Reklama

Służba Więzienna

Kto w SW może nie nosić munduru? Resort chce "powrotu do sprawdzonych rozwiązań"

Autor. Służba Więzienna

Po dwóch latach, Ministerstwo Sprawiedliwości przywraca obowiązek noszenia umundurowania i wyposażenia polowego dla niektórych funkcjonariuszy Służby Więziennej. „Obecnie funkcjonujące rozwiązanie (…) nie przyniosło zamierzonych pozytywnych efektów” – podkreślił resort. Jak dodało ministerstwo, „wymaga (to – przyp. red.) powrotu do sprawdzonych rozwiązań sprzed nowelizacji”.

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza po raz kolejny dokonać zmiany treści rozporządzenia w sprawie stanowisk służbowych, na których funkcjonariusze Służby Więziennej nie mają obowiązku noszenia umundurowania i wyposażenia polowego. Korekty wprowadzone w przepisach były skutkiem tragicznego ataku na funkcjonariuszkę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie w 2022 roku.

Z obowiązku noszenia munduru i wyposażenia polowego zwolnieni byli jedynie funkcjonariusze na stanowiskach, na których są realizowane zadania z zakresu oddziaływania penitencjarnego „w trakcie prowadzenia i organizacji programów resocjalizacji, zajęć kulturalno-oświatowych, zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu poza terenem zakładu karnego i aresztu śledczego” oraz „w domach matki i dziecka zakładów karnych i aresztów śledczych”.

Reklama

W połowie lipca 2023 roku ówczesne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości kolejny raz rozszerzyło katalog stanowisk, które były zwolnione z obowiązku noszenia umundurowania i wyposażenia polowego. Dotyczyło to m.in. funkcjonariuszy pełniących służbę „w Inspektoracie Wewnętrznym Służby Więziennej, na których są realizowane zadania w formie czynności operacyjno-rozpoznawczych” oraz „w uczelni Służby Więziennej, na których są wykonywane działania wykraczające poza zadania realizowane przez Służbę Więzienną”.

Czytaj też

Jak się jednak okazuje obecnemu szefostwu resortu, nie do końca pasuje taki kształ przepisów. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w tej sprawie. „W proponowanej zmianie aktu wykonawczego Ministra Sprawiedliwości określającego stanowiska służbowe, na których funkcjonariusze Służby Więziennej w czasie wykonywania zadań służbowych nie mają obowiązku noszenia umundurowania i wyposażenia polowego przewiduje się zawężenie katalogu tych stanowisk, o funkcjonariuszy pełniących służbę w Inspektoracie Wewnętrznym Służby Więziennej oraz w uczelni Służby Więziennej oraz zwolnienie grupy stanowisk penitencjarnych z obowiązku noszenia umundurowania i wyposażenia polowego” – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Mówiąc wprost, z katalogu stanowisk na których munduru nosić nie trzeba znika Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej oraz Akademia Wymiary Sprawiedliwości.

„Aktualne brzmienie przepisu § 2 pkt 1 wprowadzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych, (…) po tragicznym ataku na funkcjonariuszkę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, nie sprawdziło się i wymaga powrotu do sprawdzonych rozwiązań sprzed nowelizacji” – wskazali autorzy projektu.

Czytaj też

Z nowego projektu rozporządzenia wynika, że zwolnieni z obowiązku noszenia umundurowania i wyposażenia polowego będą jedynie funkcjonariusze pełniący służbę na stanowiskach penitencjarnych, na których są realizowane zadania z zakresu oddziaływania penitencjarnego, specjalistycznego oddziaływania terapeutycznego i zatrudnienia w trakcie prowadzenia i organizacji. Dotyczy to „programów resocjalizacji, zajęć kulturalno-oświatowych, zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu, obsługi bibliotecznej i radiowęzła, prowadzenia rozmów wychowawczych, prowadzenia czynności związanych z wykonywaniem pracy przez osadzonych, udzielania pomocy w przygotowaniu do readaptacji społecznej i zwolnienia z jednostki penitencjarnej, prowadzenia badań i udzielania pomocy psychologicznej oraz prowadzenia terapii i oddziaływań psychokorekcyjnych”. Zwolnienie z obowiązku dotyczy funkcjonariuszy pełniących służbę w „działach penitencjarnych, działach terapeutycznych, oddziałach penitencjarnych, ośrodkach diagnostycznych, domach matki i dziecka zakładów karnych i aresztów śledczych”.

Reklama

W uzasadnieniu dodano, że powyższe zmiany podyktowane są „potrzebami Służby Więziennej i służyć będą realizacji czynności służbowych wykonywanych przez funkcjonariuszy tej formacji, w ramach powierzonych zadań”.

Według założeń rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Aktualnie projekt został przekazany dwóm związkom zawodowym działającym w Służbie Więziennej, w ramach konsultacji publicznych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze