Reklama

Służba Więzienna

Projekt podwyżek SW już na RCL. Jak wygląda tabela mnożników?

Fot. Służba Więzienna - kpt. Szczepan Sułek
Fot. Służba Więzienna - kpt. Szczepan Sułek

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się dziś projekt wyczekiwanego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej rozporządzenia, dzięki któremu otrzymają oni wynegocjowane w ubiegłym roku podwyżki. Projekt w trybie pilnym został zaopiniowany pozytywnie przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Zgodnie z dokumentem, pensje mundurowych już niebawem powinny wzrosnąć (wraz z nagrodą roczną) przeciętnie o 655 złotych brutto.

Funkcjonariusze Służby Więziennej długo czekali na to, aż rozporządzenie ujrzy światło dzienne. Wynegocjowane w ubiegłym roku podwyżki, na konta funkcjonariuszy powinny trafiać od 1 stycznia tego roku jednak, mimo że mundurowi otrzymali już w tym roku trzy pensje, żadna z nich nie zawierała obiecanych pieniędzy. Dzisiejsza publikacja projektu rozporządzenia to już jeden z ostatnich etapów przed oczekiwaną zmianą przepisów. To, jak ważna jest to kwestia dla środowiska mundurowych z SW, widać choćby po ekspresowym trybie opiniowania przez jeden ze związków zawodowych działajacych w formacji.

Jak czytamy w projekcie, "zmiany polegają na zmianie mnożników przeciętnego uposażenia stanowiącego uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy, co w konsekwencji będzie skutkować podwyżką stawek uposażenia zasadniczego o kwotę 520 złotych na stanowiskach zaszeregowanych w grupie od 2 do 39". Pierwsza grupa zaszeregowania pozostaje na niezmienionym poziomie. Podwyżka uposażenia zasadniczego spowoduje też wzrost wydatków z tytułu dodatku za wysługę lat. Co za tym idzie, łącznie uposażenie zasadnicze, razem z dodatkiem za wysługę lat, wzrośnie przeciętnie o 604 złote brutto na etat. Brakujące 51 złotych to kwota wynikająca ze wzrostu nagrody rocznej, czyli tzw. trzynastki.

image
Źródło: Projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Ile to będzie kosztowało? Zgodnie z wyliczeniami podwyżki w 2019 roku pochłoną kwotę 221 122 000 złotych. Łącznie zwiększenie uposażeń w SW w latach 2019-2028 ma kosztować budżet państwa 2 363 761 000 złotych. 

Po zmianach wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW, wzrośnie z poziomu 3,28 do 3,71. 

image
Źródło: Projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Funkcjonariusze SW mogą się spodziewać, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, a biorąc pod uwagę fakt, że projekt został już opublikowany i w części zaopiniowany, może się to zdarzyć w najbliższych dniach. Zatem nie jest wykluczone, że podwyżki znajdą się na kontach funkcjonariuszy wraz z kwietniową, a najpóźniej z majową wypłatą. Dodatkowo mundurowi otrzymają też wyrównanie równe kwocie jaką powinni otrzymać od stycznia tego roku.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama