Reklama

Straż Graniczna

Fot. Frontex

Frontex rusza z rekrutacją. Poszukiwanych ok. 700 funkcjonariuszy

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) rozpoczęła pierwszą rekrutację do Europejskiej Straży Granicznej - poinformowała rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Strażnicy są rekrutowani m.in. spośród funkcjonariuszy straży granicznej, policji i innych służb mundurowych.

Rekrutacja rozpoczęła się w czwartek o godzinie 11:00 i potrwa do 16 grudnia br. W tym czasie Agencja zamierza wyłonić około 700 kandydatów do pracy w Europejskiej Straży Granicznej. Kandydaci do służby muszą mieć doświadczenie w pracy w służbach mundurowych oraz posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2. Co więcej, kandydaci muszą być obywateli krajów UE lub strefy Schengen.

"Rekrutujemy na trzech poziomach: na poziomie podstawowym, średnim i bardziej zaawansowanym" - zaznaczyła rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Jak dodaje, rekrutowani muszą mieć pewne doświadczenie, ale niekoniecznie muszą to być pogranicznicy. "Może to być policja, służba celna, byli wojskowi lub funkcjonariusze innych służb. Ludzie o pewnym profilu, którzy już pracowali w różnego rodzaju służbach" - powiedziała Moncure.

Szczegóły dotyczące aplikacji oraz formularze aplikacyjne dostępne są na stronie internetowej. Rekrutacja składa się z paru etapów, a w tym m.in. z rozmowy rekrutacyjnej. Kandydaci, którzy pozytywnie zakończą proces rekrutacji, otrzymają 5-letni kontrakt z 9-miesięcznym okresem próbnym. Wyniki rekrutacji poznamy w marcu 2020 roku, a już w maju 2020 roku wyselekcjonowani funkcjonariusze rozpoczną półroczne szkolenie podstawowe (w trakcie 9-miesięcznego okresu próbnego). Pierwsi mundurowi Europejskiej Straży Granicznej obejmą służbę w styczniu 2021 roku. Funkcjonariusze Frontexu będą pracowali razem z funkcjonariuszami straży granicznych poszczególnych krajów delegowanymi do służby na zewnętrznych granicach UE lub poza nią na mocy odpowiednich umów.

Frontex nie informuje ile zarabiać będą pracujący dla Agencji funkcjonariusze. Zaznacza jednak, że pensja ta będzie odpowiednia do wykonywanych obowiązków. Co więcej, na chętnych czekają wybrane dodatki, jak np. na gospodarstwo domowe, dziecko, edukację czy te związane z rozlokowaniem bądź pracą na zmiany. Na liście ich zadań znajdziemy m.in. prowadzenie kontroli granicznej, rozpoznania, zbierania informacji na temat sytuacji na granicach UE i za nimi, prowadzenia akcji SAR czy walkę z przestępczością transgraniczną (np. ze szmuglowaniem migrantów).

Ewa Moncure podkreśla, że Frontex po raz pierwszy rekrutuje do Europejskiej Straży Granicznej. Do tej pory Agencja wysyłała i koordynowała operacje na granicach zewnętrznych, w których brali udział funkcjonariusze straży granicznych z krajów UE. Dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri zaznaczył, że rozpoczęcie rekrutacji to wyjątkowy dzień. Dodał, że "po raz pierwszy Frontex będzie miał własną służbę mundurową, działającą pod szyldem Unii Europejskiej".

PAP/Frontex/MR

Reklama

Komentarze

    Reklama