Reklama

Straż Graniczna

Granatniki na uzbrojeniu Straży Granicznej. Projekt zmiany przepisów

Wprowadzenie granatników może być kolejnym krokiem w dozbrajaniu Straży Granicznej, po zakupie na potrzeby tej formacji karabinów Beryl. Fot. Pododdział Odwodowo Reprezentacyjny Straży Granicznej.
Wprowadzenie granatników może być kolejnym krokiem w dozbrajaniu Straży Granicznej, po zakupie na potrzeby tej formacji karabinów Beryl. Fot. Pododdział Odwodowo Reprezentacyjny Straży Granicznej.

Straż Graniczna będzie mogła zostać uzbrojona w granatniki – przewiduje projekt przygotowany przez MSWiA. Jak wynika z jego uzasadnienia, broń ta ma być wykorzystywana do oświetlania terenu, stawiania zasłon dymnych i obezwładniania przeciwnika.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie uzbrojenia Straży Granicznej został opublikowany w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewiduje on, ze na liście uzbrojenia pograniczników pojawi się nowa pozycja – granatniki.

Według resortu wynika to z potrzeby wykorzystania nowego rodzaju uzbrojenia w realizacji zadań służbowych Straży Granicznej.

Zmieniające się środowisko bezpieczeństwa, w którym działają formacje Straży Granicznej, wyzwania związane z działalnością zorganizowanych grup przestępczych, także o charakterze międzynarodowym, jak też zmieniająca się sytuacja w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeczypospolitej Polskiej powodują konieczność wyposażenia Straży Granicznej w nowy rodzaj uzbrojenia – uważają autorzy projektu.

Czytaj więcej: Beryle w Straży Granicznej. "Powrót" broni typu wojskowego

 

W uzasadnieniu wskazano, że granatniki mogą być użyte do skutecznego oświetlania terenu, stawiania zasłon dymnych czy też miotania środków obezwładniających, w celu przywracania bezpieczeństwa i porządku publicznego i w strefie nadgranicznej, w trakcie prowadzenia działań granicznych, a także do odpierania ewentualnego ataku o charakterze zbrojnym.

MSWiA zwraca uwagę, że granatniki są na wyposażeniu policji, BOR, CBA, Służby Więziennej i Żandarmerii Wojskowej.

Wprowadzenie do służby granatników w tych formacjach motywowane było chęcią posiadania broni wyrządzającej mniejszą szkodę osobie, względem której jej użyto. Rozumie się przez to używanie głównie amunicji niepenetracyjnej (kulowej, głównie gumowej), a także amunicji obezwładniającej wykorzystującej środki chemiczne lub inne środki o podobnym działaniu, np. granaty łzawiące służące do wypierania, rozpraszania zbiegowisk, manifestacji i innych wystąpień o charakterze chuligańskim.

ocena skutków regulacji w projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. uzbrojenia SG

Obecnie – zwracają uwagę autorzy projektu – do tych samych zadań pogranicznicy wykorzystują ręczne granaty hukowo-błyskowe, podczas gdy policjanci – granatniki z odpowiednią amunicją, dzięki którym podnosi się skuteczność działań i zwiększa bezpieczeństwo funkcjonariuszy, osób, wobec których używana jest broń, oraz osób postronnych.

W projekcie wskazano także, że Straż Graniczna może wykorzystywać granatniki do oświetlania terenu. Podkreślono także, że już samo zademonstrowanie możliwości użycia granatnika "ma ogromne oddziaływanie psychologiczne na ewentualnego przeciwnika (przestępcę)".

Obecnie zgodnie z prawem uzbrojenie Straży Granicznej składa się z pistoletów, rewolwerów, broni gładkolufowej, pistoletów maszynowych, karabinków, karabinów i karabinów maszynowych. Pogranicznicy mogą też używać środków przymusu bezpośredniego, w tym: kajdanek, kaftanów bezpieczeństwa, pasów i siatek obezwładniających, kasków zabezpieczających, pałek, psów, koni, pocisków niepenetracyjnych, paralizatorów i innych.

Reklama

Komentarze

    Reklama