Reklama

Służba Więzienna

Mundurowi uczą nastolatki strzelać

Autor. ppor. Daniel Bazylewicz/Służba Więzienna

W ciągu jednego półrocza 22 tysiące uczniów skorzystać miało z lekcji sprawiedliwości organizowanych przez Służbę Więzienną. „Kolejne dziesiątki tysięcy zostaną objęte edukacją od nowego roku szkolnego” – zapowiedział w Kaliszu na konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś. Na zajęcia na strzelnicy „trafiło” jednak tylko 500 z nich.

Reklama

Michał Woś przypomniał na wtorkowej konferencji prasowej w Kaliszu, że w ubiegłym roku przeprowadzono reformę Służby Więziennej. Jednym z filarów tej reformy – jak wyjaśnił – było dołożenie nowego zadania funkcjonariuszom SW w postaci zajęć edukacyjnych z prawna i obronności. W tym celu powołano pełnomocnika Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do spraw edukacji prawnej i proobronnej młodzieży. Jego zadaniem jest koordynacja współpracy między SW a szkołami.

Reklama

Podczas zajęć, jak tłumaczono, uczniowie zapoznają się z kwestiami prawnymi dotyczącymi przestępstw, zasadami obsługi broni, a przy okazji zwiedzają jednostki penitencjarne. W ciągu jednego półrocza chęć udziału w programie zgłosiło ponad 700 szkół, z lekcji sprawiedliwości skorzystało 22 tys. uczniów, a 500 odbyło zajęcia na strzelnicy. Woś zapowiedział, że jednostki zostaną wyposażone w nowe strzelnice, żeby funkcjonariusze i uczniowie mieli łatwiejszy dostęp do ćwiczeń praktycznych z bronią. "Chodzi o to, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polacy czuli się bezpiecznie" – zapewnił.

Faktycznie, ostatnie miesiące to szereg inwestycji w tego typu obiekty, które formacja ma na koncie. Przykładowo, jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, podpisano umowę na cztery strzelnice, w wersji kontenerowej. Budową wszystkich zajmie się ten sam wykonawca, który za realizację – razem – otrzyma ponad 8 mln złotych netto, czyli firma Klimawent S.A. Cztery lokalizacje do których trafią, to: Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej Oddział Zamiejscowy w Zwartowie, Areszt Śledczy w Lublinie, Zakład Karny w Rzeszowie i Zakład Karny we Wronkach. Dostawa zrealizowana ma zostać w ciągu 5 miesięcy, a będzie zawierała strzelnice kontenerowe MoST-2.

Reklama

Czytaj też

Chwilę później okazało się, że Służba Więzienna podpisała umowy na kolejne strzelnice kontenerowe. Tym razem jednak chodziło o dwie strzelnice, za prawie 4,4 mln mln złotych netto. Pierwsza z nich zamontowana zostać ma w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie Oddział Zamiejscowy w Kikitach, a druga – Areszcie Śledczym w Bytomiu Oddział Zewnętrzny w Zabrzu. Obie dostarczą Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A.

Opublikowany został również przetarg na mobilną strzelnicę kontenerową na potrzeby przeprowadzania treningów i szkoleń strzeleckich dla funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Iławie oraz uczestników szkolenia wstępnego realizowanego na obiektach jednostki.

Przypomnijmy, że strzelnice mają zostać wykorzystane do realizacji misji edukacyjnej. Chodzi dokładnie o – jak to ujął jeszcze przed wprowadzeniem programu w życie resort sprawiedliwości – współuczestniczenie w edukacji młodzieży, związanej z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych (w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania). A to wszystko oczywiście w ramach przedmiotu szkolnego edukacja dla bezpieczeństwa. W tym celu Dyrektor Generalny SW określa, w drodze zarządzenia, sposób realizacji m.in. szkolenia strzeleckiego młodzieży w jednostkach organizacyjnych.

Czytaj też

Zgodnie z danymi, które resort sprawiedliwości udostępnił jeszcze przy okazji publikacji projektu zmian w ustawie o SW, nowe strzelnice kontenerowe miały pojawić się w co najmniej 46 jednostkach penitencjarnych. Nowymi przepisami zobowiązano również mundurowych SW do utrzymywania wymaganego poziom umiejętności posługiwania się bronią palną, zapewniającego wykonywanie przez nich zadań służbowych. Ma to być realizowane w szczególności w oparciu o udział w szkoleniu zawodowym.

Kajetan Rajski, pełnomocnik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej dodał podczas konferencji w Kaliszu, że celem zajęć jest także zachęcenie młodzieży do związania swojej przyszłości ze Służbą Więzienną. Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński powiedział, że obecnie w strukturach SW zatrudnionych jest 30 tys. funkcjonariuszy, 2 tys. pracowników cywilnych, a w jednostkach jest 78 tys. osadzonych. A to, że formacja ma problem z wakatami – i to od wielu lat – nie jest tajemnicą.

Konferencja odbyła się na terenie kampusu Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu, która od 1 września zostanie przekształcona w Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Gustaw2004

    Syn mojego przyjaciela poszedł na strzelnicę z klasą w ramach zajęć EDB gdzie uczyli się strzelać z karabinów powtarzalnych. I my się nazywamy rozwiniętym krajem?

  2. pawelv

    Sprawa nauki strzelania dla nie mundurowych zaczyna być problemem dla środowisk sędziowskich , ponieważ sędziowie są zaniepokojeni zbyt dużą liczbą osób w Polsce umiejących korzystać z broni i starających się o nią i pozwolenia na broń

Reklama