Reklama

Straż Graniczna

Trwa wzmacnianie wschodniej granicy. Powstaje "bariera elektroniczna" na odcinku z Rosją

Autor. Twitter/Straż Graniczna

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej rozpoczął wstępne prace związane z budową bariery elektronicznej na polsko-rosyjskiej granicy. System czujników i kamer powstanie wzdłuż wschodniej granicy - poinformowała rzeczniczka komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddzialy SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Reklama

"Trwają prace w terenie, gdzie weryfikujemy, jak będzie przebiegać perymetria (bariera elektroniczna - przyp. red.) i typujemy obiekty, w których będą zainstalowane urządzenia do odbioru sygnałów. Chodzi o sygnały, które będą przekazywane bezpośrednio po nielegalnym przekroczeniu granicy przez osoby albo pojazdy" - powiedziała mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Reklama

Program Modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025 zakłada budowę tak zwanej perymetrii wzdłuż granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Perymetria składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, nadzorować będą funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej prowadzi prace koncepcyjne i planistyczne związane z budową perymetrii.

Jak przypomniała mjr Aleksandrowicz, obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system 6 wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Straż graniczna ma także do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy, gogle. W warmińsko-mazurskim oddziale służbę pełni ok. 1300 funkcjonariuszy.

Reklama

Czytaj też

Obecnie czynne są dwa drogowe przejścia z obwodem kaliningradzkim: w Bezledach i Grzechotkach. Zawieszony jest ruch w Gołdapi i Gronowie. Funkcjonariusze z wyłączonych z ruchu placówek skierowani są do ochrony zielonej granicy, a także do zabezpieczenia strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie - powiedziała rzeczniczka komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W kętrzyńskim ośrodku przebywa obecnie ok. 340 cudzoziemców, z których 270 to obywatele Iraku.

Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego, przekraczać ją mogą m.in. Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiegoGranica polsko-rosyjska (z obwodem kaliningradzkim - przyp. red.) przebiega wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego. Długość granicy to ok. 200 kilometrów.

W ramach Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna planuje zbudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Budowa muru "idzie zgodnie z planem"

Prace dotyczące zabezpieczenia naszej wschodniej granicy trwają też na jej polsko-białoruskim odcinku, gdzie powstaje ponad 186 km zapora. "Do budowy (zapory - przyp. red) zostaliśmy zmuszeni przez reżim Łukaszenki, przez jego atak na suwerenną Polskę, a na to naszej zgody nigdy nie będzie" – zapewnił podczas środowej konferencji prasowej gen. Praga. Podkreślił, że jest to największa inwestycja w historii dowodzonej przez niego formacji. "W mojej ocenie wpłynie ona nie tylko na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, ale również na stan bezpieczeństwa w całej naszej ojczyźnie" – powiedział. Obecny na konferencji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił, że na razie wszystko idzie zgodnie z planem, a konstrukcja powstanie do końca pierwszego kwartału bieżącego roku. Podkreślił, że na miejscu jest dużo wojska i policji, a praca odbywa się pod specjalnym nadzorem. Dodał również, że system perymetryczny, w który wyposażony będzie zapora, powstanie nie później niż 2-3 miesiące po zakończeniu inwestycji budowlanej.

Czytaj też

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej. Cała inwestycja ma kosztować 1,6 mld zł.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (3)

  1. Švejk

    Tu trzeba płotu jak na granicy z Białorusią i pola minowego a nie zabawek ...

  2. Švejk

    Elektronika owszem ale i płot i przede wszystkim pola minowe.

  3. Sky

    Lepiej późno niż wcale.

Reklama

Najnowsze