Służba Więzienna
Rząd za "ucywilnieniem” w Służbie Więziennej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy znacząco rozszerzający katalog stanowisk kierowniczych w Służbie Więziennej, na których można zatrudnić pracowników cywilnych. Dokument zakłada, że cywila będzie można zatrudnić m.in. jako zastępcę dyrektora generalnego lub zastępcę dyrektora okręgowego. Pracownik cywilny nie będzie za to mógł piastować stanowiska dyrektora okręgowego, czy dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego.
Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej zakładający umożliwienie zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych. Co istotne, było to trzecie „podejście” do przyjęcia dokumentu. Po raz pierwszy rząd miał się nim zająć pod koniec października. Tak się jednak nie stało i dopiero teraz dokument został przyjęty przez rząd.
O powodzie przesunięcia rządowych prac nad nowelizacją, mówiła w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszefowa Ministerstwa Sprawiedliwości Maria Ejchart, która jest odpowiedzialna za więziennictwo. „Uznaliśmy, że zrobimy jeszcze jedną »rundę« rozmów ze związkami zawodowymi. Ten projekt nie wzbudzał kontrowersji podczas konsultacji międzyresortowych. Doszliśmy jednak do wniosku, że postulat związkowców, który dotyczył przynależności do partii politycznej pracowników cywilnych, należy uwzględnić” – mówiła wiceminister sprawiedliwości.
Po raz kolejny rząd „ucywilnieniem” w SW miał się zająć w połowie listopada. Tak się jednak nie stało, bo Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu w dniu 22 listopada 2024 r. podniósł „uwagi o charakterze konstytucyjnym do zaproponowanej autopoprawki wskazując na ingerencję w prawa obywatelskie do możliwości zrzeszania się pracowników”.
„W związku z tym, zrezygnowano z tego rozwiązania, pozostawiając konieczność zachowania apolityczności przez pracowników Służby Więziennej, jak jest obecnie, nie zabierając im jednocześnie możliwości zrzeszania się. W wyniku tego, Ministerstwo Sprawiedliwości powróciło do pierwotnej wersji projektu - bez zmiany wprowadzającej odpowiednie stosownie wobec pracowników cywilnych art. 163 ustawy o Służbie Więziennej” – wskazał resort sprawiedliwości.
Czytaj też
Nowela „pozwolić ma na zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej szczególnej klasy specjalistów – pracowników cywilnych, odpowiedzialnych na przykład za prowadzenie zagadnień finansowo-inwestycyjnych albo informatycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej”. „Dotychczas bowiem, w sposób nieuzasadniony, pracownik cywilny może zostać powołany wyłącznie na stanowisko Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, ale nie może już piastować choćby stanowiska zastępcy tego Dyrektora do spraw finansowych, czy też inwestycyjnych. Zgodnie z literą obowiązującego prawa stanowiska kierownicze obsadzane mogą być tylko przez oficerów Służby Więziennej. Takie kształtowanie polityki zarządczej i kadrowej w Służbie Więziennej jest nie tylko archaiczne i mało dynamiczne, ale obniża także jakość tej formacji mundurowej” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej.
Początkowo projekt zakładał, że cywil będzie miał możliwość piastowania najwyższych funkcji kierowniczych m.in.: zastępcy dyrektora generalnego, dyrektora okręgowego, czy dyrektora i zakładu karnego lub aresztu śledczego. Swój sprzeciw w tej sprawie wyraziły jednak oba związki zawodowe działające w Służbie Więziennej. Ich głos został usłyszany w Ministerstwie Sprawiedliwości, które postanowiło - w procesie „ucywilnienia” formacji - wykonać krok w tył.
„Praktycznie wszystkie stanowiska (z wyjątkiem ochronnych) mogą być już teraz obsadzane przez pracowników cywilnych – to najważniejsze stanowiska kierownicze (stanowiska dyrektorów jednostek organizacyjnych), stanowiąc spoiwo skupiające w sobie podstawowe spektrum zadań Służby Więziennej, pozostają zarezerwowane dla funkcjonariuszy” – informował w piśmie do przewodniczących obu związku zawodowych wiceszef MS Arkadiusz Myrcha.
Po zmianach, w dokumencie pozostał zapis, że cywil będzie mógł pracować jako zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zastępca dyrektora okręgowego, zastępca dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego, a także zastępca Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępca komendanta ośrodka szkolenia Służby Więziennej i zastępca komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej. Wyłączne dla mundurowych pozostaną zarezerwowane stanowiska dyrektora okręgowego, czy dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego.
O planie „ucywilnienia” w Służbie Więziennej mówił, w rozmowie z InfoSecurity24.pl dyrektor generalny SW płk Andrzej Pecka. Jak podkreślał, umożliwienie zatrudniania cywili na niektóre stanowiska nie jest celem samym w sobie, choć jego zdaniem stopniowo – w niektórych pionach – powinno następować. O tym, z jakiego powodu Służba Więzienna potrzebuje pracowników cywilnych na niektórych stanowiskach kierowniczych dyrektor generalny SW mówił również podczas ostatniego wywiadu dla InfoSecurity24.pl, w trakcie targów Więziennictwo w Lublinie.
Teraz projektem zmian w formacji – po przyjęciu ich przez Radę Ministrów – zajmą się parlamentarzyści. Jeśli dadzą oni „zielone światło” dla zmian, dokument trafi do prezydenta. Według założeń nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.