Reklama

Służby nie radzą sobie z przestępczością?

Autor. Podlaska Policja

Niemal powoła ankietowanych uważa, że Policja i inne służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. „Przeciwnie ocenia 39,9 procent” – czytamy.

Reklama

W piątkowej „Rzeczpospolitej” opublikowano sondaż, który przeprowadził dla gazety Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Wynika z niego, że 47,8 proc. osób biorących udział w sondażu uważa, że służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości (co druga jest w tym osądzie radykalna). „Przeciwnie ocenia 39,9 proc., ale tylko 7,2 proc. z nich jest o tym »zdecydowanie« przekonanych (ok. 12 proc. nie ma zdania)” - wskazuje dziennik.

    „Rzeczpospolita” podkreśliła również, że według badania najgorzej skuteczność służb oceniają młodzi – krytyczne jest 67 proc. ankietowanych poniżej 29. roku życia i więcej niż co drugi ankietowany w wieku 30-39 lat. Z sondażu dla „Rz” wynika, że krytyczni są głównie mieszkańcy małych miast i wsi – co druga osoba tam uważa, że służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości (odmiennie sądzi co trzeci badany). „Z kolei w dużych aglomeracjach, gdzie rabunków i kradzieży jest najwięcej, grono krytyków i chwalących służby jest podzielone niemal po pół” - podano.

    „Rzeczpospolita” wskazała, że na pytanie, czy służby radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości, „zdecydowanie tak” odpowiedziało zaledwie 2 proc. mieszkańców dużych miast. „Powód? To właśnie w sporych aglomeracjach przestępczość najbardziej daje się we znaki, i co rusz dochodzi do spektakularnych zdarzeń” - wyjaśniła.

    Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolita” przeprowadzono metodą CATI w dniach od 21 do 22 lutego 2025 r. na próbie 1069 respondentów.

      Przypomnijmy. W połowie lutego odbyła się ogólnopolska akcja Policji i Straży Granicznej, która ukierunkowana była na zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia do aresztów śledczych lub zakładów karnych oraz zwalczanie nielegalnej migracji cudzoziemców. Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 1 474 osoby poszukiwane listami gończymi i nakazami doprowadzenia. Wobec 398 cudzoziemców zostało wszczęte postępowanie zobowiązujące do opuszczenia Polski.

      Pierwsze deportacje cudzoziemców, którzy weszli w konflikt z prawem odbyły się w tym tygodniu. „Na pokładzie wojskowego samolotu Polskę opuściło 17 obywateli Gruzji” – informował rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Juźwiak. Jak dodawał, w najbliższych tygodniach przeprowadzone zostaną kolejne tego typu działania.

      Reklama
      Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
      WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
      Reklama

      Komentarze

        Reklama