Reklama

Służba Więzienna

Stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej nie tylko dla mundurowych

Autor. Kancelaria Sejmu/X

Część stanowisk, zarezerwowanych dotąd dla funkcjonariuszy, już niebawem zajmować będą mogli cywile. To efekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej. Zgodnie z przegłosowanymi dziś przez Sejm zmianami, pracownik cywilny będzie mógł m.in. zostać wiceszefem formacji oraz zastępcą dyrektora okręgowego czy wicedyrektorem zakładu karnego. Projekt, przygotowany przez resort sprawiedliwości, nie miał jednak łatwej drogi, a jego pierwsza wersja - która zakładała „ucywilnienie” większego katalogu stanowisk - spotkała się z niemałą krytyką środowiska. Teraz zmianami zajmie się Senat.

Dość ekspresowe tempo prac w Sejmie nie odzwierciedla drogi jaka przeszedł projekt zmian w ustawie i SW. Dokument ujrzał światło dzienne w połowie sierpnia ubiegłego roku, a rząd po raz pierwszy miał się nim zająć pod koniec października. Tak się jednak nie stało, a o powodzie przesunięcia mówiła w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, która w resorcie odpowiedzialna jest za więziennictwo. „Uznaliśmy, że zrobimy jeszcze jedną »rundę« rozmów ze związkami zawodowymi” – tłumaczyła.

Czytaj też

Po raz kolejny rząd „ucywilnieniem” w SW miał się zająć w połowie listopada ubiegłego rok. Tego terminu również nie udało się jednak dotrzymać, bo Stały Komitet Rady Ministrów wniósł „uwagi o charakterze konstytucyjnym do zaproponowanej autopoprawki, wskazując na ingerencję w prawa obywatelskie do możliwości zrzeszania się pracowników”. Ostatecznie rząd przyjął dokument podczas „trzeciego podejścia” pod koniec listopada.

Dokument, którym zajmą się teraz senatorowie, umożliwi zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej - jak tłumaczy resort sprawiedliwości - „szczególnej klasy specjalistów – pracowników cywilnych, odpowiedzialnych na przykład za prowadzenie zagadnień finansowo-inwestycyjnych albo informatycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej”.

Czytaj też

Początkowo nowela zakładała, że cywil będzie miał możliwość piastowania najwyższych funkcji kierowniczych m.in.: zastępcy dyrektora generalnego, dyrektora i zastępcy dyrektora okręgowego, dyrektora oraz zastępcy dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego, komendanta i zastępcy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendanta oraz zastępcy komendanta ośrodka szkolenia Służby Więziennej, a także komendanta lub zastępcy komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej.

Swój sprzeciw w tej sprawie wyraziły jednak oba związki zawodowe działające w Służbie Więziennej. Ich głos został usłyszany w Ministerstwie Sprawiedliwości, które postanowiło – w procesie „ucywilnienia” formacji – wykonać krok w tył.

Czytaj też

Po zmianach, w dokumencie pozostał zapis, że cywil będzie mógł pracować jako zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, zastępcy dyrektora okręgowego, zastępcy dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego, a także zastępcy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępcy komendanta ośrodka szkolenia Służby Więziennej i zastępcy komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej. Wyłączne dla mundurowych pozostaną zarezerwowane stanowiska dyrektora okręgowego, czy dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego. Warto przypomnieć, że już teraz w obowiązujących przepisach istnieją regulacje pozwalające na to, by cywil stał na czele całej formacji.

Co ciekawe, w toku prac nie zgłoszono żadnych merytorycznych poprawek. O potrzebie wprowadzenie korekt mówił jednak, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości, były wiceszef resortu Michał Woś. Jego zdaniem, w ustawie powinien pojawić się zapis, będący swoistym „wentylem bezpieczeństwa”. Chodzi o to, by do dokumentu wprowadzić artykuł mówiący o tym, że przynajmniej jedna osoba w ścisłym kierownictwie formacji musi być funkcjonariuszem SW. Ostatecznie jednak takiej poprawki nie zgłoszono.

Według założeń ustawa w zmienionym brzmieniu - po tym jak przyjmie ją Senat oraz podpisze prezydent - ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.

Bartłomiej Figaj, Dominik Mikołajczyk

Reklama

Komentarze

    Reklama