Służby Mundurowe
Polska gospodarzem Europejskiej Konferencji Regionalnej Interpolu
Wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał umowę dotyczącą organizacji 47. Europejskiej Konferencji Regionalnej Interpolu. Spotkanie odbędzie się pod koniec maja w Katowicach.
47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu odbędzie się w dniach 29 - 31 maja 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach. Polska będzie gospodarzem konferencji regionalnej Interpolu po raz drugi, poprzednio miało to miejsce w 1996 r., 25. Konferencja odbywała się wówczas w Warszawie.
Europejska Konferencja Regionalna Interpolu jest corocznym spotkaniem gremium decyzyjnego, służy m.in. prezentowaniu problemów związanych z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości, proponowaniu konkretnych rozwiązań tych problemów oraz zatwierdzaniu planów i programów wspólnych działań. Ubiegłoroczna konferencja miała miejsce w St. Johann w Austrii, jej głównym tematem było zwalczanie terroryzmu i cyberprzestępczości - te dwa zagrożenia uznano za najpoważniejsze dla bezpieczeństwa światowego. Oprócz tego omówiono strategię wzmacniania współpracy państw członkowskich Interpolu w Europie i stan przestępczości europejskiej.
Podobne konferencje odbywają się także dla Afryki, Azji i Ameryk. Zasady organizacji takich konferencji opisane są przez wewnętrzne regulaminy Interpolu. Członkowie delegacji krajowych oraz zaproszeni przedstawiciele organizacji międzynarodowych innych niż Interpol przyjeżdżają na konferencję na koszt delegujących ich instytucji, natomiast państwo-gospodarz zobowiązane jest zapewnić odpowiednią salę konferencyjną, tłumaczenie symultaniczne na cztery języki, (język kraju przyjmującego, angielski, francuski i hiszpański) i sprzęt niezbędny dla właściwego przebiegu obrad.
Czytaj też: Interpol ma nowego szefa
Interpol to międzynarodowa organizacja policji, działająca w 192 krajach, wspomagająca służby krajowe w walce z przestępczością, głównie poprzez zapewnienie wsparcia technicznego i operacyjnego, szczególnie w przypadku prowadzenia dochodzeń międzynarodowych. Obecnie na jej czele stoi pochodzący z Korei Płd. Kim Dzong Jang, wybrany po tym, gdy jego poprzednik, Chińczyk Meng Hongwei, w październiku 2018 r. podał się do dymisji. W jego kraju poinformowano, że toczy się przeciwko niemu śledztwo w związku z podejrzeniem o przyjmowanie łapówek.