Sejm za likwidacją więziennej „specsłużby”

Sejm przyjął zmiany w ustawie o Służbie Więziennej, które zakładają likwidację Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej. Ustawa trafi teraz pod obrady izby wyższej parlamentu. Czy oznacza to, że coraz większymi krokami zbliża się likwidacja więziennej „specsłużby”?
Projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który zakłada likwidację Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej zakończył sejmowy epizod swojej drogi legislacyjnej. W piątek posłowie przyjęli dokument i skierowali go do dalszych prac w Senacie. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało w piątek 233 posłów, a 177 było przeciwnych, 15 wstrzymało się od głosu.
Przepisy przyjęte przez posłów zakładają likwidację więziennej „specsłużby”, która skrajne emocje budziła od momentu, kiedy w 2022 roku powołaną ją do życia. Wtedy to tłumaczono, że IWSW powstało by odpowiadać za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych, a także przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
Jednak po zmianie władzy w Polsce, nowe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości uznało, że „koszty związane z powołaniem i funkcjonowaniem Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej mają charakter niewspółmierny do efektów jego działalności”. „Z danych za rok 2023 wynika, że funkcjonariusze Inspektoratu brali udział od stycznia do grudnia w zatrzymaniu 9 osób” - podało MS.
„Z kolei czynności administracyjno-porządkowe wykonywali na terenie jednostek organizacyjnych Służby Więziennej 257 razy. Dziesięciokrotnie udzielali wsparcia dla czynności procesowych realizowanych przez inne organy. W 2023 r. Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej prowadził 28 spraw operacyjnych, z czego 26 zostało wszczętych z inicjatywy własnej, a 2 na podstawie informacji otrzymanych z innych źródeł” – wskazywało w uzasadnieniu projektu ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości.
Według danych resortu funkcjonowanie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej kosztować miało Centralny Zarząd SW w 2023 r. ponad 9,8 mln złotych, zaś tylko w pierwszym półroczu 2024 roku prawie 11 mln złotych. Do tego, niemal 900 tys. złotych – w 2023 roku oraz do 31 maja 2024 - wydano na działalność wydziałów zamiejscowych IWSW.
Obecnie w IWSW służbę pełnić ma 16 funkcjonariuszy oraz czterech pracowników cywilnych, którzy – jak zapewnia resort - mają utrzymać zatrudnienie w Służbie Więziennej.
Przyjęcie ustawy przez Sejm to kolejny krok na drodze do likwidacji więziennej „specsłużby”. Za zmianami odpowiedzieć muszą się senatorowie oraz prezydent. Pozostaje jednak pytanie, czy likwidacja IWSW trafi jeszcze na biurko Andrzeja Dudy, czy już nowego prezydenta.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze