Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna zdradziła co kupi w 2019 roku

Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Komenda Główna Straży Granicznej zdradziła, jakie ma plany zakupowe na 2019 roku. Na liście znajdziemy samochody terenowe, kamizelki kuloodporne czy pistolety samopowtarzalne. Jedna z największych kwot trafić może jednak do wykonawcy, który otrzyma kontrakt na dostawę systemów optoelektronicznych na wieże. 

Lista zakupów komendy ma dokładnie 37 pozycji. Najwięcej środków, bo 22,9 mln złotych, Komenda Główna Straży Granicznej przeznaczyć zamierza na dostawy paliw silnikowych w systemie kart paliwowych. Na drugim miejscu, pod względem finansowania, znajdziemy systemy optoelektroniczne na wieżach, za które pogranicznicy zapłacić mogą nawet 22,1 mln złotych. Oddzielnie zakupione zostaną systemy optoelektroniczne - 10,5 mln złotych. Nawet 4,2 mln złotych pogranicznicy mogą zapłacić za dostawy kamer termowizyjnych niechłodzonych i 9 mln złotych za kamery termowizyjne chłodzone.

Straż Graniczna zamierza w 2019 roku pozyskać również całkiem sporo różnego rodzaju samochodów:

 1. samochody terenowe - 900 tys. złotych;
 2. samochody ciężarowo-osobowe o dmc do 2,5 t - 6,2 mln złotych;
 3. samochody ciężarowo-osobowe o dmc od 2,5 t do 3,5 t - 5,4 mln złotych;
 4. pojazdy ATV (czyli quady) - 4,1 mln
 5. samochody do przewozu osób zatrzymanych (dwie pozycje) - 4,8 mln złotych i 3,1 mln złotych;
 6. samochody ciężarowe o dmc nieprzekraczającej 3,5 t - 1,2 mln złotych;
 7. samochody ciężarowe o dmc przekraczającej 3,5 t - 1 mln złotych;
 8. pojazdy logistyczne (sanitarne) - 900 tys. złotych;

Komenda zamierza również w bieżącym roku rozpocząć postępowanie, w ramach którego zamierza pozyskać pistolety samopowtarzalne. Na ten cel przeznaczono 1,1 mln złotych. Do pograniczników trafić też mają nowe celowniki za max. 290 tys. złotych i paralizatory elektryczne za max. 2,8 mln złotych. Straż Graniczna jeszcze w pierwszym kwartale roku rozpocząć ma dwa przetargi niegraniczone na kamizelki kuloodporne zewnętrzne (2 mln złotych) i wewnętrzne (400 tys.).

Do tego doliczyć możemy m.in. zakup odzieży, sprzętu informatycznego, rozbudowę, utrzymanie Centralnego i Zapasowego Węzła Teleinformatycznego Straży Granicznej czy modernizację systemu radiokomunikacyjnego SG. Łącznie plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych KGSG na 2019 rok opiewa na kwotę 167 940 000 złotych.

Opublikowana w połowie marca br. lista potwierdza styczniowe zapewnienia sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego (w odpowiedzi na interpelację z grudnia 2018 roku), że w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020” w 2019 formacja planuje spore zakupy. Do powyżej listy doliczyć należy na pewno, zapowiadane przez polityka, jednostki pływające patrolowo-pościgowe oraz doposażenie śmigłowca w system obserwacji lotniczej, a także zakup śmigłowca z systemem obserwacji lotniczej. Formacja wyda również środki na pozyskanie karabinków 5,56x45 mm.

Przypomnijmy, że zamawiający, zgodnie z polskim prawem, nie są zobowiązani do uwzględnienia w planach postępowań zamówień, których wartość nie przekracza równowartości kwoty 30 000 euro oraz tych, które wyłączone są spod obowiązku stosowania przepisów ustawy Pzp. Nie wyklucza się też możliwości aktualizacji planu postępowań w ciągu roku, w szczególności w sytuacji, gdy zamawiający przewiduje udzielić zamówień, które nie zostały ujęte w tym planie.

W lutym br. formacja informowała, że dzięki finansowaniu z programu modernizacji oraz innym środkom w ubiegłym roku do Straży Granicznej trafiło 326 samochodów wartych prawie 47,7 mln zł. Z kolei wartość techniki specjalnej i uzbrojenia, które w 2018 roku otrzymali do dyspozycji funkcjonariusze wyniosła 73 mln zł. W ubiegłym roku wybudowano również placówki Straży Granicznej w Warszawie i Rudzie Śląskiej. Przygotowana została też dokumentacja na budowę kolejnych placówek oraz wież obserwacyjnych. Straż Graniczna przeznaczyła na to łączną kwotę prawie 96 mln zł, w tym 85 mln zł pochodziło z Programu Modernizacji.

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Najnowsze