Reklama

Straż Graniczna

Monokulary termowizyjne na wschód. Straż Graniczna wydaje 7,5 mln zł na nowy sprzęt

Autor. Straż Graniczna

Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 150 monokularów termowizyjnych o wartości 7,3 mln zł. To kolejny zakup tego rodzaju sprzętu w Straży Granicznej - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego formacji por. Anna Michalska.

Reklama

Michalska przekazała, że monokulary do 27 grudnia tego roku trafią do oddziałów Straży Granicznej, które bezpośrednio ochraniają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Sprzęt wykorzystywany jest przez funkcjonariuszy w codziennej służbie. Może być to część programu dozbrajania placówek ochraniających lądowy odcinek granicy zewnętrznej UE. Zakłada on co prawda głównie doposażenie w broń długą, ale również sprzęt techniki specjalnej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Pierwszy w historii formacji zakup 50 sztuk tego rodzaju urządzeń miał miejsce w grudniu 2022 roku (za 2,3 mln zł - przyp. red.). Sprzęt był również wielokrotnie testowany przez strażników granicznych. Testy wypadły bardzo dobrze, stąd decyzja o zakupie" - poinformowała por. Michalska. Partia ta trafić miała do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Zresztą planowany większy zakup tego sprzętu zapowiadała na początku lipca br. gen. bryg. Wioleta Gorzkowska, zastępczyni komendanta głównego SG. Zamówienie, jak wspomniano wyżej, opiewa na 150 sztuk, a generał Gorzkowska zapowiadała zakup 250 sztuk w ramach programu modernizacji, więc może nie być to ostatni kontrakt dotyczący dostaw tego sprzętu.

Straż Graniczna poinformowała, że monokulary MT-1 zostały wyprodukowane przez polską firmę PCO S.A., wchodzącą w skład grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Urządzenie umożliwia prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych i dziennych, a jego głównymi zaletami mają być lekkość i mobilność. Zminiaturyzowany monokular termowizyjny MT-1 to najmniejsze urządzenie w tej technologii w ofercie producenta i przy masie około 200 g jedno z najlżejszych i najmniejszych na świecie. Zastosowano w nich rozwiązania dotyczące przetwarzania obrazu oraz detektory bolometryczne z pikselem o wielkości 12 µm. Pozwala to na uzyskanie małego urządzenia oferującego wysokiej jakości obraz termowizyjny. Zostało ono po raz pierwszy zaprezentowane podczas salonu MSPO 2020 w Kielcach.

Czytaj też

Trzy lata później termowizor MT-1 zyskał nowe funkcjonalności, takie jak wykonywanie i magazynowanie zdjęć, możliwość zasilania i/lub doładowywania akumulatora z dowolnego power-banku oraz stanowi integralny element w Modułowym Zestawie Noktowizyjnym MZN prezentowanym podczas kieleckich targów POLSECURE 2023. Jest to rozwiązanie posiadające możliwość połączenia obrazu termowizyjnego i noktowizyjnego. Pierwszy zapewnia wykrywanie obiektów, szczególnie ludzi i pojazdów, z większej odległości. Noktowizor działa na krótszą odległość, ale umożliwia dokładną identyfikację i przemieszczanie się w terenie przy niemal całkowitej ciemności.

"To przede wszystkim niewielka waga sprzętu, w porównaniu z dotychczas używanymi kamerami termowizyjnymi, jest doceniana przez funkcjonariuszy SG" - zaznaczyła rzeczniczka SG. Dodała, że urządzenia termowizyjne ułatwiają pracę funkcjonariuszy SG już niemal od prawie 20 lat. "Ich przydatność w służbie jest nieoceniona. Dzięki nim jest możliwe obserwowanie terenu niezależnie od pogody i pory dnia, pozostając jednocześnie niezauważonym. Szczególnie ma to znaczenie obecnie, przy zwiększonej presji migracyjnej" - dodała.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (4)

 1. eee

  To UNIA powinna za to placic I za wiele inych rzeczy to zewn. granica Unii

 2. Mieczysław

  Żyjemy i funkcjonujemy w czasie "P". Monokular termowizyjne służą do obserwacji i nagrywania tego co się dzieje w terenie. Nie można ich skonfigurować z bronią i prowadzić skutecznego ognia z broni przy ich użyciu. Do prowadzenia ognia z broni służą celowniki termowizyjne.... 7 500 5000 PLN / 150 szt = 50 tyś za szt. To wyżej to cena MONokulara 1 szt. Za celownik termowizyjny dobrej firmy służący do walki i obserwacji potencjalnego przeciwnika zapłacić można niecałe 20 tyś. Chodzi mi o celownik termon myśliwski.... Szykujemy się do czasu "W" a kupujemy sprzęt na czas "P". Coś tu jest nie tak.... Osobiście wolałbym uzbroić 300 Funkcjonariuszy SG do realnej walki w celowniki termo z których też i obserwować się da niż kupić 150 MON okularów ... Tam gdzie wojsko kończy się logika....

 3. Olender

  Super, już dawno powinny być kupione od PCO

 4. Mireq

  Chciało by się rzec - lepiej późno niż wcale, ale najważniejsze żeby ten sprzęt był w codziennym użyciu a nie leżakował w zamkniętej szafie.

Reklama