Reklama

Straż Graniczna

Nowe środki przymusu bezpośredniego dla Straży Granicznej. Funkcjonariusze zakończyli szkolenia [WIDEO]

Autor. Straż Graniczna/Twitter

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej zakończyły się szkolenia z wykorzystywania plecakowych miotaczy gazu i tarcz ochronnych, które będą używane do odparcia siłowych prób przekroczenia granicy - poinformowała w sobotę rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Por. Michalska przekazała, że szkolenia w Podlaskim OSG z wykorzystywania nowych środków przymusu bezpośredniego trwały przez ostatni tydzień i zakończyły się w piątek. "Nowe środki przymusu bezpośredniego to odpowiedź na kryzys migracyjny. Pod koniec ubiegłego roku Podlaski Oddział Straży Granicznej otrzymał tarcze ochronne i plecakowe miotacze gazu, które trafiły do placówek SG na granicy polsko-białoruskiej" - poinformowała.

Dodała, że sprzęt ten ma zapewnić bezpieczeństwo funkcjonariuszom Straży Granicznej w trakcie wykonywania czynności służbowych na granicy państwa, przede wszystkim podczas siłowych prób forsowania granicy. Jak przekazała, "z technik posługiwania się tarczami i plecakowymi miotaczami gazu zostało przeszkolonych ponad 250 funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej". Szkolenia prowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

YouTube cover video

Nowe środki przymusu bezpośredniego wprowadzone zostały do SG rozporządzeniem wydanym jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jak zaznaczono wtedy w uzasadnieniu do noweli obowiązujących przepisów, nowe śpb mają poprawić skuteczność odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej. Podkreślono, że do tej pory plecakowe miotacze substancji obezwładniających wykorzystywane były przez Policję. "Przyznanie uprawnienia do użycia tego środka przymusu bezpośredniego jest rozwiązaniem adekwatnym i proporcjonalnym - brak możliwości jego wykorzystania mógłby powodować konieczność użycia przez Straż Graniczną bardziej inwazyjnych środków, takich jak broń palna" - napisano w uzasadnieniu. Dodano, że plecakowe miotacze substancji obezwładniających zwiększą bezpieczeństwo funkcjonariusza Straży Granicznej "w konfrontacji z agresywną, niepodporządkowującą się wydanym na podstawie prawa poleceniom, osobą i umożliwi jej obezwładnienie".

Czytaj też

Co ciekawe tarcze, ktorych używać bedzie Straż Graniczna trafiły do niej wprost z Służby Więziennej. Jak informowała w połowie grudnia ubiegłego roku rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska, z SW zawarto w tej sprawie specjale porozumienie.

W styczniu doszło już do 461 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała por. Michalska w sobotę. W ub. roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób. W grudniu odnotowano ich ponad 1,7 tys., w listopadzie - 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., zaś w sierpniu - 3,5 tys.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze