Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Co z tym programem modernizacji?

29 czerwca 2021, 12:34
wąsik, fot. mswia, sejm, komisja
Fot. MSWiA

Mija kolejny miesiąc, a projektu ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych próżno szukać tak w wykazie prac rządu, jak i na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z informacji jakie na początku czerwca, w odpowiedzi na poselską interpelację, przekazał wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik wynika, że w resorcie wciąż trwają prace nad projektem. Nie odbyło się też "pilne" spotkanie w sprawie ustawy, o które w połowie miesiąca wnioskowali mundurowi związkowcy.

Brak lub opóźnienie wejścia w życie kolejnej ustawy modernizacyjnej może wprowadzić "w szeregach (…) służb falę niezadowolenia i goryczy, co w efekcie mogłoby doprowadzić do powrotu sytuacji napięć i protestów, jakie miały miejsce w roku 2018" – pisał w połowie miesiąca w piśmie do szefa MSWiA przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Wnioskował on o "pilne spotkanie poświęcone konsultacjom nowego wieloletniego programu modernizacji służb mundurowych". Jak się jednak okazało, do spotkania do dziś nie doszło. "Wciąż czekamy na wyznaczenie terminu" – mówi pytany o rozmowy z kierownictwem MSWiA szef FZZ SM Krzysztof Oleksak. 

Czekając na… 

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, jeszcze w maju w rozmowie z redakcją InfoSecurity24.pl zapewniał, że "projekt ustawy jest na ukończeniu". Jak mówił, przed resortem konsultacje ze związkami zawodowymi i akceptacja na forum rządowym. Jak na razie jednak ministerstwu nie udało się ani uzgodnić rozwiązań ze związkowcami, ani skierować dokumentu pod obrady rządu. Co więcej, projekt wciąż owiany jest niemałą tajemnicą, a informacji na temat rozwiązań, które proponuje jest naprawdę niewiele. Wiemy – co deklarował Wąsik – że na nowy program modernizacji przeznaczonych ma zostać nie mniej środków niż na jego poprzednią edycję, choć – jak mówił – "sporo do powiedzenia w tej kwestii ma premier czy minister finansów", a "priorytetów i zadań jest bardzo dużo".

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z ww. formacjami, trwają prace nad projektem programu, który – po uzyskaniu ostatecznego kształtu i przyjęciu przez Radę Ministrów – zostanie skierowany do Sejmu RP.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiedź na interpelację 7 czerwca 2021 r.

Kiedy zatem poznamy projekt, nie wiadomo. Chociaż to, kiedy dokument zostanie upubliczniony – jeśli prace nad jego kształtem są już zakończone – to tylko jedna strona medalu. Druga, znacznie ważniejsza, dotyczy jego zawartości. Co do tego, że pieniądze w budżetach służb to środki na ich bieżące funkcjonowanie, natomiast te, które pochodzą z ustaw modernizacyjnych pozwalają na dalszy rozwój formacji, zgadzają się zarówno przedstawiciele MSWiA jak i funkcjonariusze. I mówiąc o pewnych ogólnych założeniach, obie strony zgadzają się w też zapewne w wielu innych punktach. Diabeł jednak – jak powszechnie wiadomo – tkwi w szczegółach. I tak np. minister pytany o podwyżki dla funkcjonariuszy – choć trzeba jasno powiedzieć, że ich nie wyklucza – odpowiada, że "służby mundurowe to nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni" i resort zamierza "mocniej spojrzeć" na tę grupę, której "dotychczasowe ustawy modernizacyjne nie obejmowały". Mundurowi związkowcy mówią z kolei wprost, że nie wyobrażają sobie "żeby nowa ustawa modernizacyjna nie przewidywała podwyżek zarówno dla pracowników cywilnych, jak i funkcjonariuszy". Jak podkreślał Krzysztof Oleksak, nikt takiego scenariusza w ogóle nie bierze pod uwagę.

Czy kwestia podwyżek będzie jedną z kwestii spornych oczywiście nie wiadomo, nie zmienia to jednak faktu, że tego typu "spraw do dogadania" może być co najmniej kilka i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzić będą pieniądze – a przecież to o nie chodzi w modernizacji – nie będą to łatwe negocjacje. Patrząc na to, jak "oszczędnie" MSWiA informuje o jednym ze sztandarowych projektów i biorąc pod uwagę choćby fakt, że mimo prośby związkowców o pilne spotkanie, do dziś nie udało się go zorganizować, można przypuszczać, że albo projekt nie jest jeszcze w pełni gotowy albo wciąż trwają wewnątrzrządowe konsultacje dotyczące jego kształtu. I tak naprawdę bez względu na to, czy któreś z przytoczonych wyjaśnień jest zgodne ze stanem faktycznym czy powód jest zupełnie inny, projekt tej ustawy jest chyba jednym z najbardziej oczekiwanych w ostatnich miesiącach. To to od niego bowiem zależy – w sporej mierze – to, jak przez najbliższe lata wyglądać będzie mundurowa rzeczywistość. Nie dziwi więc, że jednym z częściej powtarzanych ostatnio zwrotów, jakie pojawiają się w rozmowach z funkcjonariuszami, których zapyta się o projekt tej ustawy, jest "czekamy z niecierpliwością".

Reklama
Reklama


KomentarzeLiczba komentarzy: 161
Strażak Sam
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:56

Smutne jest to że modernizacja to NAJWAŻNIEJSZA od dziesięcioleci ustawa modernizacyjna, a tu nie ma żadnej informacji, zupełnie nic na ten temat. Sprawa zostawiona sama sobie, niby trwają jakieś konsultacje, ale czym one są poparte?, posiedzeniami bez konkretów, to może trwać miesiącami, latami bez żadnych wyników. Panowie Związkowcy, co tak cicho w naszej sprawie?, dlaczego sprawa tak ważna i poważna nie doczekała się żadnego porozumienia, czasu zostało mniej niż mało, za moment nam przekażecie że coś tam nie wypaliło i wrócicie do rozmów kiedyś, może w 2030?!

2021
poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:18

I nadal cisza... Oby nie trwała do 2024

Igor
poniedziałek, 12 lipca 2021, 22:05

Mamy lipiec, jeżeli do września nie będzie porozumienia to koniec. W 2023 wybory parlamentarne i samorządowe, przy założeniu że obecna władza przetrwa to może 2024/2025 wejdzie modernizacja, ale inny wariant oznacza że to koniec pieśni, koniec modernizacji, a wiadomo że Polska na wyborach podzieli się na +/- na pół. W tym czasie inflacja nas pokona, ceny idą tak szybko w górę że wielu już dziś nie ogarnia budżetu domowego

Tomek
poniedziałek, 12 lipca 2021, 02:31

Czas się określić, coś nowego w sprawie modernizacji?

Lilek
poniedziałek, 12 lipca 2021, 02:31

Za moment wrzesień, a potem ta dyskusja staje się czysto teoretyczna, teraz jest czas na wszelkie decyzje, po wrześniu 2021 właściwie zostaje nam powrót do dyskusji w 2024 roku, czyli po wyborach, ale do tego momentu nasze pensje będą guzik warte, bo kilka lat inflacji zrobi swoje. Poza tym kto wtedy będzie sprawował władzę?, no właśnie, każdy głos będzie sporo ważył, sympatie polityczne są mocno podzielone i tak dochodzimy do wniosku że nasze podwyżki zależą od kształtu sceny politycznej, jedna partia widzi, druga nie potrzebę modernizacji, każda ma inną wizję, krótko mówiąc zróbmy wszystko żeby teraz zapadła decyzja, nie kiedyś

Mundek
czwartek, 8 lipca 2021, 21:04

Coś wiadomo w sprawie modernizacji?, ktoś coś wie?, od jego wejścia uzależniam dalszą przygodę w mundurze, zresztą nie trzeba być wróżbitą żeby wiedzieć że wielu z nas odejdzie lub zostanie, wszystko zależy od wejścia modernizacji i poprawy płac

Czesiek
sobota, 10 lipca 2021, 15:58

Tak, wiadomo tyle, że miała być wprowadzona od 01.01.2021r., i tyle, że przeciąga się czas ukazania projektu, oraz zapanowała cisza w tym temacie, która trwa od dłuższego czasu. Wiele ludzi deklaruje odejście na emeryturę, nastroje wśród f-szy są złe.

Tweets InfoSecurity24