Służba Więzienna
Noc niestraszna Służbie Więziennej
Podczas targów i konferencji „Więziennictwo” w Lublinie, przedstawiciele PCO przekonywali jak istotne dla pracy służb mundurowych, w tym Służby Więziennej, jest wyposażenie do prowadzenia obserwacji w nocy. Na stoisku PCO zaprezentowano najnowsze wyroby optoelektroniczne, oparte na technologii noktowizyjnej, termowizyjnej oraz laserowej.
Prezentowana na stoisku PCO lornetka termowizyjna NPL-1T AGAT skonstruowana została na potrzeby prowadzenia obserwacji w warunkach utrudnionej widoczności. Może być ona wykorzystywana zarówno w dzień, jak i w nocy. Atuty NPL-1T, na które zwracają uwagę użytkownicy to połączenie jakości uzyskiwanego obrazu termowizyjnego z jednoczesną redukcją masy urządzenia oraz zmniejszeniem poboru energii. Jest to bardzo istotne chociażby dla funkcjonariuszy Służby Więziennej pełniących służbę w nocy.
Lornetki termowizyjne NPL-1T pozwalają użytkownikowi na obserwację obrazu termowizyjnego na dwóch wyświetlaczach OLED lub, jeśli istnieje taka potrzeba, wysyłania go poprzez cyfrowe wyjście wideo. W tym drugim przypadku lornetka staje się źródłem obrazu prezentowanego na monitorze czy też zewnętrznym wyświetlaczu nagłownym. Jednocześnie, istnieje możliwość zapisywania utrwalonego materiału zdjęciowego w wewnętrznej pamięci. Konstruktorzy NPL-1T przystosowali ją do współpracy z wojskowym odbiornikiem GPS, przez co istnieje możliwość wyświetlania na ekranie również współrzędnych geograficznych oraz czasu.
Czytaj też: Służba Więzienna vs wyzwania modernizacji
Ważąca 800 g lornetka termowizyjna PCO NPL-1T jest zasilana z 4 baterii typu AA 1.5V. Wymiary urządzenia to 190mm x 150mm x 100mm. Konstruktorzy umożliwili podłączenie tego urządzenia do zewnętrznych źródeł zasilania o zróżnicowanym zakresie napięć, tj. 8V ÷ 32V. W przypadku NPL-1T pobór mocy lornetki termowizyjnej jest określany na 1,25W. Prezentowana przez PCO w Lublinie lornetka termowizyjna NPL-1T ma mikrobolometryczny typ detektora, jego rozdzielczość wynosi 640x480 pikseli, a rozmiar piksela 17µm.
Lornetka termowizyjna wyposażona jest w dodatkową przystawkę optyczną, dzięki czemu można uzyskać dwukrotne powiększenie. Konstrukcja pozwala na uzyskanie pola widzenia 12°x9°, a przy nasadce 6°x4,5°. NPL-1T można wykorzystywać w temperaturze od -30°C do +60°C. Zastosowanie NPL-1T umożliwia także orientacyjny pomiar odległości do obserwowanego celu o wysokości 1.75 m. Przedstawiciele PCO zaznaczają, że prezentowanaNPL-1T posiada również inne funkcje, takie jak znaki celownicze oraz możliwość, wyostrzania szczegółów obrazu. W Lublinie na stoisku PCO zaprezentowano również Dzienny Celownik Modułowy DCM-1 SZAFIR, charakteryzujący się połączeniem celownika optycznego LDK-4 o czterokrotnym powiększeniu z celownikiem kolimatorowym MK-1. Tego rodzaju wyposażenie można instalować na różnych rodzajach broni palnej, wykorzystujących standard MIL-1913.
JR