Reklama

Policja

Wspólna akcja służb. Skonfiskowano 80 ton materiałów wybuchowych

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Służby uderzyły w nielegalny obrót niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi i pirotechnicznymi. W centrum działań, podjętych wobec zorganizowanej grupy przestępczej, znaleźli się polscy funkcjonariusze CBŚP, a także przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Polsko-niemiecko-francuska współpraca, wspierana przez Europol oraz Eurojust zaowocowała zatrzymaniem kilkudziesięciu podejrzanych, zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Przejęto ok. 80 ton materiałów wybuchowych, o przybliżonej wartości około 5 mln euro.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej obracali wyrobami pirotechnicznymi klas F4,T2 i P2, których sprzedaż i posiadanie jest zabronione. Ustalenia CBŚP wskazują, że przestępczy proceder miał być prowadzony pod "przykrywką" legalnego handlu wyrobami pirotechnicznymi, do którego dochodziło z wykorzystaniem możliwości jakie daje Internet. Policja zaznacza, że polskie strony internetowe, na których oferowano wyroby pirotechniczne, posiadały duplikaty przeznaczone wyłącznie dla klientów zagranicznych.

Policjanci ustalili, że za pośrednictwem wspomnianych duplikatów stron odbywał się nielegalny handel materiałami wybuchowymi w postaci wyrobów pirotechnicznych. Transakcje odbywały się bez koncesji zezwalającej na wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, magazynowanie i transportowanie tych materiałów. Z ustaleń śledczych wynika, że towar trafiał głównie do Holandii, Niemiec oraz państw skandynawskich. Co więcej, równolegle do wątku związanego z obrotem materiałami wybuchowymi, prowadzone są przez Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi czynności dotyczące prania pieniędzy oraz bezpośrednio związanego z nim uszczuplenia wpływów podatkowych państwa.

Podczas wstępnych działań na terenie Polski, policjanci CBŚP przejęli przesyłki, w których było przeszło 500 kg materiałów wybuchowych, w postaci wyrobów pirotechnicznych, w tym klas F4, T2 i P2. Dodatkowo na terenie Niemiec oraz Holandii miejscowa policja oraz służby celne ujawniły również przesyłki z materiałami wybuchowymi tych klas. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli przeszło 200 paczek. Samo międzynarodowe, skoordynowane uderzenie w grupę zostało przeprowadzone w listopadzie, kiedy to służby w Polsce i w Niemczech zatrzymały łącznie 35 podejrzanych. 

Policjanci CBŚP, przy wsparciu Europol-u, wspólnie z policją francuską i holenderską zabezpieczyli serwery informatyczne, na których znajdowały się informacje istotne dla sprawy oraz dowody świadczące o przestępczym procederze. Czynności procesowe na terenie tych państw realizowane były na podstawie wydanego przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego. W Niemczech i Holandii zabezpieczono także kilkadziesiąt przesyłek z pirotechniką.

image
Fot. Policja.pl

Jak informuje Policja, w ostatnich dniach przeprowadzono kolejną akcję powiązaną z wątkiem listopadowym, tym razem na terytorium Niemiec. Przeszukano tam równocześnie domy 50 osób podejrzanych o zamawianie nielegalnych materiałów pirotechnicznych w polskich sklepach internetowych. Oprócz dużych ilości pirotechniki zabezpieczono również improwizowane urządzenia wybuchowe, broń palną i amunicję. W jednym przypadku konieczna była ewakuacja osób z kilku domów, aby zapewnić bezpieczne usunięcie materiałów pirotechnicznych i wybuchowych.

O skali operacji świadczyć może to, że na terytorium Polski w działaniach było zaangażowanych ponad 350 policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji, SPAP KWP w Radomiu, BOA KGP, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Laboratoriów Kryminalistycznych Komend Wojewódzkich Policji oraz z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. W sumie funkcjonariusze w województwie mazowieckim, śląskim i łódzkim zatrzymali 57 osób.

Jedna osoba została zatrzymana w Niemczech, gdzie podczas przeszukań policjanci znaleźli i zabezpieczyli materiały wybuchowe, w postaci wyrobów pirotechnicznych. Podczas akcji w Polsce zlikwidowano 5 magazynów, zabezpieczając około 80 ton materiałów wybuchowych w postaci koncesjonowanych wyrobów pirotechnicznych klasy F4/T2/P2, o przybliżonej wartości około 5 mln euro. Zabezpieczono także dokumentację związaną z tym procederem oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych, komputery, laptopy, elektroniczne nośniki informacji oraz narkotyki. Zabezpieczone materiały stanowią teraz dowód w sprawie.

Decyzją prokuratora z Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Łodzi Prokuratury Krajowej 35 zatrzymanym przedstawiono zarzuty, z czego 27 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba dodatkowo usłyszała zarzut kierowania nią.

Policja/jr

Reklama

Komentarze (2)

  1. Wiesio

    Niemcy z Francuzami pozbyli się konkurencji z Polski w branży fajerwerkowej.

  2. Micz

    Burza w szklance kisielu. Ale sukces przymkneli sprzedawców petard. W tymroku dzieciaki nie kupią tanio fajerwerków.

Reklama

Najnowsze