocykle). Z 4,6 mln środków transportu w 2022 r. do 4,7 mln w 2023 r. roku. Ale aż o 16 proc. wzrosła liczba statków powietrznych odprawianych na granicach Polski – z 92,5 tys. w 2022 r. do 107 tys. w 2023 r.
Fragment Komunikatu Straży Granicznej
Oprócz odpraw na polskich przejściach granicznych, warto wspomnieć o próbach nielegalnego przekroczenia granicy. Jednym z miejsc, gdzie migranci próbują wbrew przepisom dostać się do Polski, jest granica polsko-białoruska. Od początku 2023 roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali na niej prawie 26 tys. prób nielegalnego przekroczenia. Według danych SG w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu było ich niespełna 3 tys., w lipcu 4 tys., w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób. Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy pochodzili z ponad 50 krajów.
Czytaj też
W związku z nielegalną migracją, od 4 października Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadziło tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej. Od tego momentu na granicy ze Słowacją skontrolowali 550 tys. osób i 233 tys. pojazdów.