Policja
Szkolenie strzeleckie dla policyjnych kontrterrorystów
Policyjni kontrterroryści przejdą specjalistyczne szkolenie strzeleckie. Komenda Główna Policji rozpisała przetarg, w którym szuka organizatora „szkolenia strzeleckiego operatorów pionu bojowego”. W toku zajęć mają być prowadzone ćwiczenia praktyczne z bronią, ale również zajęcia teoretyczne związane m.in. z działaniem tzw. aktywnego strzelca.
Komenda Główna Policji szuka specjalistycznej firmy, która zorganizuje szkolenie dla operatorów pionu bojowego Policji. Chodzi o doszkolenie funkcjonariuszy z działań realizacyjnych oraz kontrterrorystycznych, prowadzonych w zróżnicowanych warunkach i porach dnia.
Wśród zagadnień jakie przedstawione zostaną mundurowym znajdą się przede wszystkim tematy związane z balistyką pocisku, strzału oraz toru lotu. Operatorzy zostaną też przeszkoleni m.in. z wykorzystania systemów celowniczych oraz optometrycznych. Jeśli zaś chodzi o zajęcia praktyczne, to Policja planuje strzelania z karabinka oraz pistoletu na dystansie od 0 do 200 m.
Funkcjonariusze mają mieć możliwość przećwiczenia strzelania w postawach wymuszonych, w związku z działaniami realizacyjnymi i kontrterrorystycznymi. Chodzi tutaj m.in. o strzelanie zza zróżnicowanych przesłon, strzelanie kątowe, a także to prowadzone w maskach przeciwgazowych. Co więcej, ćwiczenia mają obejmować symulację strzelania w terenie zurbanizowanym, przy występowaniu dużej liczby postronnych osób. Chodzi przede wszystkim o to, by operatorzy byli przygotowani do przeciwdziałania sytuacji z tzw. aktywnym strzelcem (active shooter) czy też zagrożeniu, które pojawiłoby się w środkach transportu. Zakładany jest również trening w warunkach nocnych, w tym z wykorzystaniem światła gogli noktowizyjnych oraz systemów ułatwiających nocne celowanie DBAL-A2 (AN/PEQ-15A) czy Insight ATPIAL AN/PEQ-15.
Czytaj też: Nowa wyważarka dla stołecznych kontrterrorystów
W sumie ćwiczenia indywidualne oraz zespołowe mają objąć 200 operatorów z Policji i zrealizowane mają zostać w trakcie 10 zjazdów szkoleniowych. W trakcie jednego zjazdu doszkalanych ma być 20 funkcjonariuszy. Zgodnie z planem szkolenia mają potrwać do końca drugiego kwartału 2020 r., tj. nie później niż do 30 czerwca. Nim to nastąpi, 25 października tego roku, mają być znane zgłoszone do przetargu oferty. Jedynym kryterium ich oceny ma być zaoferowana cena.
Jak informował na początku października InfoSecurity24.pl, biorąc pod uwagę rodzaj służby, największy "problem" kadrowy mają właśnie jednostki kontrterrorystyczne. Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w całej Polsce brakuje 127 kontrterrorystów (13,20 proc. - stan etatowy: 962, stan zatrudnienia: 835).
Przypomnijmy, że ustawa tworząca w Policji służbę kontrterrorystyczną weszła w życie w kwietniu tego roku. Zgodnie z nowymi przepisami służba kontrterrorystyczna funkcjonuje na równi z policyjną służbą kryminalną, śledczą, prewencji, spraw wewnętrznych oraz wspomagającą działalność w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. W związku z wejściem w życie ustawy, BOA KGP został zastąpiony przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, a Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji (popularne SPAP-y) przez Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji.
JR