Reklama

Służby Mundurowe

Szef MSWiA: w ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona

Fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie autokary i busy, czyli wszystkie środki zbiorowego transportu - dodał. Jak podkreślił podczas dzisiejszej konferencji Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga, w tych działaniach, oprócz straży granicznej, bierze udział także policja, KAS, ITD, a także wojsko, resort zdrowia i wojewodowie. 

Kamiński na poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej działań służb w związku z koronawirusem podkreślił, że od poniedziałku wdrażany jest kompleksowy system ochrony sanitarnej granic. Jak dodał, jest to pierwsze tego typu działanie w Europie.

Uważamy, że z uwagi na to, że gros osób zarażonych dociera do Polski z zagranicy, musimy wprowadzić nadzwyczajnie środki. Dziś o godz. 15 zostanie uruchomionych pięć kluczowych punktów - cztery na granicy z Niemcami, jeden na granicy z Czechami.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Punkty kontroli sanitarnej w Kołbaskowie, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Gorzyczkach będą pracowały 24 godziny na dobę. Dodał, że punkty te są nieprzypadkowo wybrane - są to miejsca, gdzie autobusy rejsowe przekraczają polską granicę. "W ciągu kilkudziesięciu godzin punkty te zostaną rozszerzone na całość - na wszystkie najważniejsze przejścia na granicy zachodniej i południowej. Od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszych granicach zewnętrznych, czyli z Ukrainą, z Białorusią i z Rosją" - przekazał szef MSWiA.

Zaznaczył, że "w ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona". Podkreślił, że punkty ochrony sanitarnej na granicach będą całodobowe.

"Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie autobusy, autokary, busy, czyli wszystkie środki zbiorowego transportu" - dodał minister. Poinformował, że na miejscu będzie ambulans medyczny, który w razie zdiagnozowania, że granicę przekracza osoba z symptomami choroby COVID-19, przewiezie tę osobę bezpośrednio do odpowiedniego szpitala.

Kamiński przyznał, że sytuacja ta będzie się wiązała z częściową zmianą organizacji ruchu drogowego na przejściach granicznych. Zaapelował do wszystkich podróżnych o cierpliwość i odpowiedzialność. "To są działania podejmowane w interesie nas wszystkich, a przede wszystkim podróżnych przekraczających granicę" - podkreślił. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w poniedziałek, że w Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków koronawirusa, w tym pięć w poniedziałek. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową. 

Premier dodał, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną także wdrożone w pociągach i w portach. "Najpierw Intercity, później również w tym w bardziej przygranicznym ruchu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa jest mniejsze, ale oczywiście ono również występuje" – powiedział Mateusz Morawiecki.

Komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga przekazał, że zostały opracowane procedury, w tym również wzory kart – karty pasażera i karty kierowcy. "Będą one dwujęzyczne – w języku polskim i angielskim" – podał. Jak zapowiedział szef SG, każdy pasażer, u którego podczas kontroli sanitarnej na granicy będzie można podejrzewać koronawirusa, zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności.

Jak wyjaśnił szef SG, w ramach kontroli najpierw mierzona będzie temperatura kierowcy i wszystkich pasażerów. "Potem dokonywana będzie weryfikacja karty podróżnego z dkokumentem tożsamości i osoby przedstawiającej nam te dokumenty do weryfikacji" - poinformował. Jego zdaniem, jeśli wszystko będzie w porządku, to ten proces będzie bardzo krótki. 

Tomasz Praga zaznaczył, że w tych działaniach, oprócz straży granicznej, bierze udział także policja, KAS, ITD, a także wojsko, resort zdrowia i wojewodowie.

"Mówimy o ogromnym ruchu na granicy zewnętrznej, czyli z Rosją, Białorusią, Ukrainą - (tam) mamy w tej chwili ruch około 140 tys. podróżnych (licząc) razem z lotniskami" - wskazywał Praga. "Połowa z tej liczby, około 70 tys., to powroty - wjazdy na terytorium Polski, ale mamy też połączenia promowe, których w ciągu dnia w ruchu Schengen mamy od 73 do 87, a na każdym promie w tej chwili przebywa od tysiąca do dwóch tysięcy pasażerów" - wyliczał Praga.

To pokazuje skalę, z jaką będziemy musieli się zmierzyć; to ogromne liczby i ogromne przedsięwzięcie.

gen. bryg. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej 

Podkreślił, że bez wspólnego działania wszystkich wyżej wymienionych służb wdrożenie tych procedur sanitarnych nie byłoby możliwe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama