Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna obserwuje nowe technologie w terenie [Relacja]

fot. Andrzej Hładij
fot. Andrzej Hładij

W ramach kontynuacji konferencji i targów „Granice” organizowanej przez Targi Lublin odbyły się pokazy technologii ochrony granic. Ich celem było zademonstrowanie funkcjonariuszom Straży Granicznej szerokiego spektrum urządzeń i technologii wspomagających ich pracę: od wyposażenia osobistego przez broń strzelecką, pojazdy i optykę aż po drony i śmigłowce.

[GALERIA_2896]

Trzydniowy cykl prezentacji zorganizowano w terenie przygranicznym w woj. Lubelskim i wzięło w niej udział ponad stu przedstawicieli Straży Granicznej oraz  innych służb mundurowych oraz MON. Pokazy odbywały się w sąsiedztwie placówki SG, na terenie lotniska, strzelnicy oraz na jednym z przejść granicznych. Najnowsze wyposażenie pokazywano więc w środowisku, w którym w przyszłości może ono być wykorzystywane.

Formuła tego pokazu gromadzi z jednej strony przedstawicieli firm, którzy dobrze znają swoje produkty, są specjalistami w tej dziedzinie, a z drugiej strony funkcjonariuszy czyli potencjalnych użytkowników prezentowanych technologii. Przedstawiciele Straży Granicznej mogą w ten sposób uzyskać wiele cennych informacji technicznych i wyrobić sobie opinie na temat zastosowania pokazywanych urządzeń do swoich potrzeb.

Piotr Godzina, kierownik projektu "Granice",
organizator pokazów

Największym zainteresowaniem cieszył się sprzęt, który już wkrótce może zostać zaoferowany Straży Granicznej w zapowiadanych przetargach. Z tego powodu na teren pokazów przyleciał śmigłowiec SW-4 oferowany przez zakłady PZL-Świdnik. Może on być potencjalnym następcą przestarzałych maszyn PZL Kania. 

Oprócz sprzętu latającego funkcjonariusze oczekują także nowych samochodów, w sumie do końca roku może ich być nawet 120. W ramach zamówienia planowane jest pozyskanie  40 sztuk nowych oznakowanych samochodów patrolowych oraz 10 sztuk nieoznakowanych samochodów patrolowych z napędem 4x4. W związku z tym pokazy odwiedzili także dealerzy oferujący pojazdy potencjalnie wpisujące się w oczekiwania Straży Granicznej. W sumie zarówno na placu postojowym, jak i podczas dynamicznych pokazów zaprezentowane zostały możliwości kilku typów pojazdów wśród, których były Isuzu D-Max, Toyota Land Cruiser oraz Citroen C4 Cactus. Pokazy i możliwość pokierowania poszczególnymi typami spotkały się z dużym zainteresowaniem funkcjonariuszy.

fot. Piotr Godzina
fot. Piotr Godzina

Stosunkowo nowym tematem w kontekście ochrony granic jest pojawienie się bezzałogowców. Ich użycie daje nowe narzędzie do obserwacji i monitoringu dużych, trudno dostępnych obszarów oraz pomaga zwalczać działania przestępcze jak nielegalne przekroczenia granicy czy przemyt.

W tym pierwszym zakresie zaprezentowano działanie systemu antydronowego „Jastrząb” firmy Hertz Systems, dzięki któremu można identyfikować i neutralizować bezzałogowce. Dużym zainteresowaniem funkcjonariuszy cieszył się także pokaz wykorzystania operacyjnego systemu bezzałogowego do monitorowania przypadków przekroczenia granicy. W tym celu wykorzystano startujący z ręki przy wsparciu specjalnej gumy nadającej prędkość i lądujący na spadochronie mały samolot MicroFalcon zbudowany przez PZL Warszawa Okęcie o masie startowej 5 kg. Dron PZL-u realizował misję zainscenizowanego nielegalnego przekroczenia granicy w trudno dostępnym terenie leśnym i bagiennym. Dane z drona użyte były do naprowadzania mobilnych patroli SG. Ćwiczenie to przyniosło szereg interesujących wniosków w zakresie sposobu prowadzenia akcji oraz wyposażenia drona w odpowiedniej jakości urządzenia obserwacyjne.

Z nie mniejszą uwagą  spotkały się pokazy broni strzeleckiej firmy Łucznik-Radom urządzone na strzelnicy w Kumowej Dolinie k. Chełma.  W ich trakcie przedstawiciele SG oraz innych służb wykonywali strzelania z flagowego produktu radomskiej spółki czyli karabinka MSBS, który wszedł już do służby m.in. w WOT, pistoletu  samopowtarzalnego P-99, pistoletu PR-15 czy z karabinu snajperskiego Alpine dostarczonego przez firmę Pagacz. 

Pokazy sprzętu w terenie poprzedzone były krótkimi prezentacjami uczestniczących firm w sali konferencyjnej hotelu stanowiącego centrum organizacyjne pokazów. Firma Jas Technologie pokazała innowacyjne czytniki linii papilarnych amerykańskiej firmy Integrated Biometrics działające w oparciu o czujnik elektroluminensesyjny. Zastosowanie do obrazowania folii przez, którą przepływa prąd znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia oszukanie takiego czytnika np. poprzez wykorzystanie martwego czy silikonowego palca, a także zapewnia wyższą jakość obrazu w razie badania zabrudzonych powierzchni. Olympus pokazał szereg wideoskopów, a Dahua kamery do sczytywania tablic rejestracyjnych. Firmy DGT i MX Tech prezentowały urządzenia łącznościowe, Spy Shop – termowizory i optykę, TPI- system do obrazowania terenu z powietrza.

Firma Squadron zaprezentowała natomiast  narzędzia do szkolenia pilotów bezzałogowców wykorzystane podczas wspomnianego pokazu wykrycia nielegalnego przekroczenia granicy oraz systemy do analizy danych obrazowych, a na sali znalazły się też m.in. urządzenia techniki specjalnej i wyposażenie od firmy Pagacz, kamery nasobne Linc Polska oraz georadary od GPR24. 

Pokazy sprzętu i technologii w praktyce dają nam większy pogląd na to jak te technologie będą przydatne w pracy Straży Granicznej. Oglądanie sprzętu w hali wystawowej pod sufitem to jest tylko drobna część. Widzimy to wszystko tak jakby powierzchownie. Natomiast sprawdzanie tego w praktyce daje nam pełen obraz, możliwości wykorzystania tego sprzętu, skuteczności, zasadności dokonywanych zakupów.

Mariusz Telepko, Zastępca Szefa Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej. 

Podsumowując więc, pokaz wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej był ważną, nowatorską możliwością zapoznania się w praktyce terenowej z najnowszymi technicznymi trendami w dziedzinie ochrony granic.  Wydarzenia takie jak „Pokazy technologii ochrony granic” przeprowadzone przez Targi Lublin, mogą mieć przy tym realny wpływ na przygotowywanie wymagań dla sprzętu, który będzie pozyskiwany w ramach realizowanej już modernizacji służb mundurowych, na którą w latach 2017-2020 przeznaczono niebagatelną kwotę ponad 9,2 mld złotych.

Reklama

Komentarze

    Reklama