Reklama

Policja

Przetarg na sprzęt ochrony balistycznej zakończy się sukcesem? Policja znalazła dodatkowe środki

Fot. Policja
Fot. Policja

Wiele wskazywało na to, że Komendzie Głównej Policji nie uda się z sukcesem rozstrzygnąć postępowania, w ramach którego formacja zamierzała kupić hełmy, kamizelki kuloodporne oraz wielozadaniowe kamizelki balistyczne z możliwością dołączenia do nich płyt kuloodpornych. Powodem przewidywanego niepowodzenia byl zbyt mały budżet. Okazało się jednak, że policja sięgnęła głębiej do kieszeni i wszystkie zaplanowane dostawy uda się zrealizować. Na zakupy formacja wyda łącznie ponad 1,3 mln złotych.

Mimo zbyt małego budżetu jaki policja zaplanowała na zakup hełmów, kamizelek kuloodpornych i wielozadaniowych kamizelek taktycznych, sprzęt trafi do funkcjonariuszy. Okazuje się bowiem, że policji udało się znaleźć dodatkowe środki, a co za tym idzie dokonać wyboru najkorzystniejszych ofert mimo, iż te pierwotnie przekraczały finansowe możliwości formacji.

Przypomnijmy, przetarg podzielony został na trzy zadania. W pierwszym z nich, Policja zamierzałą kupić ultralekkie kompozytowe hełmy odłamko- i kuloodporne typu F.A.S.T./ACH w wersji wysokiego wycięcia, a więc tzw. high-cut. W komplecie, obok samego czerepu hełmu z wyposażeniem zewnętrznym i wewnętrznym, musiał znaleźć się również wizjer wykonany z poliwęglanu, a także boczne, balistyczne ochronniki uszu. W zależności od rozmiaru, w pełnym ukompletowaniu hełm miał ważyć do 1200 g lub 1270 g. Zamówienie podstawowe obejmuje 30 sztuk hełmów, a opcja dwie kolejne sztuki. Na realizację zamówienia policja wyasygnowała 319 600 złotych, podczas gdy jedyna oferta – pochodząca od firmy Silent Technical z Warszawy – opiewała na kwotę 409 600 złotych. Policja jednak zdecydowała się na zakup i znalazła dodatkowe 90 tys. złotych. Jak informuje w dokumentach przetargowych KGP, oferta zawierała "najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów". 

Druga część przetargu zakładała dostawę "wielozadaniowych, rekonfigurowalnych noszaków do płyt kuloodpornych", tj. kamizelek balistycznych. Podobnie jak w przypadku hełmów, ofertę złożyła jedynie firma firmy Silent Technical. Propozycja przekraczała budżet KGP o 106 tys. złotych (oferta: 833 600 złotych; budżet: 727 600 złotych). Z informacji jakie KGP przekazała 9 października wynika, że także w tym przypadku zdecydowano się na realizację dostaw, których cena pierwotnie była większa niż wyasygnowane przez policję środki. Ostatecznie do formacji trafi zatem - w ramach zamówienia podstawowego - 30 kompletów kamizelek. Policja ma też możliwość dokupienia do dwóch kolejnych w ramach prawa opcji. Wspomniane "noszaki" będą posiadać możliwość montażu kieszeni na płyty kuloodporne z przodu, z tyłu oraz na bokach korpusu funkcjonariusza, a samo rozmieszczenie kieszeni ma zapewnić ochronę organów wewnętrznych użytkownika przy konstrukcji zapewniającej lekkość, a także komfortowe stosowanie w trakcie działań. Kamizelki będą stanowić przy tym kompletne systemy taktyczne, pozwalające policjantom w sposób szybki i prosty zbudować, rozbudować czy też demontować konkretne przypięte elementy. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu systemu montażu paskami MOLLE/PASS z przodu, z tyłu i po bokach. 

Trzecia część przetargu, dotycząca zakupu 40 sztuk kamizelek kuloodpornych do głębokiego kamuflażu (tzw. kamizelki koszulowe), także miała niewielkie szanse na pomyślne zakończenie. Jednak i w tym przypadku okazało się, że z budżetu udało się wygospodarować dodatkowe środki. Chodzi o niecałe 20 tys. złotych (dokładnie 19 972 złotych). Firma jmd Daniel Technologie z Warszawy, dostawy wyceniła na 124 722 złote, podczas gdy budżet KGP wynosił 104 800 złotych.

Zgodnie z założeniem sprzęt trafi do policji najpóźniej do 16 grudnia 2020 roku. Będzie to oczywiście możliwe, jeśli formacji uda się podpisać umowy z podmiotami, których oferty uznała za najkorzystniejsze. Tak więc jeśli nie pojawią się protesty – co w przypadku tego postępowania jest dość mało prawdopodobne – niebawem funkcjonariusze otrzymają sprzęt warty łącznie ponad 1,3 mln złotych.

DM

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama