Służby Mundurowe
Skuteczni przeciwko terrorystom. Kontrterroryści i strażacy na ćwiczeniach z rampą szturmową
Kontrterroryści i strażacy są już po ostatnim szkoleniu w ramach projektu dotyczącego zwalczania zagrożeń terrorystycznych. Tym razem nacisk został położony na działania w obiektach wielkopowierzchniowych, typu sklep wielkopowierzchniowy. Większość ćwiczeń odbywała się z użyciem zakupionej w ubiegłym roku platformy szturmowej, zabudowanej na pojeździe Toyota Hilux HILOAD 6x6.
W styczniu obyła się trzecia i tym samym ostatnia edycja szkolenie z zakresu prowadzenia operacji kontrterrorystycznej w sytuacji ataku terrorystycznego z użyciem materiałów CBRN-E, w ramach projektu "Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym". Realizowany on jest z inicjatywy i przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie, specjalizującej się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym). Jednym z podstawowych założeń cyklu szkoleń było wykorzystanie pojazdu z platformą szturmową, który formacja zakupiła w ramach projektu "Bezgraniczne Bezpieczeństwo", finansowanego z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej, wartego 3 mln złotych.
Zakupiony pickup (odebrany latem 2021 roku) poddany został głębokiej przeróbce. Bazę dla nowego pojazdu krakowskich mundurowych stanowi zmodyfikowana Toyota Hilux HILOAD 6x6, będąca "dziełem" Prospeed Motorsport Ltd., którą w Polsce reprezentuje Concept Sp. z o.o. Zabudowano na niej rampę szturmową, z dwoma podnoszonymi niezależnie trapami. Tego typu rampy wcześniej zostały dostarczone m.in. do JW Grom. Na każdym trapie, w jego tylnej części znajdują się podnoszone, zintegrowane tarcze balistyczne. W trakcie szturmu na rampie może znajdować się do 8 operatorów. Pod rampą zlokalizowany jest kontener do przewożenia wyposażenia szturmowego. W kabinie pojazdu może poruszać się dwóch funkcjonariuszy, za przednimi fotelami znajduje się przedział techniczny z urządzeniami łączności, sygnalizacji itp. oraz wydzielone miejsce na wyposażenie indywidualne.
Umowę na dostawę podpisano 17 sierpnia 2020 roku ze spółką Concept z siedzibą w Bielsku–Białej. Firma jako jedyna złożyła swoją propozycję w postępowaniu. Ostatecznie więc, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, mundurowi korzystają ze sprzętu, którego zakup kosztował dokładnie 1 642 347 złotych netto.
Czytaj też
Celem realizowanego przez policjantów i strażaków projektu było zwiększenie zdolności służb do skutecznego i efektywnego reagowania na ataki terrorystyczne i zagrożenia CBRN-E (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, and Explosives) w celu ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej. Grupą docelową projektu byli funkcjonariusze z pododdziałów kontrterrorystycznych Policji z garnizonów małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, jak też przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz zaproszeni przedstawiciele jednostki kontrterrorystycznych z Czech (Ostrawy), którzy z racji swojego doświadczenia, w projekcie pełnią rolę ekspertów.
Projekt zakładał realizację trzech paneli szkoleniowych. Pierwsze z ćwiczeń odbyło się w dniach 5-11 września 2021 roku, m.in. na terenie elektrociepłowni w Krakowie roku w Krakowie, drugie - w dniach 22 - 27 listopada 2021 roku na m.in. na terenie krakowskiego centrum kongresowego ICE, a ostatnie - trzecie - w dniach 12- 17 stycznia br. Na tym panelu nacisk został położony na działania w obiektach wielkopowierzchniowych, typu sklep wielkopowierzchniowy. Ćwiczenia odbywała się przede wszystkim w Centrum Handlowym M1 w Krakowie oraz na poligonie Szkoły Aspirantów PS w miejscowości Kościelec. Na terenie galerii handlowej wdrożono procedury właściwe dla zwalczenia pozorowanego ataku terrorystycznego a na terenie poligonu strażackiego, przeprowadzono ćwiczenia m.in. z użyciem z użyciem materiałów CBRN-E. Większość ćwiczeń odbywała się z użyciem zakupionej w ubr. platformy szturmowej.