Służba Więzienna
Modernizacja i co dalej? W Lublinie o przyszłości Służby Więziennej [WIDEO]
W Służbie Więziennej trwa pierwsza w historii modernizacja. Nowe mundury, remonty zakładów karnych i aresztów śledczych, sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy, to tylko niektóre z elementów programu, który wchodzi właśnie w decydującą fazę. SW jako jedną z największych w Polsce służb mundurowych dotykają również problemy, ale jak podkreśla mjr Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej, zadaniem programu modernizacji jest właśnie eliminacja większości z nich. O wyzwaniach, modernizacji i rozwoju formacji, mundurowi rozmawiać będą też podczas kwietniowej Konferencji i Targów #WIĘZIENNICTWO2019 w Lublinie.
Służba Więzienna się zmienia i nie chodzi tutaj tylko o nowe umundurowanie. Zmiany objęły m.in. reorganizację zakładów karnych i aresztów śledczych. W wyniku tych działań zniesiono 15 aresztów śledczych, a kolejnych 18 więzień przekształcono w oddziały zewnętrzne. W 10 oddziałach utworzono areszty śledcze.
W 2018 roku Służba Więzienna sfinalizowała również przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45. Na początku roku ruszyła też Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki. Służba Więzienna była bowiem do tej pory jedną z nielicznych formacji mundurowych w Polsce, która nie posiadała własnej akademii.
Ale, jak podkreślają przedstawiciele Służby Więziennej, przed formacją stoją też spore wyzwania. Z jednej strony wynikają one chociażby z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa w zakładach karnych w związku z rozwojem i powszechnym dostępem do najnowszych technologii, które mogą być wykorzystywane przez więźniów, z drugiej - często mówi się o coraz powszechniejszym systemie dozoru elektronicznego, który od ubiegłego roku w całości jest zarządzany właśnie przez SW.
O modernizacji, dozorze elektronicznym czy nowoczesnych rozwiązaniach ochronnych w więziennictwie, funkcjonariusze SW będą mieli okazję porozmawiać już niebawem w Lublinie. Na początku przyszłego miesiąca (3-4 kwietnia), na terenie Targów Lublin, odbędzie się konferencja i targi #WIĘZIENNICTWO2019. „Chcemy rozmawiać o zmianach jakie zachodzą w Służbie Więziennej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl mjr Bartłomiej Turbiarz. Targowo-konferencyjna formuła pozwoli też mundurowym na zapoznanie się z ofertą firm, które na co dzień tworzą rozwiązania dla sektora bezpieczeństwa.
Czytaj też: Mundury Służby Więziennej po "modernizacji"
Główne stoisko na Targach w Lublinie, będzie poświęcone właśnie Służbie Więziennej, jako bohaterowi tego wydarzenia. Zaprezentujemy tam m.in. cele mieszkalną, do której będzie można wejść, urządzenia techniczno-ochronne stosowane w jednostkach, będzie system dozoru elektronicznego, będą nasze więzienne samochody (…) będziemy informowali też jak można zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej
„Nasza obecność na targach, takich jak te w Lublinie, to wręcz obowiązek” – dodał mjr Turbiarz.
Więcej informacji na temat Konferencji i Targów #WIĘZIENNCTWO można znaleźć na stronie wieziennictwo.targi.lublin.pl. InfoSecurity24.pl jest głównym patronem medialnym wydarzenia.
DM