W SW rekompensaty za niższe stanowiska?

22 czerwca 2021, 13:15
Służba Więzienna, mundur, fot. śląska policja
Fot. Śląska Policja

"W ostatnich latach status niektórych aresztów śledczych zrównano ze statusem oddziałów zewnętrznych", a powodem takich zmian, jak mówił jeszcze w styczniu 2020 roku, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, szef więziennej "Solidarności" Andrzej Kołodziejski, była "m.in. racjonalizacja środków przeznaczanych na kadrę zarządzającą". Efektem reorganizacji było – jak podkreślał – zlikwidowanie stanowisk dowódców zmian, choć zadania – jak przekonywał Kołodziejski – pozostały de facto te same. Związkowcy chcieliby szefostwo formacji przywróciło poprzedni stan rzeczy, jednak tak się nie stało. Teraz pomysł jest więc inny. W zamian za niższe stanowiska mundurowi mieliby otrzymać rekompensaty.

"Poprosiliśmy kilka jednostek o dane dotyczące tego, jakie zadania mają dotychczas dowódcy, a dziś już zastępcy dowódcy zmiany w tych oddziałach zewnętrznych, które de facto dalej są aresztami śledczymi" – mówił w styczniu w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef więziennej "Solidarności" Andrzej Kołodziejski. Jak przekonywał, okazało się, że "wykonują oni realnie te same zadania, które wykonywali, z tą różnicą, że ich uposażenia są niższe i nie mogą mieć swoich zastępców". Niedługo potem, do szefa formacji trafił wniosek o przywrócenie stanowisk dowódców zmian dla tych funkcjonariuszy. Jak się jednak okazuje, stanowiska nie zostały przywrócone, a odpowiedź jakiej udzieliła centrala SW "nie była jednoznaczna".

Co dalej? Mundurowi mają pomysł na rozwiązanie tej sytuacji. We wniosku do gen. Jacka Kitlińskiego, dyrektora generalnego SW, Andrzej Kołodziejski, szef Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" postuluje wprowadzenie "rozwiązania rekompensującego brak możliwości pełnienia służby na stanowisku dowódcy zmiany, funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowisku zastępcy dowódcy zamiany (a także pełniących obowiązki zastępcy dowódcy zmiany oraz wypełniających zadania zastępcy dowódcy zmiany mianowanych na inne niższe stanowisko służbowe) w oddziałach zewnętrznych pełniących funkcję aresztów śledczych". Kołodziejski tłumaczy, że chodzi o podwyższenie dodatków służbowych, które "zrówna poziom ich uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym z uposażeniem wraz z dodatkami o charakterze stałym jakie otrzymują dowódcy zmian w jednostkach macierzystych tych oddziałów zewnętrznych". Szef więziennej "Solidarności" podkreśla jednak, że działanie, o którym mowa, powinno wystąpić "niezależnie od omawianych aktualnie zasad regulacji dodatków czasowych i na stałe i nie wykluczy przyznania omawianych aktualnie dodatków czasowych i na stałe tymże funkcjonariuszom". 

Podstawowe pytanie, jakie pojawia się wśród sporej grupy mundurowych, dotyczy tego, czy wprowadzenie takiego rozwiązania jest w ogóle możliwe. Biorąc pod uwagę protest jaki trwa w formacji już od kilku tygodni i fakt, że jak na razie stronie społecznej i służbowej nie udało się dojść do porozumienia, w tej chwili kierownictwo formacji może nie być skłonne do wprowadzania zmian, tym bardziej takich, na które trzeba byłoby wygospodarować dodatkowe środki.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
nitek
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:31

jak zwykle związki walczą tylko o DO....masakra

Emil
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:50

Zawsze wychowawca (jak mu źle) może zamienić się z oddziałowym

Edi
środa, 23 czerwca 2021, 21:04

Są takie jednostki w których oddziałowy ma 150 sk.a wychowawca 50 do

Tomi
środa, 23 czerwca 2021, 10:08

Najgorsza służba muszą czymś zachęcić do pracy

Kufel
piątek, 25 czerwca 2021, 16:56

Nie ma czegoś takiego jak najgorsza-najlepsza służba, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Myślę że wielu z was nie chciało by szarpać się z gangusami albo menelami na ulicy z ryzykiem że możesz coś złapać lub stracić zdrowie czy życie, widzisz, każdemu bliżej do swojego ogródka i grabki zawsze grabią do siebie, nigdy od siebie, dlatego nie powinno dzielić na lepszych i gorszych, nagrodzić każdą służbę, nie wybrane

Poziomka
środa, 23 czerwca 2021, 09:02

Szkoda, że nikt nie wspomina o wychowawcach, którzy mają bardzo liczne (zbyt liczne) grupy osadzonych, a prócz tego szereg innych zadań ( np wydawanie i przyjmowanie poczty urzędowej, rejestrowanie Skype, rejestrowanie widzeń, sprawy finansowe, ewidencyjne oraz setki pytań o wypiski, e paczki i przyjmowanie paczek ). Nie wspominając o konwojach i kontrolach miejsc pracy.

On
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:52

Skąd to wziąłeś?

Oddziałowy
środa, 23 czerwca 2021, 21:00

Sorki ale u nas w jednostce większość z tego co piszesz robi ochrona

Nieznajomy
środa, 23 czerwca 2021, 17:22

Wychowawca zarabia więcej niż oddziałowy a obowiązki też ma ogromne i nie jest doceniana ta pracy przy nagrodach za to wychowawca zawsze dostanie pieniądze,.... Paczki czy wypiska oddziałowy to ogarnia więc jakieś sprzeczne informacje ktoś tu podał...

Red
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:36

Ale już nie ma nagród...

Tweets InfoSecurity24