Straż Graniczna
Straż Graniczna obserwuje nowe technologie w terenie [Relacja]
W ramach kontynuacji konferencji i targów „Granice” organizowanej przez Targi Lublin odbyły się pokazy technologii ochrony granic. Ich celem było zademonstrowanie funkcjonariuszom Straży Granicznej szerokiego spektrum urządzeń i technologii wspomagających ich pracę: od wyposażenia osobistego przez broń strzelecką, pojazdy i optykę aż po drony i śmigłowce.
Trzydniowy cykl prezentacji zorganizowano w terenie przygranicznym w woj. Lubelskim i wzięło w niej udział ponad stu przedstawicieli Straży Granicznej oraz innych służb mundurowych oraz MON. Pokazy odbywały się w sąsiedztwie placówki SG, na terenie lotniska, strzelnicy oraz na jednym z przejść granicznych. Najnowsze wyposażenie pokazywano więc w środowisku, w którym w przyszłości może ono być wykorzystywane.
Formuła tego pokazu gromadzi z jednej strony przedstawicieli firm, którzy dobrze znają swoje produkty, są specjalistami w tej dziedzinie, a z drugiej strony funkcjonariuszy czyli potencjalnych użytkowników prezentowanych technologii. Przedstawiciele Straży Granicznej mogą w ten sposób uzyskać wiele cennych informacji technicznych i wyrobić sobie opinie na temat zastosowania pokazywanych urządzeń do swoich potrzeb.
Największym zainteresowaniem cieszył się sprzęt, który już wkrótce może zostać zaoferowany Straży Granicznej w zapowiadanych przetargach. Z tego powodu na teren pokazów przyleciał śmigłowiec SW-4 oferowany przez zakłady PZL-Świdnik. Może on być potencjalnym następcą przestarzałych maszyn PZL Kania.
Oprócz sprzętu latającego funkcjonariusze oczekują także nowych samochodów, w sumie do końca roku może ich być nawet 120. W ramach zamówienia planowane jest pozyskanie 40 sztuk nowych oznakowanych samochodów patrolowych oraz 10 sztuk nieoznakowanych samochodów patrolowych z napędem 4x4. W związku z tym pokazy odwiedzili także dealerzy oferujący pojazdy potencjalnie wpisujące się w oczekiwania Straży Granicznej. W sumie zarówno na placu postojowym, jak i podczas dynamicznych pokazów zaprezentowane zostały możliwości kilku typów pojazdów wśród, których były Isuzu D-Max, Toyota Land Cruiser oraz Citroen C4 Cactus. Pokazy i możliwość pokierowania poszczególnymi typami spotkały się z dużym zainteresowaniem funkcjonariuszy.
Stosunkowo nowym tematem w kontekście ochrony granic jest pojawienie się bezzałogowców. Ich użycie daje nowe narzędzie do obserwacji i monitoringu dużych, trudno dostępnych obszarów oraz pomaga zwalczać działania przestępcze jak nielegalne przekroczenia granicy czy przemyt.
W tym pierwszym zakresie zaprezentowano działanie systemu antydronowego „Jastrząb” firmy Hertz Systems, dzięki któremu można identyfikować i neutralizować bezzałogowce. Dużym zainteresowaniem funkcjonariuszy cieszył się także pokaz wykorzystania operacyjnego systemu bezzałogowego do monitorowania przypadków przekroczenia granicy. W tym celu wykorzystano startujący z ręki przy wsparciu specjalnej gumy nadającej prędkość i lądujący na spadochronie mały samolot MicroFalcon zbudowany przez PZL Warszawa Okęcie o masie startowej 5 kg. Dron PZL-u realizował misję zainscenizowanego nielegalnego przekroczenia granicy w trudno dostępnym terenie leśnym i bagiennym. Dane z drona użyte były do naprowadzania mobilnych patroli SG. Ćwiczenie to przyniosło szereg interesujących wniosków w zakresie sposobu prowadzenia akcji oraz wyposażenia drona w odpowiedniej jakości urządzenia obserwacyjne.
Z nie mniejszą uwagą spotkały się pokazy broni strzeleckiej firmy Łucznik-Radom urządzone na strzelnicy w Kumowej Dolinie k. Chełma. W ich trakcie przedstawiciele SG oraz innych służb wykonywali strzelania z flagowego produktu radomskiej spółki czyli karabinka MSBS, który wszedł już do służby m.in. w WOT, pistoletu samopowtarzalnego P-99, pistoletu PR-15 czy z karabinu snajperskiego Alpine dostarczonego przez firmę Pagacz.
Pokazy sprzętu w terenie poprzedzone były krótkimi prezentacjami uczestniczących firm w sali konferencyjnej hotelu stanowiącego centrum organizacyjne pokazów. Firma Jas Technologie pokazała innowacyjne czytniki linii papilarnych amerykańskiej firmy Integrated Biometrics działające w oparciu o czujnik elektroluminensesyjny. Zastosowanie do obrazowania folii przez, którą przepływa prąd znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia oszukanie takiego czytnika np. poprzez wykorzystanie martwego czy silikonowego palca, a także zapewnia wyższą jakość obrazu w razie badania zabrudzonych powierzchni. Olympus pokazał szereg wideoskopów, a Dahua kamery do sczytywania tablic rejestracyjnych. Firmy DGT i MX Tech prezentowały urządzenia łącznościowe, Spy Shop – termowizory i optykę, TPI- system do obrazowania terenu z powietrza.
Firma Squadron zaprezentowała natomiast narzędzia do szkolenia pilotów bezzałogowców wykorzystane podczas wspomnianego pokazu wykrycia nielegalnego przekroczenia granicy oraz systemy do analizy danych obrazowych, a na sali znalazły się też m.in. urządzenia techniki specjalnej i wyposażenie od firmy Pagacz, kamery nasobne Linc Polska oraz georadary od GPR24.
Pokazy sprzętu i technologii w praktyce dają nam większy pogląd na to jak te technologie będą przydatne w pracy Straży Granicznej. Oglądanie sprzętu w hali wystawowej pod sufitem to jest tylko drobna część. Widzimy to wszystko tak jakby powierzchownie. Natomiast sprawdzanie tego w praktyce daje nam pełen obraz, możliwości wykorzystania tego sprzętu, skuteczności, zasadności dokonywanych zakupów.
Podsumowując więc, pokaz wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej był ważną, nowatorską możliwością zapoznania się w praktyce terenowej z najnowszymi technicznymi trendami w dziedzinie ochrony granic. Wydarzenia takie jak „Pokazy technologii ochrony granic” przeprowadzone przez Targi Lublin, mogą mieć przy tym realny wpływ na przygotowywanie wymagań dla sprzętu, który będzie pozyskiwany w ramach realizowanej już modernizacji służb mundurowych, na którą w latach 2017-2020 przeznaczono niebagatelną kwotę ponad 9,2 mld złotych.