W przyszłym roku pensje w budżetówce bez zmian. Co z podwyżkami dla funkcjonariuszy?

10 czerwca 2021, 11:03
polski złoty, złotówka, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Rząd nie ma zamiaru podwyższać wynagrodzeń pracowników budżetówki w 2022 roku – donosi Radio Zet. Czy oznacza to, że nadzieje funkcjonariuszy na podwyżki uposażeń zostaną pogrzebane? Niekoniecznie. Wiele zależy od tego, czy rząd zdecyduje się wprowadzić w życie zapowiadane – zarówno dla służb podległych MSWiA jak i resortowi sprawiedliwości - ustawy modernizacyjne.

Rząd planuje, że wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2022 roku nie wzrosną. Takie wnioski mają płynąć z założeń przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego. Nie musi to jednak oznaczać, że podwyżek nie otrzymają funkcjonariusze służb mundurowych. Podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy wynikać może bowiem, jak zapowiadano, z ustaw modernizacyjnych nad którymi prace toczą się już od dłuższego czasu.

W niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewniał, że projekt ustawy modernizacyjnej jest na ukończeniu. Wąsik informował też, że rząd mógłby się zająć ustawą "w najbliższych tygodniach".

Ten program to od zawsze ogromna szansa dla formacji, ale też dla funkcjonariuszy, dla ich rozwoju zawodowego. To ogromna szansa dla Polski. Bezpieczeństwo nie jest tanie, trzeba to sobie jasno powiedzieć, ale bezpieczeństwo zasługuje na inwestowanie i każda złotówka wydana w programach modernizacyjnych jest istotna. Budżety służb to są pieniądze na bieżące funkcjonowanie, a ustawy modernizacyjne to pieniądze na rozwój formacji.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, wywiad dla InfoSecurity24.pl 6 maja 2021 rok

Wiceszef MSWiA nie chciał zdradzić jakie środki przewidziane są dla służb w ramach nowej ustawy, wiemy jednak, że mają być one nie mniejsze niż w poprzedniej edycji. Pytany o to, czy w ramach tych pieniędzy funkcjonariusze mogą liczyć na podwyżki uposażenia odpowiedział, że "służby mundurowe to nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni". Jak tłumaczył, resort zamierza "mocniej spojrzeć na pracowników cywilnych, których dotychczasowe ustawy modernizacyjne nie obejmowały".

Mundurowi nie wyobrażają sobie jednak by ustawa modernizacyjna nie przewidywała podwyżek dla funkcjonariuszy. "Takiego scenariusza w ogóle nie bierzemy pod uwagę" – mówił w rozmowie z redakcją przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Krzysztof Oleksak. Jak dodawał, wierzy w to, że uda się wypracować takie rozwiązanie, które "spełni oczekiwania całego środowiska.

Najważniejsza jest w tej chwili nowa ustawa modernizacyjna. Nie wyobrażam sobie, że jej nie będzie i że nie będą się z nią wiązać podwyżki uposażeń.

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, wywiad dla InfoSecurity24.pl 27 maja 2021 rok

Szef mundurowych związkowców oczekuje również, że do konkretnych rozmów na temat programu modernizacji, w tym tych dotyczących kwot podwyżek, dojdzie jeszcze w czerwcu.

M.in. o podwyżki w przyszłym roku walczą też funkcjonariusze Służby Więziennej. Ci jednak, poszli o krok dalej i rozpoczęli akcję protestacyjną. Jak mówił redakcji InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła, podwyżki to jednej z priorytetów i wedle jego wiedzy, przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt je zakłada. "Ustawa modernizacyjna, z tego co wiem – choć tak jak mówiłem, nie widziałem dokumentu – zakłada podwyżki" – mówił Tuła. Jak dodał wynika to wprost z porozumienia z 2018 roku. "Jeszcze w ubiegłym roku zastępca dyrektora generalnego SW płk Artur Dziadosz zapewniał mnie, że podwyżki w tej ustawie są przewidziane. Co więcej, mają być przyznawane co roku" – przekonywał szef NSZZ FiPW.

Jeżeli nie jesteśmy, jako służby mundurowe, jeżeli cały obszar bezpieczeństwa nie jest ujęty w Polskim Ładzie to powinniśmy powiedzieć głośno, że ustawa modernizacyjna musi zostać przyjęta. Nie ma innej możliwości.  

Niestety premier Mateusz Morawiecki pytany o ustawy modernizacyjne podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Więc pytam: czy bezpieczeństwo nie potrzebuje już pieniędzy? Nasza poprzednia ustawa modernizacyjna, którą wykorzystaliśmy do cna, to niecałe 1,5 mld złotych, rozbite na 4 lata. To nie jest nawet 500 mln złotych rocznie na formację, w której jest 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, która posiada setki obiektów. To są naprawdę relatywnie niewielkie pieniądze.

Czesław Tuła, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, wywiad dla InfoSecurity24.pl 1 czerwca 2021 rok

Czy zatem mundurowi w przyszłym roku otrzymają podwyżki? Wiele wskazuje na to, że taki scenariusz nie jest wykluczony, a związkowcy nie wyobrażają sobie wręcz innego obrotu wydarzeń. Wszystko jednak zależy od ustaw modernizacyjnych, a ich projekty wciąż pozostają jednymi z bardziej skrzętnie skrywanych dokumentów. Wciąż nie znamy kwot jakie rząd planuje przeznaczyć na mundurówkę i nie wiemy też jaka część z zaplanowanych pieniędzy trafi wprost do funkcjonariuszy. Środowisko nadal jednak – jak się wydaje – liczy na to, że złożone obietnice zostaną dotrzymane. O tym czy tak się stanie przekonać powinniśmy się już niebawem bowiem, jeśli programy modernizacyjne miałby wejść w życie od stycznia 2022 roku, ich projekty w niedalekiej przyszłości powinny zostać poddane konsultacją i zaprezentowane opinii publicznej.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 103
Bandi
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:55

Jak teraz nie wynegocjują tych podwyżek, to mamy powtórkę z rozrywki, znowu będziemy 10 lat stali w miejscu, dlatego stawka jest wysoka a czasu w sumie mało, we wrześniu zamykają budżet

Adam
wtorek, 15 czerwca 2021, 00:28

Wiadomo że jak nie będzie porozumienia teraz to do wyborów już nic nie będzie, a po wyborach to praktycznie gra w ciemno, pewnie każdy głos będzie się liczył, więc to mogą być długie lata posuchy. Niestety, ceny rosną jak szalone, wystarczy zobaczyć po cenach paliwa, inflacja i brak waloryzacji dawno zabrały nasze podwyżki, zbyt wiele lat panowało totalne zawieszenie podwyższenia uposażeń

Ze
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:37

Nie pierwsza i nie ostatnia obietnica bez pokrycia

Arsen
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:34

Chcemy wiedzieć kiedy nastąpią te dobre zmiany?, mówić, obiecywać można wszystko. Nie tylko dodatki są ważne, ale generalnie uposażenia, wychodzi na to że zostaliśmy podzieleni na nisko i wysoko opłacaną grupę, potem idzie informacja w świat że policja świetnie zarabia, a fakty temu wyraźnie przeczą. zrównającie w końcu nasze płace, wiadomo że jest podział na wyższe i niższe stanowiska, ale nie wolno doprowadzić do patologii płac

Mati
niedziela, 13 czerwca 2021, 21:22

Związki jasno twierdzą że będą walczyć o program modernizacji, po owocach ich poznamy

Fazer
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:48

W 2018r walka zaczęła się od liniowych policjantów, często niezrzeszonych. To później ZZ poparły protest, żeby za zgodą MSW gasić pożar niezadowolenia.

Hipek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 14:14

Taaa...Już pokazały do czego się nadają podczas "walki" o 15a.

St sierżt
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:43

Dokładnie ! Walczą tylko nie o to co chodzi większości !

Hary
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:55

No i tego się właśnie boję, pokazali klasę przy 15a, zobaczymy co zrobią w kwestii podwyżek i dodatków, optymistą nie jestem

Tweets InfoSecurity24