Prowokacja Białorusinów? Żaryn: na terytorium Polski weszły trzy umundurowane osoby z bronią

3 listopada 2021, 10:06
straż graniczna granica
Fot. Straż Graniczna/Twitter

We wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą; po próbie nawiązania kontaktu przeładowały one broń i oddaliły się w kierunku Białorusi - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, nazywając to "kolejną prowokacją".

"Kolejna prowokacja! We wtorek w nocy (2 listopada o godz. 1:45) polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi" - czytamy we wpisie Żaryna na Twitterze.

W związku z incydentem do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski. Rozmowa dotyczyła "wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób, uzbrojonych w broń długą".

Jak poinformowało MSZ, wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji. "Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej" - podało MSZ.

Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej "będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji". "Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu" - podał resort.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 167
Mleko
sobota, 6 listopada 2021, 17:20

Nie macie snajperskiej broni z noktowizorem? Mozna im strzelić w piętkę. Teraz oni powiedzą, że nie weszli.

asdf
piątek, 5 listopada 2021, 00:01

dlaczego te 3 osoby wyszly z terytorium Polski? to bylo wczoraj, dzisaj bialorusini juz jawnie grozili bronia a nasi zolnierze stali jak barany. co dalej?

Tytus
czwartek, 4 listopada 2021, 22:35

A gdzie ta slynna szpica nato? Zostala na papierze?tak trudno wyslac z kazdego panstwa kilkudziesieciu zolnierzy do patrolowania granicy chocby w ramach cwiczen?

Poinformowany
sobota, 6 listopada 2021, 06:51

Przecież nasz wstający z kolan nierząd nie chce żadnych nie-Polaków na granicy. Frontex nie, mimo że oferowali. Jeszcze zrobią jakieś zdjęcie i fama pójdzie w świat.

Nikt
czwartek, 4 listopada 2021, 12:54

I powinni być potraktowani jako terroryści.

Kirk
czwartek, 4 listopada 2021, 12:35

Jeśli bez żadnych wątpliwości osoby te były uzbrojone, to minimum jakiego wymagałbym od wojska jest użycie broni z co najmniej usypiającymi pociskami. Jak ktoś nieustannie mnie szturcha i popycha to nie mogę w nieskończoność jedynie zwracać mu uwagę.

Tweets InfoSecurity24