Reklama

Straż Graniczna

Nadbużańscy terytorialsi będą wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy

Autor. DWOT

Głównym naszym zadaniem będzie wspieranie działalności Straży Granicznej w ochronie granicy – powiedział dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Robert Kasperczuk. Formowanie brygady ma zakończyć się do 2025 r. Docelowo będzie liczyć powyżej 2 tys. żołnierzy.

Reklama

Jak przypomniał dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady OT, minister obrony narodowej, ze względu na duże zainteresowanie kandydatów służbą w WOT, podjął w marcu ubiegłego roku decyzję o sformowaniu nowych brygad: nadbużańskiej, przemyskiej, stołecznej. "Patrząc z perspektywy czasu na aktualną sytuację na granicy, decyzja była słuszna. Głównym naszym zadaniem będzie wspieranie działalności Straży Granicznej w ochronie granicy i w tym kierunku będziemy budować nasze zdolności. Naszym celem jest nawiązanie współpracy szkoleniowej z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej" – podkreślił płk Robert Kasperczuk. Dodał, że nie mniej ważnym priorytetem będzie także zapewnienie bezpieczeństwa i pomoc lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Reklama

Żołnierze 19. Nadbużańskiej Brygady OT będą odpowiadać za siedem powiatów graniczących z Białorusią i Ukrainą, tj. pow. bialski, m. Biała Podlaska, pow. chełmski, m. Chełm, pow. włodawski, hrubieszowski, tomaszowski. "Powoli zaczynamy rekrutację chętnych do służby w WOT. Pierwsze 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończy się przysięgą zaplanowaną na 23. października. Szacujemy, że pierwsza grupa będzie liczyła przynajmniej 100 żołnierzy" – przekazał dowódca.

Czytaj też

"Formowanie rozpoczęło się od budowania dowództwa brygady, batalionu lekkiej piechoty oraz pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia w Chełmie. W 2023 r. powstanie kolejny batalion piechoty lekkiej zlokalizowany w Hrubieszowie i Poturzynie, a także pododdział saperów w lokalizacji chełmskiej, a w 2024 r. do struktur przyjmiemy batalion lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej" – wyjaśnił płk Kasperczuk. Formowanie brygady ma zakończyć się do 2025 r. Docelowo będzie liczyć powyżej 2 tys. żołnierzy.

Reklama

"Zapraszamy każdego, służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej można pogodzić praktycznie z każdym zawodem, szkołą czy studiami" – zaznaczył płk Kasperczuk. Zwrócił uwagę, chodzi również o byłych żołnierzy zawodowych, którzy przeszli na emeryturę. Wśród profitów wymienił m.in. elastyczny system służby, ochronę stosunku pracy, kursy i szkolenia, możliwość awansu. "Żołnierz OT jest zobowiązany przesłużyć minimum dwa dni miesięcznie. Za każdy taki dzień przysługuje wynagrodzenie od około 129 do 230 zł, w zależności od stopnia. Z kolei, dodatek za gotowość bojową wynosi 456 zł miesięcznie. Za każde 30 dni służby przysługuje dwa dni urlopu" – poinformował dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady OT. Do tego dochodzą jeszcze inne dodatki, nagrody, zapomogi oraz np. ulgi na przejazd środkami komunikacji publicznej (78 proc.) i tańsze paliwo na stacjach Orlen.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Rea

    "a także pododdział saperów w lokalizacji chełmskiej" WOT ma saperów? Tego nie wiedziałem. Swoją drogą pomysł z zachętami fajny, pięć stówek za gotowość bojową brzmi nieźle.

Reklama

Najnowsze